Czytanie to jeden ze sposobów na ciągłą naukę. Warto sięgać po nie nie tylko w razie konieczności, ale i dla własnego rozwoju. Poznajcie subiektywny przewodnik Jowity Michalskiej po lekturach, które warto przeczytać w czasie wakacji. Jaka jest Twoja ulubiona książka w upalne dni?
David Epstein, Sięgaj jak najdalej. Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie?
Gdy dotyczące konsekwentnych wyborów, sugestie szybkiego wyboru ścieżki zawodowej i rozwoju słyszymy już od dzieciństwa. Przełomowa książka Davida Epsteina świadczy o czymś zupełnie innym. Okazuje się, że „generaliści” (czy jak Jowita lubi ich nazywać) multipotencjaliści – osoby uzdolnione w wielu dziedzinach – wyróżniają się kreatywnością i zdolnością do łączenia ze sobą nieoczywistych elementów. Epstein pokazuje to na licznych przykładach. Późno rozwijają w sobie nowe umiejętności, nie boją się porażek i niepowodzeń, często zmieniają swoje zainteresowania i właśnie dlatego odnoszą sukces, bo szerokie horyzonty, bogate doświadczenie i zdolność do patrzenia na problem z różnych perspektyw stają się szczególnie cenne w coraz bardziej wyspecjalizowanym i skomputeryzowanym świecie.
Scott Galloway, Post corona – od kryzysu do szans. Biznes w czasach pandemii
Scott Galloway, autor bestsellera „Wielka czwórka”, a jednocześnie przedsiębiorca, profesor szkoły biznesu NYU i doradca wielu prezesów. Analizuje, kto wygra, a kto może przegrać w świecie po pandemii i jakie działania można podjąć w firmie w trakcie kryzysu, by wyjść z niego obronną ręką. Jego nowa książka, Post Corona, to nie apokaliptyczna wizja przyszłości – autor serwuje w niej w równym stopniu zarówno ostrzeżenia, jak i pozytywne prognozy. Już teraz możemy obserwować olbrzymi zakres postępującej transformacji, ale musimy mieć świadomość, że kolejne rewolucje są jeszcze przed nami.
Jenny Odell, Jak robić nic? Manifest przeciw kultowi produktywności
Produktywność zawładnęła naszym światem. Powoli wkrada się w każdy obszar naszego życia. Książka „Jak robić nic? Manifest przeciwko kultowi produktywności”, opublikowana nakładem wydawnictwa Mova, to pozycja, która ukazuje to, na jak kruchym fundamencie został zbudowany i jak złudne jest poczucie bezpieczeństwa, które odczuwamy. Ta lektura nie sprawi, że nagle postanowimy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady lub na drugi koniec świata, lecz jest bodźcem do tego, by nieco zwolnić i popatrzeć na problem w szerszym kontekście. W sześciu częściach książki autorka pomaga nam przejść proces, jakim jest zmiana naszego myślenia, ale i podejścia do tematu. Można to zauważyć już w tytułach rozdziałów: „Pochwała niczego” „Niemożność ucieczki”, „Ćwiczenia z uwagi”, „Ekologia nieznajomych”, „Odbudowa gruntu pod myślenie”.
Angela Duckworth, Upór. Potęga pasji i wytrwałości
Psycholog Angela Duckworth dzieli się nowymi, fascynującymi odkryciami na temat tego, kto i dlaczego odnosi sukces w życiu. Opierając się na swoich przełomowych badaniach, Duckworth pokazuje, jak wiele osób osiąga niezwykłe rzeczy, nie tylko polegając na wrodzonym talencie, ale praktykując coś, co nazywa “grit”, czyli upór, wytrwałość. Okazuje się, że to właśnie one pozwalają osiągać niesamowite rzeczy. Duckworth objaśnia i odpowiada na liczne pytania związane z potencjałem, sukcesem, pasją i wytrwałością. Proponuje także formułę, na którą składa się sześć czynników przybliżających do sukcesu, a jednocześnie odchodzi od stereotypizacji.
Daniel Kahnemann, Noise
Autor bestsellerów Thinking, Fast and Slow (Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym), współautora Nudge i autora You Are About to Make a Terrible Mistake! napisał kolejną książkę, tym razem jest to Noise, przełomowa lektura, z której możemy dowiedzieć się, dlaczego ludzie dokonują złych osądów i jak poprzez kontrolowanie zarówno szumu, jak i uprzedzeń poznawczych, można dokonywać lepszych.
W swojej książce Daniel Kahneman, Olivier Sibony i Cass R. Sunstein pokazują, w jaki sposób szum przyczynia się do powstawania błędów w wielu dziedzinach, w tym w medycynie, prawie, zdrowiu publicznym, prognozowaniu ekonomicznym, bezpieczeństwie żywności, kryminalistyce, orzeczenictwie, ochronie dzieci, strategii, ocenach wydajności i doborze personelu. I chociaż szum można znaleźć wszędzie tam, gdzie ludzie podejmują decyzje i oceny, zarówno jednostki, jak i organizacje powszechnie ignorują jego rolę. Dzięki kilku prostym środkom zaradczym, ludzie mogą zredukować zarówno szum, jak i uprzedzenia, a tym samym podejmować znacznie lepsze decyzje. Jak? Między innymi o tym opowiada ta lektura. Jest to tytuł, który powinien znaleźć się w biblioteczce każdego lidera.
