Digital University

Stay updated​

Masters & Robots – rozmowy o przyszłości

masters&robots

Tegoroczna konferencja Masters & Robots, jak wiele innych konferencji i wydarzeń, odbyła się zdalnie. Podobną formę przybrał after, podczas którego w trzech breakout roomach rozmawialiśmy o tym jakie czekają nas zmiany w społeczeństwie, zdrowiu i biznesie. Poniżej zebraliśmy wnioski i opinie naszych prelegentów i uczestników.  

  

Dynamiczne zmiany w biznesie  

Biznes jest jednym z obszarów, na który mocno wpłynęła pandemia. Rozmówcy z breakout roomu  są przekonani, że nie wrócimy do stanu sprzed pandemii, a składają się na to różne czynniki. Przede wszystkim wynika to z dynamiki i specyfiki zmian – wiele osób zaczęło pracować zdalnie, co wywołuje cyfrową falę. Oczywiście nie oznacza to, że wszyscy zostaniemy digital nomadami, a raczej to, że biura będą pełnić zupełnie inną funkcję. Bożena Leśniewska, Orange, zauważa, że po transformacji biura będą częściej stanowić przestrzeń do integracji. Sebastian Jakubik natomiast zwraca uwagę na to, że weszliśmy w proces rezygnacji kosztów związanych z przestrzeniami biurowymi.  

 

 Warto zwrócić uwagę na to, o czym wspomina Olusola Osinoiki – zmiany zależą również od miejsca. Jako przykład podał Hong Kong, który wcześniej był zamknięty, dziś swoboda przemieszczania się jest wyższa, ale zmieniło się podejście do pracy. Zmianę zauważa również Grażyna Rzehak: wiele sektorów nie ma wyboru i musi poddać się nadchodzącym zmianom. Za jakiś czas będziemy w zupełnie nowym świecie. Już dziś obserwujemy zmianę w obszarze zakupów, ponieważ ludzie zaczęli częściej kupować online, co nie pozostaje bez wpływu na sklepy stacjonarne. Amazon, chociaż wielu mówi o kryzysie, w czasie pandemii zatrudnił dziesiątki tysięcy osób z uwagi na rosnące liczby zamówień. Trwające i nadchodzące zmiany to test dla wielu przedsiębiorstw, między innymi dla biznesów z obszaru collaborative i sharing economy. Oczywiście nie można wykluczyć tego, że nastąpi wiele bankructw i upadków, jednak dla firm, które zaryzykują transformację, może to być olbrzymia szansa.  

  

Zdrowie w postpandemicznym świecie  

Jednym z wniosków po pandemii koronawirusa może być to, że wszyscy jesteśmy równi. Dla pandemii nie ma znaczenia nasze pochodzenie, praktyki religijne, zawód ani posiadanie. W obliczu takiego wydarzenia wszyscy jesteśmy bezbronni i nieuprzywilejowani. Chociaż mogłoby się wydawać, że niektóre z chorób pogarszających stan, są wynikiem naszego postępowania albo braku szczęścia, to nie zwalnia nas to z poczucia odpowiedzialności, zachowywania dystansu i przestrzegania zasad higieny. I to jest coś, co powinniśmy wypracować, jeśli jeszcze tego nie nauczyliśmy się lub nie wyrobiliśmy nawyków.  

 

Zmianą, która będzie towarzyszyć nam w przyszłości, z pewnością jest telemedycyna. Dziś coraz skuteczniej korzystamy z jej dobrodziejstw, ale one powstawały już wcześniej. Koronawirus tylko przyspieszył ich wzrost. Ochrona zdrowia jest jednym z czynników przyspieszających transformację cyfrową państw. Przykładem jest Rosja, która zliberalizowała prawo dot. technologii, aby móc korzystać z nowych rozwiązań. Powoli dojrzewamy do tego, by cyfryzować również kolejne obszary medycyny, nie tylko badania, konsultacje i wystawianie recept. To może być początek zupełnie nowego podejścia w systemach ochrony zdrowia. Oczywiście jest to wyjście ze strefy komfortu, jednak może ono zaowocować potężnymi zmianami. Przyszłością jest również współpraca, komunikacja i użycie big data, które teraz obserwujemy. Postęp w walce z koronawirusem nie byłby możliwy bez tego. Technologia w obszarze zdrowia jednocześnie może być zagrożeniem, np. w postaci fake newsów. Obserwujemy to już teraz, kiedy w Internecie każdy szybko może stać się ekspertem. Jest to niewątpliwie pole do usprawnienia.  

