„Uniwersytet Sukcesu” jest programem edukacyjno-zawodowym z elementami mentoringu stworzonym z myślą o młodych kobietach w wieku 18-25 lat, które właśnie wchodzą w dorosłość i potrzebują wiedzy oraz wsparcia w podjęciu decyzji o dalszej ścieżce zawodowej. Projekt wyposaża je w podstawowe kompetencje potrzebne do wejścia na rynek pracy lub podjęcia decyzji o założeniu własnej firmy.
Projekt jest podzielony na kilka etapów. Pierwszy z nich to warsztaty, wykłady i spotkania motywacyjne
Tematyka kursów:
- Przedsiębiorczość, kariera oraz motywacja
- Warsztaty Scrum Intro
- Budowanie pewności siebie – jak uwierzyć w siebie i pokonać negatywne nawyki
- Jak planować swoją przyszłość, określając swoje predyspozycje
- Jak napisać swoje CV oraz jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej – pierwsza praca
- Podstawy prawa (rodzaje zatrudnienia, działalność gospodarcza, prawa autorskie)
- Spotkania z programistami oraz digital marketerami (Jak wygląda praca w danym zawodzie, od czego się zaczyna i jak wygląda ścieżka rozwoju, znajomość jakich narzędzi wymagana jest na stracie, jakich kompetencji oczekują pracodawcy)
- Bardzo ważnym elementem projektu jest wyposażenie uczestniczek w podstawowe kompetencje potrzebne do wejścia na rynek pracy. Uczestniczki mają indywidualne spotkania z doradcami zawodowymi. Ponadto, kobiety uczestniczące w projekcie otrzymują wsparcie psychologiczne, z którego mogą korzystać w czasie oraz po zakończeniu projektu. Po zakończonym I etapie Uczestniczki rozpoczynają indywidualne spotkania z Mentorami oraz wybierają ścieżkę kształcenia – programowanie lub digital marketing. Następnie Uczestniczki przystępują do kursu w ramach wybranej ścieżki edukacyjnej.
UNIWERSYTET SUKCESU. DLACZEGO JEST WAŻNY?
Według danych GUS z roku 2019 w polskich domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, rodzinach zastępczych i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa 72 tysiące dzieci. Mamy w kraju około 1178 placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej, z których większość jest przeludniona. W przeciętnym domu dziecka na jednego wychowawcę przypada od 10 do 20 wychowanków, w różnym wieku i o różnych potrzebach wychowawczych. Młodzieży brakuje wsparcia, prywatności i swobody. Młodzi ludzie często nie wierzą w siebie i trudno im się zmotywować do realizowania własnych postanowień. Wpływa to bardzo negatywnie na ich sytuację w środowisku społecznym oraz na rynku pracy. Każdego roku około 6 tysięcy wychowanków domów dziecka, palcówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych osiąga pełnoletność. Część, ucząc się dalej, pozostaje jeszcze przez jakiś czas w tzw. pieczy zastępczej, część decyduje się rozpocząć samodzielne życie (NIK 2015).
Wychowankowie opuszczający domy dziecka i rozpoczynający dorosłość starają się znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie i jak wynika z dostępnych danych, nie są przygotowani do wchodzenia na rynek pracy. Z raportu NIK opublikowanego w 2015 roku wynika, że młodzi dorośli opuszczający domy dziecka najczęściej zasilają rzesze bezrobotnych lub ustawiają się w kolejce po zapomogi. Dane są alarmujące: spośród próby blisko tysiąca wychowanków, którzy podjęli próbę usamodzielnienia, 23% korzystało ze świadczeń pomocy społecznej, 31% zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy, 14% przerwało proces usamodzielnienia, a kolejne 14% wróciło do patologicznego środowiska, z którego wcześniej trafiło do pieczy zastępczej.
Wychowankowie z rodzin zastępczych i domów dziecka opuszczający pieczę, często mają problemy z najprostszymi sprawami: ze zrobieniem zakupów, gospodarowaniem pieniędzmi, gotowaniem. W rodzinie większość czynności domowych wykonują rodzice, angażując do pomocy dzieci, natomiast w placówce od gotowania jest kucharka, od sprzątania – sprzątaczka, a rola wychowawców często jest ograniczana do pilnowania wychowanków i pomocy w odrabianiu lekcji. Przy takim podziale ról wzmacniają się postawy roszczeniowe wychowanków co z pewnością nie służy samodzielności i aktywności w ich dorosłym życiu. Tym samym, tworzy się błędne koło bezradności.
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem naszych działań
Szukasz pomysłu na wartościowy projekt CSR, chcesz się zaangażować, wesprzeć nas? Zapraszamy do współpracy: kontakt@digitaluniversity.pl