W 2020 roku wiele się wydarzyło w branży technologicznej.
Wielkie firmy technologiczne zmierzyły się z serią dochodzeń antymonopolowych. Pod coraz większym znakiem zapytania stoi nasza prywatność. Media społecznościowe są pełne fake newsów nt. koronawirusa, głosowania i protestów. Wszyscy nauczyli się pracować. A to dopiero pierwsza połowa roku. Więc oczywiście ludzie chcą wiedzieć, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami w firmach technologicznych w Dolinie Krzemowej, jak się przygotować do zmieniającego się świata i czego oczekiwać. Poprosiliśmy globalnych ekspertów technologicznych związanych z „Masters and Robots” żeby polecili książki, które warto przeczytać! A właściwie trzeba przeczytać!
Sapiens. Od zwierząt do Bogów – Yuval Noah Harari
Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów opisywał ewolucję i historię ludzkości. Całościowa historia człowieka – od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej. Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach.
Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów opisywał ewolucję i historię ludzkości.
Homo Deus. Krótka historia jutra – Yuval Noah Harari
W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok – w Homo deus… myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że człowiek pod wieloma względami już stał się równy bogom i przystąpił do realizacji kolejnych marzeń: o nieśmiertelności i szczęściu.
Główne wątki:
Śmierć to tylko problem techniczny.
Świat prowadzi wyścig po nieśmiertelność. Już niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie?
Czy ludzkość osiągnie szczęście?
Człowiek to biologiczna maszyna, a skoro tak, można nią sterować. W XXI wieku poczucie szczęścia po prostu będzie można włączyć na żądanie.
Wojna to przeżytek
Już dzisiaj więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w konfliktach zbrojnych. O czym to świadczy?
Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie?
21 lekcji na XXI wiek – Yuval Noah Harari
To zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy.
Główne wątki:
Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu
Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie?
The Mighty Heart – Dr. Scilla Elworthy
Książka, która przedstawia doświadczenia ludzi, którzy od dziesięcioleci zapobiegają konfliktom i rozwiązują je. Tutaj znajdziesz praktyczne, wskazówki, jak zbudować swoje „Potężne Serce”, ponieważ serce jest sekretem wszelkiej przemiany. W tym przewodniku zbudujesz zdolność i umiejętności prowadzenia „ odważnych rozmów ”, angażowania swojej kobiecej inteligencji (dostępnej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet), rozumienia, jak pracować ze swoim wewnętrznym krytykiem i oswajać go, jak używać złości jako paliwo do transformacji, a co najważniejsze, jak rozwijać Obecność.
The Business Plan for Peace – Dr. Scilla Elworthy
Wiele osób czuje się bezsilnych w obliczu tego, co widzą w telewizji lub czytają w wiadomościach – świat pogrążony w kryzysie, z wojnami i przemocą na całym świecie. W mojej nadchodzącej książce Business Plan for Peace nauczę Cię, jak wyjść z bezradności i zastosować swoje własne umiejętności, aby poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi teraz stoimy.
Ostatni moment: Jak wspólnie możemy ocalić nasz świat – Dr. Scilla Elworthy
Scilla Elworthy, udowadnia, że kryzys można zatrzymać, a Ziemię da się jeszcze uratować. Kluczem do tego ma być nowy rodzaj przywództwa. Zainspirowana postaciami aktywistów, działaczek, duchowych przywódców czy mniszek, Elworthy pokazuje, jak zwykli ludzie mogą zmierzyć się z wyzwaniami XXI wieku.
„Solve for Happy: Engineer Your Path to Joy” – Mo Gawdat
W książce Mo Gawdat podsumowuje swoje 13-letnie badania na temat szczęścia, dzięki którym stworzył powtarzalny algorytm oraz opracował specjalny model, aby osiągnąć stan nieprzerwanego szczęścia niezależnie od okoliczności życia. Mo podjął się jako swojego osobistej misji przekazania jego przesłania o szczęściu miliardowi ludzi na całym świecie (#onebillionhappy).
“Hack Your Brain: Secrets of an Elite Manhattan Tutor” – Elie Venezky, Patrycja Sławuta
Książka o tajnikach nauki, motywowania się i wykorzystywania pełnego potencjału w krótszych ramach czasowych, dzięki czemu człowiek może szybko przyswajać informacje, szybciej i z łatwością kończyć projekty i kursy oraz na koniec z łatwością zdawać egzaminy.
„Non Obvious Megatrends: How to See What Others Miss, Predict Trends and Win the Future” – Rohit Bhargava
Przez ostatnie dziesięć lat coroczne raporty o nieoczywistych trendach Rohita, pomogły ponad milionowi czytelników odkryć ponad 100 trendów zmieniających naszą kulturę. W tej książce po raz pierwszy Rohit i jego zespół nieoczywistych kuratorów trendów ujawniają dziesięć rewolucyjnych nowych megatrendów, które zmieniają sposób, w jaki pracujemy, bawimy się i żyjemy.
Shaping the Fourth Industrial Revolution – Klaus Schwab, Nicolas Davis
Czwarta rewolucja przemysłowa zmienia wszystko – od sposobu, w jaki odnosimy się do siebie nawzajem, po pracę, którą wykonujemy, sposób funkcjonowania naszych gospodarek i to, co to znaczy być człowiekiem. Nie możemy pozwolić, aby nowy wspaniały świat, który obecnie tworzy technologia, po prostu się pojawił. Wszyscy musimy pomóc w kształtowaniu przyszłości, w której chcemy żyć. Ale co musimy wiedzieć i zrobić, aby to osiągnąć?
“Live Longer with AI: How artificial intelligence is helping us extend our healthspan and live better too” – Tina Woods
Książka będzie opublikowana 9 Października (można już zamawiać na Amazon). Opowiada o fascynującej podróży od narodzin do śmierci o tym, jak można wykorzystać technologię, aby pomóc nam żyć zdrowiej, dłużej i lepiej.
“The Science and Technology of Growing Young: An Insider’s Guide to the Breakthroughs that Will Dramatically Extend Our Lifespan . . . and What You Can Do Right Now” – Sergey Young
Wkrótce możemy zacząć myśleć o starzeniu się jako uleczalnym stanie, a nie jako nieuniknionym procesie. Perspektywa życia do 200 lat to już nie science fiction. Lider w wyłaniającej się dziedzinie długowieczności przedstawia swoje spojrzenie na przełomowe przełomy na horyzoncie, a także praktyczne kroki, które możemy teraz podjąć, aby żyć zdrowo do wieku 100 lat i więcej.
Uncanny Valley – Anna Viener
Anna Wiener’s memoir takes us inside tech start-ups from New York City to San Francisco.
„Próbowałem podsumować szaloną, samozwańczą kulturę pracy w Dolinie Krzemowej, jak wszyscy optymalizowali swoje ciała pod kątem dłuższego życia, które następnie byłyby wydajnie wydawane; jak nieprzyjemnie przyjęto przyznać, że praca w technologii to raczej transakcja niż szlachetna misja lub miejsce na statku rakietowym”, pisze korespondentka technologiczna New Yorker, Anna Wiener, w swoim pamiętniku, głęboko ludzkiej historii o tysiącletniej kondycji i rosnącym wpływie Doliny Krzemowej.
Facebook – The inside story – Steven Levy
Wired redaktor Steven Levy wykorzystuje opowieści z wczesnego życia Zuckerberga, strony z jego odręcznych dzienników i spotkania z kierownictwem firmy, aby dodać teksturę i kolor do znanej historii pochodzenia Facebooka.
Tworzy intymny portret konkurencyjnej natury i celów Zuckerberga oraz tego, w jaki sposób wpływały one na gorliwą pogoń firmy za rozwojem w ciągu ostatniej dekady. To aktualne badanie motywacji firmy technologicznej w zakresie prywatności danych, dezinformacji i odpowiedzialności korporacyjnej.
No Filter – The inside story of instagram – Sarah Frier
Instagram zmienił sposób, w jaki jemy, robimy zakupy, rozmawiamy i prezentujemy się. No Filter, to książka, w której reporterka technologii Bloomberg, Sarah Frier, pokazuje, jak firma stała się potężną siłą w branży technologicznej i jak później walczyła o zachowanie swojej tożsamości.
Książka podąża za współzałożycielem Instagrama i studentem Uniwersytetu Stanforda, Kevinem Systromem, który wpada na pomysł założenia Instagrama i zaprzyjaźnia się z Jackiem Dorseyem na początku swojej drogi. Dokumentuje również decyzję Systroma o odrzuceniu oferty Jacka Dorsey’a kupna firmy – tylko po to, by później przyjąć dużo bardziej lukratywną ofertę z Facebooka.
