Digital University

Stay updated​

Czym są kompetencje cyfrowe i dlaczego warto je rozwijać? Cz. 2

technologie

Technologie towarzyszą nam niemal na każdym kroku, dlatego warto zdobywać kompetencje cyfrowe, by je rozumieć i jak najlepiej wykorzystywać ich możliwości. Warto również wiedzieć, jak dzięki nim zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo w sieci. 

 

Pierwsza część artykułu 

 

Rozumienie nowych technologii 

Czym różni się AI od AR?  

Czy wirtualna rzeczywistość to to samo co rzeczywistość rozszerzona?  

Gdzie dokładnie znajduje się chmura obliczeniowa? 

Czy naprawdę można już wydrukować dom?

 

Rozwój technologii roztacza przed ludzkością niezwykłe, niespotykane dotąd możliwości. Mnogość rozwiązań technologicznych i sposób, w jaki przenikają one do naszego codziennego życia sprawia, że konieczne jest rozumienie ich zastosowań. 

Dziś każdy musi być technologiem! Oczywiście, nie oznacza to, że musisz biec na politechnikę i zapisywać się na studia inżynierskie. Konieczne jest jednak zaprzyjaźnienie się z technologią i zaakceptowanie, że jest ona nieodłącznym elementem naszej pracy oraz życia codziennego.  

 

Rozumienie, w jaki sposób działają poszczególne technologie oraz jakie mają zastosowanie to niezbędna kompetencja przyszłości. 

 

Jakie pojęcia z obszaru nowych technologii MUSISZ znać?  

 

  • Sztuczna inteligencja (AI) 
  • Uczenie maszynowe  
  • Big Data 
  • Internet rzeczy (IoT) 
  • Cloud Computing 
  • Blockchain 
  • Druk 3D 
  • Rzeczywistość wirtualna (VR) 
  • Rzeczywistość poszerzona (AR) 

 

Cyberbezpieczeństwo 

Dookoła tematu bezpieczeństwa w sieci pojawia się mnóstwo mitów. Kilka z nich jest naprawdę poważnych, dlatego rozprawiamy się z nimi: 

 

MIT 1. O bezpieczeństwo danych w sieci dba wyłącznie dział IT 

 

W dzisiejszej rzeczywistości, a już w szczególności w sytuacji pracy zdalnej bądź hybrydowej, dbanie o cyberbezpieczeństwo jest obowiązkiem każdego z nas! Rozumienie, przed czym i w jaki sposób należy się chronić, to kolejna niezbędna kompetencja cyfrowa.  

 

MIT 2. Oprogramowanie antywirusowe zapewni mi bezpieczeństwo w sieci 

 

Takie oprogramowanie to absolutne minimum zabezpieczające dane na Twoim urządzeniu przed nieuprawnionym dostępem. Nie jest ono jednak wystarczającą ochroną. Oprócz zainstalowania takiego programu, musisz rozumieć podstawowe zasady zarządzania bezpieczeństwem danych w sieci.  

MIT 3. Przecież nikomu nie podaję swoich danych! Nic mi nie grozi  

 

Cyberprzestępcy mają swoje metody nawet na najbardziej ostrożne osoby. Phishing to określenie metody wyłudzania danych poprzez podszywanie się pod zaufane instytucje bądź portale. Nieświadomy niczego użytkownik sieci w rezultacie sam podaje nieuprawnionym osobom dane umożliwiające dostęp do swoich kont bankowych czy poczty elektronicznej.  

 

Podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa:  

 

  • To może brzmieć banalnie, ale wciąż mnóstwo osób jako haseł czy kodów bezpieczeństwa używa oczywistych fragmentów danych, np. imienia i daty urodzenia. Zdecydowanie bezpieczniej jest użyć przypadkowego ciągu mieszanych znaków. 
  • Porządki są ważne. Regularnie czyść dane ze swojej przeglądarki, usuwając pliki cookies (tzw. „ciasteczka”). 
  • Jeśli masz wątpliwości co do źródła, z jakiego pochodzi dana wiadomość bądź link, skontaktuj się bezpośrednia z instytucją, która podaje się jako nadawca (np. bezpośrednio ze swoim bankiem). 
  • Jeśli niespodziewanie otrzymasz link od znajomego w komunikatorze, upewnij się, że wysłał go do Ciebie celowo. Złośliwe oprogramowanie często rozsyłane jest przez osoby podszywające się pod profile osób z naszej sieci kontaktów.