#Future Skills
#Innovation & Creativity
#Human & Tech Trends
#Digital Mindset
- Język: PL
- Skąd podróżuje: Polska, Kraków
Edyta
Sadowska
CEO MindUp, doktorka Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Instytut Sztuk Progresywnych ASP Kraków, Trendwatching&Future Studies AGH
Bio
Doktorka nauk społecznych, futurolożka, adiunktka, wykładowczyni akademicka (UKEN, Trendwatching&Future Studies AGH, AI w biznesie, Collegium Civitas), innowatorka. Laureatka programu Jutronauci (Gazeta Wyborcza & Kulczyk Investment), członkini Instytutu Sztuk Progresywnych przy ASP Kraków, autorka warsztatów z future literacy, artykułów popularnonaukowych (Gazeta Wyborcza, Salon Polityka, Archisnob) i naukowych (Kiedy kino stanie się doświadczeniem? Metawersum i wirtualna rzeczywistość. [w:] Od modernizmu do metaświata, Future literacy oraz kompetencje przyszłości, jako odpowiedz na wyzwania współczesnego projektowanie bezpieczeństwa, Cyberświat jako przestrzeń edukacyjna –perspektywy nowych form reprezentacji, interpretacji i komunikacji, Ewolucja Cyberzagrożeń: Deepfake i Media Syntetyczne w kontekscie bezpieczeństwa energetycznego Europy Wschodniej.
Edyta Sadowska była również menedżerka projektów międzynarodowych (GreenerAge, VR for Future Skills, Futurland), kuratorka wystaw (Eduk(re)acja GDD 2023, Unsleashed AI GDD2024), gościni podcastów (Digitalks, PISMO). Członkini Rady Naukowej Konferencji Metaświaty, Fundacja AI LAW TECH, Ekspertka w SIRENE Expert Hub – SIRENE | Social Innovation Responsive Environments Network. Ze swoimi wykładami otwartymi gościła między innymi na Uniwersytecie Warszawskim, Rīga Stradiņs University, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Centrum Nauki Eksperyment. Edyta Sadowska brała udział w panelach dyskusyjnych m.in.: Forum Ekonomiczne w Karpaczu, Festiwalu Gdynia Design Days, współpracowała z PZU, Orange Polska, Digital University Masters&Robots. W swojej pracy naukowej i popularyzatorskiej skupia się na przyszłości jako narzędziu do kształtowania teraźniejszości, społecznych aspektach technologii (w szczególności sztucznej inteligencji) i myśleniu długoterminowym.
Edyta Sadowska - Abstrakty:
W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, kwestia bezpieczeństwa informacyjnego nabiera nowego wymiaru. Mediów syntetycznych, takich jak deepfake i technologie generatywne AI, stają się coraz bardziej zaawansowane, co rodzi nowe wyzwania dla społeczeństwa, biznesu i indywidualnych użytkowników. Zapraszamy na wykład, który zgłębi temat bezpieczeństwa informacyjnego w kontekście tych nowoczesnych narzędzi.
W obliczu szybkiego postępu w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji, stajemy przed wyzwaniem zrozumienia nie tylko jej technologicznego potencjału, ale także głębokiego wpływu, jaki ma ona na społeczeństwo. Na wykładzie zgłębione zostaną kwestie społeczne związane z rozwojem i implementacją AI, przechodząc od często przedstawianych w mediach i literaturze dystopijnych oraz utopijnych wizji przyszłości poświęconej AI, do bardziej zrównoważonej i realistycznej perspektywy. Omówimy, jak zmieniająca się narracja wpływa na postrzeganie AI przez społeczeństwo oraz jakie wyzwania i szanse niesie ze sobą jej rozwoj. Ekspertka podkreśli, że niezbędna jest zmiana w podejściu do dyskursu na temat AI – od skrajnych wizji do dialogu skoncentrowanego na budowaniu współpracy między ludźmi a maszynami.
Trendy kształtują naszą rzeczywistość, ważne jest, aby pamiętać o społecznym środowisku, w którym lądują i się rozwijają. Dlatego podczas wystąpienia zostanie podkreślone znaczenie przyjęcia szerszej perspektywy na przyszłość (full spectrum future thinking/ longterminizm). Skupienie na trendzie to dopiero początek budowania scenariusza przyszłości. Celem jest pobudzenie kreatywnego procesu myślowego na temat tego, jak szeroka perspektywa i trendy mogą wpływać na przyszłość, bazując na świadomym, przemyślanym, proaktywnym i innowacyjnym podejściu do trendów, aby naprawdę kształtować świat i biznes, w którym żyjemy.