Lurking: How a Person Became a User – Joanne McNeil
Boomersi uwielbiają Facebooka. Zoomersi są na TikToku. Ale w jaki sposób platformy internetowe tworzą poczucie lojalności wśród swoich odbiorców?
Krytyk kulturowy Joanne McNeil rozkłada na części pierwsze czego potrzebują użytkownicy – wyszukiwanie, bezpieczeństwo, prywatność, tożsamość, społeczność, anonimowość i widoczność – i analizuje firmy technologiczne, które służą tym potrzebom. Rzuca również światło na to, jak platformy często wymagają od nas poświęceń – na przykład danych osobowych użytkowników, którzy stali się od nich zależni. Zwięzła, ale obszerna osobista historia internetu od ― po raz pierwszy ― z punktu widzenia użytkownika. W szokująco krótkim czasie internet związał ludzi na całym świecie, rozdzielił nas i zmienił nie tylko sposób, w jaki się komunikujemy, ale także to, kim jesteśmy i kim możemy być. Stworzył nową, bezprecedensową przestrzeń kulturową, której wszyscy jesteśmy częścią – nawet jeśli nie bierzemy udziału, to uczestniczymy – ale która nieustannie nas zaskakuje, zdradza, wzbogaca, oszałamia.
A jednak internet to my i zawsze nim byliśmy.
Ta książka, to historia, do której jesteśmy przyzwyczajeni, jako opowieści o przedsiębiorcach i wizjonerach oraz dynamicznych i potężnych korporacjach, ale jest też głębsza, bardziej intymna historia, której jeszcze nie opowiedziano. McNeil, przez długi czas jedna z najbardziej wnikliwych, zaciekle inteligentnych i powszechnie szanowanych krytyków kultury w Internecie, przedstawia tutaj wyjątkową wizję tego, kim jesteśmy teraz, opowiada historie o tym, jak się sobą staliśmy, i pomaga nam zrozumieć, co robimy. Ostatecznie Lurking to książka o tym, jak staliśmy się tym, kim jesteśmy online oraz o instytucjach i technologii, które kształtują tę rzeczywistość.
The power of experiments – Decision making in a data driven world – Michael Luca and Max H. Bazerman
Czy logowałeś się ostatnio na Facebooku? Szukałeś czegoś w Google? Wybrałeś film na Netflix? Jeśli tak, to prawdopodobnie nieświadomie uczestniczyłeś w różnych eksperymentach – znanych również jako randomizowane kontrolowane próby – mających na celu zbadanie wpływu różnych doświadczeń online. Niegdyś ezoteryczne narzędzie do badań akademickich, randomizowane kontrolowane badanie weszło do głównego nurtu. Żadna firma technologiczna warta swojej ceny, nie odważyłaby się wprowadzić poważnych zmian na swojej platformie bez uprzedniego przeprowadzenia eksperymentów, aby zrozumieć, jak wpłyną one na zachowanie użytkowników.
W tej książce Michael Luca i Max Bazerman wyjaśniają znaczenie eksperymentów w podejmowaniu decyzji w świecie opartym na danych.
Dlaczego warto przeczytać tą książkę? Przedstawia rolę, jaką odegrały eksperymenty w sukcesie niektórych dzisiejszych gigantów technologicznych (StubHub, Alibaba, Uber, eBay). Profesorowie biznesowi z HBS, Luca i Bazerman, przedstawiają rozwój eksperymentów opartych na technologii w organizacjach, potężną rolę, jaką testy oparte na danych mogą odgrywać w podejmowaniu decyzji, oraz jak liderzy biznesowi mogą najskuteczniej wykorzystać to potężne narzędzie.
Wyglądasz jak rzecz i kocham cię: jak działa sztuczna inteligencja i dlaczego sprawia, że świat staje się dziwniejszy – Janelle Shane
Janelle Shane, twórczyni popularnego bloga „AI Weirdness” tworzy głupie przykłady sztucznej inteligencji, które uczą się nazywać kolory farb, opracowywać najlepsze przepisy, a nawet flirtować (źle) z ludźmi – wszystko po to, by zrozumieć technologię, która rządzi tak dużą częścią naszego codziennego życia…
„Shane dostarcza odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące sztucznej inteligencji, które kiedykolwiek zadałeś, a niektóre na pewno nie. Na przykład, jak komputer może zaprojektować idealną kanapkę? Jak wygląda generowana przez robota historia o Harrym Potterze?
