Przed nami ósma edycja konferencji Masters&Robots, która odbędzie się 22-23 października 2024 r. w Warszawie. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie pięciu ważnych książek o przyszłości technologii, których autorzy pojawią się na tegorocznej scenie. Warto po nie sięgnąć przed tym wyjątkowym wydarzeniem, aby lepiej rozumieć wyzwania jutra.
What Technology Wants
Kevin Kelly to jeden z najważniejszych wizjonerów technologicznych naszych czasów. W latach 80. tworzył fundamenty sieci, później założył i przez wiele lat kierował redakcją WIRED – kultowego już amerykańskiego magazynu zajmującego się technologią i jej wpływem na społeczeństwo. Kelly inspiruje największych innowatorów z Doliny Krzemowej i czołowych twórców Hollywood. Jest autorem wielu ważnych książek, w których analizuje wpływ technologii na społeczeństwo i przewiduje przyszłe trendy. Jedną z tych przełomowych pozycji jest „What Technology Wants”. Ta wydana w 2010 książka pokazuje technologię w zupełnie nowym świetle – jako żywy organizm, który ewoluuje i rozwija się, podobnie jak natura. Kelly stawia śmiałe tezy, że technologia ma swoje własne pragnienia i kierunki rozwoju, które wykraczają poza ludzką kontrolę. Autor w przystępny sposób tłumaczy, jak technologia wpływa na nasze życie, niezależnie od tego, czy jesteśmy jej entuzjastami, czy sceptykami. Książkę tę powinien przeczytać każdy, kto chce lepiej zrozumieć, dokąd zmierzamy w erze cyfrowej. Dostępna tylko w języku angielskim.
Nieuniknione. Jak inteligentne technologie zmienią naszą przyszłość
Jest rok 2047. Nie masz samochodu, ani w ogóle zbyt dużo rzeczy, za to subskrybujesz odpłatnie to, co potrzebujesz. Wirtualna rzeczywistość jest tak powszechna, jak telefony komórkowe. Z urządzeniami, które cię otaczają, porozumiewasz się za pomocą gestów. Niemal wszystkie płaskie powierzchnie stały się ekranami, a kiedy patrzysz na nie, one patrzą na ciebie. Reklamodawcy płacą ci za oglądanie reklam. Roboty i sztuczna inteligencja wykonują twoją starą pracę, ale dzięki nim dostałeś nową – zajmujesz się czymś, o czym nawet nie śniłoby ci się w dawnych czasach roku 2017.
Ten powyższy opis pochodzi z okładki polskiego wydania książki „Nieuniknione” (Wyd. Poltext) i doskonale oddaje to, czego możemy spodziewać się w tej ponad 400-stronicowej publikacji. Takich scenariuszy przyszłości jest tu kilka – Kevin Kelly często zabiera nas w podróż nie tak odległą od czasów, w których się znajdujemy, ale odległą pod względem technologii, które będą naszą codziennością za niespełna trzy dekady. Autor przedstawia 12 sił, które kształtują przyszłość i pokazuje jak te siły już teraz zmieniają nasze życie – od wprowadzenia AI do przedmiotów codziennego użytku po zastępowanie własności dostępem. Kelly z optymizmem patrzy w przyszłość i pokazuje, jak zrozumienie tych procesów pomoże nam lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości i maksymalnie skorzystać z możliwości, jakie daje rozwój technologii. To książka, która pomaga zrozumieć, że przyszłość jest już tuż za rogiem, i daje narzędzia, by się do niej przygotować.
The Economy of Algorithms: AI and the Rise of the Digital Minions
Algorytmy istnieją od setek lat, ale dopiero niedawno zaczęły „wymykać się” naszemu rozumieniu. I to jest dobry moment, aby zainteresować nimi szerszą publikę. Tego zadania podjął się Marek Kowalkiewicz, profesor ekonomii cyfrowej na Queensland University of Technology, który wcześniej przez wiele lat przewodził zespołom innowacji w Dolinie Krzemowej.