Peter Diamandis, Przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje
Na początek, zwłaszcza jeśli chcemy poznać lub uporządkować wiedzę o nowych technologiach czym tak naprawdę są, skąd się wzięły i jaka jest ich rola obecnie – polecam mocno, napisaną w duchu opowieści, książkę twórcy Singularity University Petera Diamandisa „Przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie”.
Peter jest jednym z najwybitniejszych ekspertów od technologii na świecie. Uważam, że to wspaniała książka i bardzo dobrze tłumaczy takie współczesne tematy jak: samochody autonomiczne, kwestię tego, czy roboty zabiorą nam pracę czy raczej wesprą nas w radzeniu sobie z trudnymi zadaniami, podróże kosmiczne, organy drukowane w 3D, Internet rzeczy itp. W swojej książce Diamandis omawia również poszczególne gałęzie biznesu, takie jak biznes modowy, bankowość czy biznes rozrywkowy i zmiany jakie w nich zajdą w związku z rozwojem technologii. Książka jest obowiązkową lekturą dla osób, które chcą odnaleźć się w dzisiejszym świecie i jego zmieniającym się obliczu.
Andrew McAfee, Erik Brynjolfsoon, Maszyna platforma tłum jak ujarzmić cyfrową rewolucję
Prof. Andrew McAfee w swojej najnowszej książce porusza temat nadchodzących zmian. Roboty, sztuczna inteligencja, samochody autonomiczne czy szybki rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości czy wirtualnych światów już teraz rozwijają się błyskawicznie, a pandemia tylko przyspieszyła dodatkowo ten rozwój. To, że maszyny regularnie będą wspierać lub też czasem zastępować ludzkie umysły przede wszystkim z powodu umiejętności uczenia się i autonomicznego rozwoju, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zamiast ograniczonych i zamkniętych produktów, firmy będą musiały dostarczać klientom platformy umożliwiające ich darmowy rozwój oraz personalizację. Tłum z kolei zrewolucjonizuje sposób zarządzania firmą. Dzięki technologii zbiorowa mądrość będzie coraz częściej zarządzała działalnością firmy i rozwiązywała złożone problemy dzisiejszego świata. Ta rzeczywistość już nadchodzi, dlatego warto zajrzeć do książki McAfee’ego i Brynjolfsoona, by poznać ją bliżej już teraz.
Leidy Klotz, Subtract: The Untapped Science of Less
Łącząc dowody z obszaru nauki i projektowania, Subtract: The Untapped Science of Less bada inne podejście do rozwiązywania problemów dzisiejszego życia: udowadniając, dlaczego przeoczamy odejmowanie i jak możemy uzyskać dostęp do jego niewykorzystanego potencjału. Uważam, że w czasie przebodźcowania i kultury ciągłego rozwoju, robienia więcej i więcej, taka książka, która pokaże nam, że dokładając coś do swojego życia musimy zastanowić się co powinniśmy odjąć, jest bardzo wartościowa.
Adam Grant, The Power Moves
Adam Grant jest psychologiem i profesorem psychologii organizacyjnej w Wharton School. Jest autorem bestsellerów New York Timesa: Give and Take, Originals i Option B. Tym razem przygotowując się do napisania książki, udał się na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, aby dowiedzieć się, co najbardziej wizjonerscy i wpływowi przywódcy świata mają do powiedzenia na temat władzy i jej transformującej roli w naszym społeczeństwie. To, czego się tam dowiedział, może cię zaskoczyć. Grant w The Power Moves dostarcza nam wnikliwych analiz, fantastycznych wywiadów, inspiruje i buduje świadomość różnych zmian. Warto mieć na uwadze to, że Power Moves jest dostępne wyłącznie w formacie audio i stanowi połączenie spekulacji autora z opiniami i pomysłami osób, z którymi przeprowadzał wywiady.
Amanda Palmer, The Art of Asking: How I Learned to Stop Worrying and Let People Help
Gwiazda rocka, pionierka crowdfundingu i prelegentka TED, Amanda Palmer, opowiada nam wszystko o proszeniu. Występując jako żywy posąg w sukni ślubnej, bez słowa prosiła tysiące przechodniów o dolary. Gdy została piosenkarką, autorką tekstów i muzykiem, nie bała się prosić publiczności o wsparcie, gdy surfowała po tłumie (i spała na ich kanapach podczas trasy koncertowej). A kiedy opuściła wytwórnię płytową, by działać na własną rękę, poprosiła swoich fanów o wsparcie przy tworzeniu albumu, co doprowadziło do powstania najbardziej udanego muzycznego Kickstartera na świecie. W tej przełomowej książce – manifeście, objawieniu i historii artystki – bada bariery związane z proszeniem w swoim własnym życiu i w życiu osób z jej otoczenia, odkrywając emocjonalne, filozoficzne i praktyczne aspekty Sztuki proszenia.