Shane spędza trochę czasu ze sztuczną inteligencją, prosząc maszyny o wykonanie pewnych bardzo ludzkich zadań, takich jak napisanie pierwszych linijek powieści, nazwanie świnki morskiej i identyfikacja owiec w nietypowych miejscach. Książka jest miejscami bardzo zabawna, ale Shane odkrywa również pięć zasad „dziwności AI” i – robiąc to – zręcznie wyjaśnia, czym jest sztuczna inteligencja, a czym nie; gdzie to działa i gdzie jest skazane na niepowodzenie; i dlaczego powinno nas to obchodzić. Dzięki temu książkę rekomendują Malcolm Gladwell, Susan Cain, Daniel Pink i Adam Grant.
Sex, Robots and Vegan Meat – Adventures at the Frontier of Birth, Food, Sex, and Death – Jenny Kleeman
Badanie sił napędzających innowacje w czterech głównych obszarach ludzkiego doświadczenia: narodzinach, jedzeniu, seksie i śmierci. W Sex Robots & Vegan Meat wielokrotnie nagradzana dziennikarka i dokumentalistka Jenny Kleeman zabiera nas w podróż w świat ludzi, którzy zmieniają to, co to znaczy być człowiekiem. Koncentrując się na głównych filarach ludzkiego doświadczenia – narodzinach, jedzeniu, seksie i śmierci – Kleeman bada ludzi, którzy wprowadzają naprawdę niesamowite (i być może niepokojące) innowacje.
Jesteśmy u progu sejsmicznych zmian w naszym sposobie życia i śmierci, od dzieci hodowanych w sztucznych łonach po mięso produkowane w laboratorium; od robotów seksualnych, które potrafią prowadzić uprzejmą rozmowę (i nie tylko), po możliwość zakończenia naszych dni idealną, bezbolesną, zautomatyzowaną śmiercią. Nasza podróż od kołyski do grobu rozwija się w sposób, który obejmuje coraz więcej technologii i coraz mniej interakcji międzyludzkich. Czy te postępy technologiczne mogą nas pozbawić człowieczeństwa? W tej książce Jenny Kleeman dogłębnie przygląda się temu, co może przynieść przyszłość – i po drodze zadaje kilka prowokacyjnych pytań. Jenny Kleeman stawia tych naukowców na pierwszym planie i pyta, co ich motywuje i nimi kieruje? To wciągająca, otwierająca oczy i niezwykle zabawna podróż do świata niezwykłych wizjonerów na pierwszej linii frontu rewolucji społecznej.
Przyjazny użytkownikowi. Jak ukryte zasady projektowania zmieniają sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i bawimy się – Cliff Kuang, Robert Fabricant
W User Friendly Cliff Kuang i Robert Fabricant ujawniają nieopowiedzianą historię paradygmatu, który spokojnie rządzi naszym współczesnym życiem: założenie, że maszyny powinny przewidywać to, czego potrzebujemy. Ta książka, obejmująca ponad sto lat głębokich zmian, od praw kobiet, przez Wielki Kryzys, przez II wojnę światową po powstanie ery cyfrowej, przedstawia sposoby, w jakie świat był ― i nadal jest ― przerabiany zgodnie z zasadami niegdyś niejasna dyscyplina projektowania doświadczeń użytkownika.
Książka, w której Kuang i Fabricant przedstawiają mapę ukrytych reguł zaprojektowanego świata i rzucają światło na to, jak te zasady spowodowały zmianę naszego świata – niedocenianą, ale istotną historię, która połączyła się po raz pierwszy. Łącząc wiedzę i wnikliwość czołowego dziennikarza i pionierskiego projektanta, książka User Friendly zapewnia ostateczne, przemyślane i praktyczne spojrzenie na temat, który szybko zmienił się z tajemniczego w pilny i nieunikniony. W przyjaznym dla użytkownika trybie Kuang i Fabricant po raz pierwszy opowiadają całą historię ― i już nigdy nie będziesz wchodzić w interakcję z technologią w ten sam sposób.