W książce „The Economy of Algorithms: AI and the Rise of the Digital Minions” prof. Kowalkiewicz snuje ciekawą opowieść o powstającej gospodarce algorytmów, które stają się nie tylko bardziej wydajne niż ludzie, ale i zaskakują nas swoimi możliwościami. Wcześniej mieliśmy gospodarkę korporacji, potem cyfrową, a teraz algorytmy przejmują stery. Autor pokazuje, jak ta zmiana wpłynie na nasze życie, pracę i decyzje, odkrywając również wyzwania, które przed nami stoją. To książka dla każdego, kto chce zrozumieć, w jaki sposób algorytmy w coraz większym stopniu przejmują ludzkie role.
Książka The Economy of Algorithms: AI and the Rise of the Digital Minions ukazała się 5 marca 2024, jeszcze nie ma wydania w języku polskim.
The Transhumanist Reader
„The Transhumanist Reader” to pierwsza kompleksowa książka, która opisuje początki i obecny stan myśli transhumanistycznej. Szybki rozwój technologii pomaga coraz bardziej pokonywać ograniczenia ludzkiego ciała i umysłu. Książka zawiera ważne eseje myślicieli, którzy analizują możliwości, jakie może przynieść postludzka przyszłość. Autorzy omawiają kluczowe argumenty za i przeciw ulepszaniu człowieka, badają wydłużanie życia oraz szukają rozwiązań rosnących problemów społecznych i etycznych. Redagowana przez uznanych założycieli ruchu transhumanistycznego – Maxa More i Natashę Vita-More – „The Transhumanist Reader” to niezastąpiony przewodnik po obecnym stanie wiedzy o przyszłości człowieka.
Natasha Vita-More pojawi się na scenie Masters&Robots’24.
Szkoła w czasach AI. Jak przygotować dzieci na wyzwania jutra
„Szkoła w czasach AI” autorstwa Jowity Michalskiej to książka, która opisuje kluczowe wyzwania współczesnej edukacji w obliczu szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Sto lat temu głównym celem było nauczenie dzieci czytania i pisania, dziś młodzi ludzie muszą nie tylko sprawnie korzystać z internetu, ale wkrótce będą musieli poruszać się w rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, wchodzić w interakcje z robotami oraz odróżniać fakty od opinii.
Książka przedstawia najważniejsze koncepcje przyszłości, które młode pokolenia muszą opanować, aby rozwój AI był dla nich szansą, a nie zagrożeniem. To również przewodnik dla rodziców, nauczycieli oraz osób związanych z edukacją, którzy chcą przygotować młodzież na wyzwania coraz bardziej złożonej rzeczywistości. Autorka analizuje, dlaczego obecny system edukacji przestał działać, rozważa, kto obawia się rozwoju AI, oraz zadaje pytanie, czy tradycyjne studia nie są już przestarzałe. „Szkoła w czasach AI” to cenny drogowskaz w przygotowaniu dzieci na przyszłość edukacji i nadchodzące zmiany, które zrewolucjonizują sposób nauczania w nadchodzących dekadach.
Autorka książki, Jowita Michalska, jest założycielką Digital University i inicjatorką konferencji Masters&Robots.
A już wkrótce: Artificial Integrity
Na koniec jeszcze coś extra: Artificial Integrity The Paths to Leading AI Toward a Human-Centered Future. To książka, która premierę będzie miała dopiero 29. października, ale już jest dostępna w przedsprzedaży i warto po nią sięgnąć. Jej autor, Hamilton Mann, promuje etyczne i odpowiedzialne podejście do rozwoju sztucznej inteligencji i tego będzie dotyczyć jego wystąpienie na Masters&Robots’24.
„Artificial Integrity” to książka, która podejmuje wyzwanie przyszłości sztucznej inteligencji, kładąc nacisk na uczciwość zamiast jedynie na rozwój intelektu maszyn. Mann przedstawia wizję świata, w którym AI dostarcza wyniki oparte na zasadach uczciwości, adaptując się do różnych kontekstów kulturowych, modeli wartości oraz subtelnych niuansów sytuacyjnych. Podkreśla, że kluczem do zaufania w AI nie jest dążenie do jej nadludzkiej inteligencji, ale stworzenie systemów, które potrafią działać w oparciu o integralność. Mann wskazuje na ograniczenia tradycyjnych ram etycznych, które nie są w stanie sprostać złożoności nowych technologii AI, i proponuje nowe podejście, które uczyni te technologie bardziej niezawodnymi i godnymi zaufania.