Przywództwo w nowej rzeczywistości
Podczas tegorocznej edycji HRevolution Monica Parker w swojej prezentacji “The new abnormal: leading in a strange global landscape” przybliżyła nam temat zarządzania w nowych warunkach. Ekspertka zauważa, że digital i praca zdalna są teraz nie tylko codziennością, ale i nieuniknioną przyszłością, dlatego warto z dużą uwagą przyglądać się trendom i pojawiającym się innowacjom.
Monica Parker jest ekspertką w dziedzinie HR, założycielką HATCH Analytics, dlatego od początku pandemii bardzo uważnie obserwowała organizacje działające w nowej rzeczywistości. W swojej prezentacji wspomniała o kilku czynnikach, które mają wpływ na wydajną pracę.
Autonomia pracowników
Nasza ekspertka zwróciła uwagę na to, że razem z przeniesieniem pracy do domu, zmienił się rytm operacyjny. Przedtem był on narzucany przez osoby zarządzające. Obecnie został niejako oddany w ręce pracowników, którzy mogą dopasować rytm pracy do tego, kiedy są najbardziej wydajni. W końcu zaufanie i autonomia idą ze sobą w parze. Jest mnóstwo badań pokazujących, że autonomiczne zespoły pracują wydajniej i osiągają lepsze wyniki. Parker uważa, że to jest prawdziwy test przywódcy, ponieważ naturalnym odruchem jest chęć kontrolowania teamu, nawet podczas pracy zdaln.
Zorientowanie na cel
Meraki (gr.) to połączenie pasji i wytrwałości, a także zorientowania na cel. Zważywszy na to, że jest to czas w którym, kiedy liderzy bardziej niż kiedykolwiek muszą skupić się na swoim celu, zarówno organizacyjnym, jak i indywidualnym, warto mieć na uwadze to, aby był on również znaczący. Ekspertka wskazuje, że jest to właściwy czas na podejmowanie etycznych decyzji, zamiast marnowania energii na spekulacje i próby zarobku na trudnym pandemicznym doświadczeniu.
“Slow leadership”
Kolejną kwestią wspomnianą przez Monicę Parker jest kintsugi — przejaw japońskiej filozofii wabi-sabi, która docenia niedoskonałość. W kintsugi, kiedy kawałek ceramiki zostaje stłuczony, naprawia się go, a powstające szczeliny uzupełnia się metalem szlachetnym. Według ekspertki to piękna metafora tego, przez co przechodzimy w czasie pandemii. Uważa ona, że to również dobry czas, aby przyjrzeć się niedziałającym systemom — organizacyjnym, technologicznym, społecznym, rządowym — i zbadać oraz uszczelniać I uszlachetniać powstające szczeliny, a nie tylko łatać je w pośpiechu.
Ekspertka uważa, że nowa “normalność” raczej nie będzie wyglądała zupełnie inaczej od tej, którą już znamy, ale będą rzeczy, które na zawsze ulegną zmianie. Jesteśmy w egzystencjalnym punkcie zwrotnym, dlatego warto stale przyglądać się pracy zdalnej, autonomii pracowników i wdrażać empatyczne przywództwo, które stają się podstawą do działania.
Jeśli interesują Cię trendy związane z zarządzaniem, dołącz do nas 11 lutego 2021 podczas kolejnej edycji HRevolution Remote Edition. Dowiedz się więcej o nadchodzącej konferencji