  

Przyszłość społeczeństwa  

Zadaniem technologii jest rozwiązywanie problemów ludzi. Jeśli dane rozwiązanie tego nie robi, jest bezużyteczne. Element ludzki jest najważniejszy i właśnie to powinniśmy brać pod uwagę. Empatia, zrozumienie i akceptacja dla potknięć i porażek są tym, czego właśnie potrzebujemy. Postęp opiera się o naukę, popełnianie błędów i testowanie kolejnych rozwiązań. Niewątpliwie potrzebujemy tu większej tolerancji.  

 

W przyszłości potrzebujemy również zmian politycznych, które mocniej uwzględnią ludzi, a kapitalizm w obecnej formie nie robi tego w wystarczający sposób. Zdania mogą być tu podzielone, ale wszyscy powinniśmy zgadzać się w tym, że ludzie potrzebują zaopiekowania. Musimy mieć taką umowę społeczną, która nie będzie powodować większej bezdomności, głodu, ubóstwa, a pomagać. Musimy pamiętać o piramidzie potrzeb i to jest nasze zadanie na przyszłość.   

 Musimy też troszczyć się o siebie oraz swoje otoczenie. Potrzebujemy odważnych i odpowiedzialnych liderów zarówno w biznesie i polityce, ale też np. lokalnych wolontariuszy, działaczy, ponieważ przyszłość jest w naszych rękach. 

Dowiedz się więcej o Masters&Robots

 

Supreet Singh Manchanda

Dyrektor zarządzający Raiven Capital, globalnej firmy venture capital – hybrydowego funduszu z Kanady i Doliny Krzemowej. Mentor Global Impact Challenge na Singularity University oraz InCredibles w UE. Ekspert ds. transformacji cyfrowej.

Jędrzej Iwaszkiewicz

Współzałożyciel i Partner Zarządzający venture builder’a The Heart, odpowiedzialny za rozwój biznesu i partnerstwa strategiczne. Współpracuje z największymi międzynarodowymi firmami na różnych rynkach i w wielu branżach w regionie EMEA.

Piotr Kaniewski

Adwokat, ekspert w obszarze transakcji technologicznych,
doradca w zakresie budowania zwinnych modeli kontraktowych i zakupowych oraz implementowania w organizacjach rozwiązań IT opartych o chmurę obliczeniową.

Kamila Cichocka

Dyrektor działu marketingu w polskim oddziale firmy Microsoft. Od 15 lat pracuje w branży technologicznej w międzynarodowych organizacjach. Posiada szerokie doświadczenie w obszarze marketingu strategicznego oraz budowy nowych skutecznych modeli biznesowych.

Piotr Wojciechowski

Prezes i założyciel FUZERS, współzałożyciel polskiego oddziału Service Design Network, akredytowany trener Service Design.

Filip Werstler

Trener prezentacji i wystąpień biznesowych. Prelegent występujący na konferencjach spod znaku TEDx. Mówca nagradzany na wielu konferencjach marketingowych.

dr Macej Kawecki

Powołany przez Komisję Europejską na funkcję
Digital EU Ambassador. Prezes Instytutu Lema.
Prorektor ds. Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

dr hab. Dominik Batorski

Współzałożyciel, członek zarządu oraz Chief Scientist firmy Sotrender, organizator meetupów Data Science Warsaw, kieruje Radą Programową konferencji Data Science Summit, wykładowca i naukowiec.

Kate Hobler

Mentorka, ekspertka transformacji zwinnej, akredytowana trenerka Scrum.org.

Dariusz Jemielniak

Ekspert w Zarządzaniu Projektami Otwartej Współpracy, Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego i Harvard University. Jest także członkiem Fundacji Wikimedia oraz założycielem Insta.Ling.

Grażyna Rzehak

Ekspertka w obszarze Rozwoju Organizacji i Kultury Organizacyjnej, Doradczyni Strategiczna, CHRO/CPO, Liderka Biznesowa, Strateg HR.

Rafał Mrówka

Profesor SGH, ekspert w obszarze przywództwa w biznesie, kierownik programu MBA-SGH oraz Podyplomowych Studiów Public Relations i Strategicznego Komunikowania w Firmach w SGH.

Edward Stanoch

Ekspert w obszarze doradztwa strategicznego i HR, współzałożyciel nuChapter, certyfikowany konsultant Exponential Organizations i metody ExO Sprint.

Marek Mazierski

Prezes Zarządu PKP Energetyka Obsługa, menedżer o szerokim doświadczeniu w zarządzaniu operacyjnym w dużych spółkach infrastrukturalnych. Skuteczny lider zmian. W swojej pracy wdrażał projektyz zakresu digital transformation, change & people management, zmiany kultury organizacyjnej czy unifikacji i standaryzacji procesów.

Jowita Michalska

Założycielka i CEO Digital University, Ambasadorka
Singularity University Warsaw Chapter