Przejście na pracę zdalną oraz zarządzanie zespołami hybrydowymi i wirtualnymi w sposób wymuszony okolicznościami powodują, że potrzebujemy dobrych wzorów. Jak radzą sobie duże organizacje, które od dawna działają w sposób zdalny? Jakie specyficzne rozwiązania organizacyjne stosują? Które z pozornie dobrych rozwiązań w praktyce prowadzi do kłopotów? Na jakie długotrwałe skutki trzeba zwracać uwagę?
Zdalnie i stacjonarnie – jak to pogodzić, by uzyskać najlepsze rezultaty?
Praca zdalnie w czasie koronawirusa zupełnie zmieniła nasze życie. Teraz, gdy powrót do biur staje się rzeczywistością, propozycją, o której mówi się coraz częściej, są zespoły hybrydowe – w takim modelu część pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie, a część w biurze. Wdrożenie takiego systemu na stałe jest nie lada wyzwaniem, ponieważ istnieją różne modele zespołów hybrydowych. Każdy z nich wymaga zastosowania innych narzędzi i praktyk.
Pandemia sprawiła, że wiele procesów, które miały zajść w przyszłości, zostało wdrożonych już teraz. Znakomitym przykładem są narzędzia komunikacji i współpracy zdalnej, ale też te do planowania zadań czy przechowywania dokumentów w chmurze. Zmieniają się zwyczaje i praktyki, które mogą wpłynąć na sukces firmy. Oczywiście nie odbywa się to bez impaktu na pracownikach, którzy również korzystają z benefitów takiej zmiany, ale i ponoszą jej konsekwencje. W swoim wystąpieniu jedenastego lutego prof. Dariusz Jemielniak podczas konferencji HRevolution Remote Edition opowie o najlepszych praktykach organizacji z Doliny Krzemowej i wiodących organizacji opartych na wiedzy, przybliżając nam temat zarządzania zespołami hybrydowymi i pracy zdalnej.
Ekspert HRevolution – prof. Dariusz Jemielniak
Prof. Dariusz Jemielniak jest jednym z ekspertów HRevolution i Speakers Office. Nasz prelegent specjalizuje się w wysokich technologiach i otwartej współpracy. Jest on kierownikiem katedry MINDS (Management in Networked and Digital Societies) w Akademii Leona Koźmińskiego, wykładowca w Berkman-Klein Center for Internet and Society na Harvardzie. W 2015 roku został członkiem Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia, a w 2017 roku – Rady Doradczej OpenMaker. Jako przedsiębiorca rozwinął i sprzedał największy polski słownik internetowy ling.pl. Jest współtwórcą Insta.Ling, startupu wspomagającego naukę słówek w szkołach, z którego korzysta ponad 100 tys. uczniów tygodniowo.
Prof. Jemielniak bada społeczności otwartej współpracy, zjawisko zorganizowanego współdzielenia oraz ruchy antynaukowe. Prowadził projekty badawcze dotyczące pokrewnych zagadnień na Cornell University, Harvard University, Berkeley i MIT. W 2014 roku opublikował “Common Knowledge? An Ethnography of Wikipedia” w Stanford University Press, a w 2019 opublikował “Collaborative Society” z MIT Press (współautorstwo: A. Przegalińska). Jemielniak jest laureatem wielu nagród naukowych. Zainteresowania prof Jemielniaka koncentrują się wokół studiów nad krytycznym zarządzaniem projektami otwartej współpracy (takich jak Wikipedia czy F/LOSS), narracyjności, opowiadania historii, organizacji intensywnie wykorzystujących wiedzę, społeczności wirtualnych, archetypów organizacyjnych, a wszystko to badane metodami interpretacyjnymi i jakościowymi.