Pandemia przyspieszyła zmiany na rynku pracy. Dziś stajemy przed wyzwaniami, które jeszcze rok temu wydawały się odległą przyszłością, a to jeszcze nie koniec – w ciągu najbliższych czterech lat 42% kluczowych umiejętności na rynku pracy ulegnie zmianie.
Kompetencje technologiczne są wymagane przez pracodawców znacznie częściej, a do 2030 roku natomiast miliard pracowników będzie musiało nauczyć się zupełnie nowych rzeczy. Wśród nich będzie współpraca z technologią, znajomość podstawowych trendów technologicznych, by rozumieć postępujące zmiany i rozumieć ich zastosowanie.
Podczas webinaru “Jak inwestując 1 godzinę tygodniowo, zdobyć niezbędne kompetencje przyszłości i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy?” Jowita Michalska, Maria Belka i Paweł Pilarczyk opowiedzieli nam o kompetencjach i technologiach przyszłości i odpowiedzieli na nurtujące nas pytania, oto kilka z nich.
Czy osoby nietechniczne mogą zdobyć kompetencje cyfrowe?
Oczywiście! Chociaż na początku może wydawać się to trudne, a perspektywa transformacji cyfrowej przytłaczająca, warto myśleć o tym, jako o własnej transformacji i rozwoju. Maria Belka zauważa, że nie trzeba być ekspertem od każdej technologii i znać wszystkie języki programowania, ale należy szukać własnego miejsca, zadawać pytania i systematycznie rozwijać swoją wiedzę, by wykonując swoje codzienne obowiązki korzystać z zalet nowoczesnych rozwiązań.
Jestem osobą bardzo zajętą, jak i kiedy mogę się uczyć?
Paweł Pilarczyk zauważa, że dziś nowe technologie bardzo skutecznie wspierają nas w edukacji. Możemy korzystać z podcastów, wideo, artykułów i książek – wszystko zależy od naszych preferencji i czasu, jaki możemy poświęcić na naukę. Czasem wystarczy wygospodarować 2-3 razy 20-30 minut tygodniowo między innymi obowiązkami, by zdobyć nowe kompetencje. Warto zanotować, jak wygląda nasz dzień, by znaleźć luki, w których możemy oddać się nauce.
Czego konkretnie warto się uczyć?
Na początek warto poznać, czym są nowe technologie, co kryje się pod nazwami typu “blockchain”, “sztuczna inteligencja” “VR”, “AR” czy “druk 3D”, jakie jest ich zastosowanie w biznesie i jak możemy wykorzystać je na naszym stanowisku. Warto obserwować swoje predyspozycje i zainteresowania, by rozwijać je, np. ucząc się z wideo. Następnie warto pogłębiać swoją wiedzę w wybranym obszarze, by stale rozwijać swoje kompetencje.
Poznaj treści rekomendowane przez Jowitę, Marię i Pawła:
- “Za darmo. Przyszłość najbardziej radykalnej z cen” Chris Anderson
- “Exponential Organizations: Why new organizations are ten times better, faster, and cheaper than yours (and what to do about it)” Salim Ismail, Michael S. Malone, Yuri van Geest, Peter H. Diamandis
Dowiedz się więcej:
- Jakie 3 trendy będą modyfikowały rynek pracy: https://zmexkxwvwc.cfolks.pl/olddu/jakie-pojawia-sie-nowe-zawody/
- Czym są kompetencje cyfrowe i dlaczego warto je rozwijać: https://zmexkxwvwc.cfolks.pl/olddu/czym-sa-kompetencje-cyfrowe-i-dlaczego-warto-je-rozwijac-cz-1/
- Jak transformacja cyfrowa, nowe technologie oraz innowacyjny sposób myślenia budują przewagę konkurencyjną na rynku pracy: https://zmexkxwvwc.cfolks.pl/olddu/transformacja-cyfrowa-a-ludzie/
- Jak będzie wyglądała edukacja przyszłości: https://www.youtube.com/watch?v=VpS2PFxv3HY
- Kurs Digital Transformation Expert Poziom 1: https://zmexkxwvwc.cfolks.pl/olddu/kurs-dte1/
Zobacz nagranie z webinaru: