Zapraszamy na niezapomniane wystąpienia oraz warsztaty, które udowadniają, że siła tkwi w odwadze, wiedzy i gotowości do kształtowania przyszłości. Poznaj motywujące historie i praktyczne wskazówki od Ekspertek, które każdego dnia przełamują bariery, zmieniają rzeczywistość i wspierają kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym.
Poznaj nasze Ekspertki:
Czy wiesz, że Unia Europejska podjęła zdecydowane kroki w celu zwiększenia reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych w spółkach giełdowych? W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę 2022/2381, znaną jako "Women on Boards", która zobowiązuje spółki giełdowe do osiągnięcia określonych wskaźników równowagi płci do 30 czerwca 2026 roku. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do wdrożenia tych przepisów do 28 grudnia 2024 roku.
Zgodnie z dyrektywą, spółki muszą zapewnić:
Co najmniej 40% udziału
osób niedostatecznie reprezentowanej płci wśród dyrektorów niewykonawczych, lub
33% udziału
tej płci we wszystkich stanowiskach dyrektorskich, zarówno wykonawczych, jak i niewykonawczych.
Sprawdź przykładowe tematy:
Jowita Michalska
Jaka jest rola liderek/ liderów w zmieniającej się tak dynamicznie rzeczywistości? Czy nowe technologie przynoszą zagrożenia czy szanse dla liderów w organizacjach? Czy sposób zarządzania, wynagradzania, oceniania i rekrutowania ludzi, oraz budowanie zespołów zmieni się wraz z rozwojem technologii?
Tak, i to radykalnie.
Jakie pojawiają się nowe wyzwania, jak zdobyć i utrzymać najlepsze talenty i jak wspomóc organizację w nadchodzących czasach. Odpowiedzialnością liderek/ liderów będzie kreowanie innowacyjnej kultury organizacyjnej, rozwinięcie kluczowych talentów i wsparcie pracowników w zrozumieniu i stosowaniu nowych technologii.
Jakie kompetencje będziemy musieli w sobie wzmacniać, a jakie stracą na znaczeniu? Czy w naszych zespołach powinni być ludzie od technologii i czy ja jako liderka/ lider powinnam/ powinienem się na tym znać?
Izabela Bartnicka
W erze dynamicznego rozwoju technologii, kreatywne przywództwo odgrywa kluczową rolę w budowaniu zespołów, które nie tylko adaptują się do zmian, ale także kształtują przyszłość. Kreatywna liderka to osoba, która potrafi połączyć nowoczesne narzędzia technologiczne z humanistycznym podejściem do zarządzania. W swoim wystąpieniu pokażę, jak przywództwo oparte na innowacji i empatii może stawić czoła wyzwaniom przyszłości. W trakcie prelekcji zgłębimy kluczowe elementy nowoczesnego przywództwa, m.in.: empatie, facylitacje czy też kreatywność. Podczas wystąpienia odpowiem na pytanie, dlaczego właśnie te obszary są fundamentem skutecznego przywództwa w świecie zdominowanym przez cyfrową transformację.
Wykład porusza temat różnorodności sensorycznej i jej wpływu na współczesne środowisko pracy. Podczas wystąpienia omówione zostanie, czym jest neuroróżnorodność i jak różne potrzeby sensoryczne mogą wpływać na zachowanie, produktywność oraz samopoczucie pracowników. Przedstawione zostaną także strategie, które mogą być wprowadzone w ramach procesów HR, aby lepiej wspierać osoby z różnorodnymi profilami sensorycznymi. Integracja sensoryczna nie tylko wspiera inkluzywność, ale także prowadzi do długoterminowych korzyści dla firm, takich jak poprawa zdrowia psychicznego i efektywności zespołów. I przede wszystkim nie dotyczy tylko dzieci, bo każdy z nas ma inny profil sensoryczny i warto mieć świadomość, jak działają nasze zmysły.
Aleksandra Karasińska
Diversity, Equity, Inclusion. Porozmawiajmy o tym, czym te zasady są w miejscu pracy i dlaczego różnorodność, równe traktowanie i włączanie są ważne dla firm i pracowników.
Aleksandra opowiada na przykładach z całego świata, o tym, dlaczego kultura DEI daje pracownikom poczucie przynależności do zespołu, społeczności, czy całej firmy. Prezentuje wyniki badań (Deloitte, McKinsey, Harvard Business Review) które pokazują, że różnorodne zespoły, które działają w nowoczesnej kulturze pracy osiągają lepsze wyniki w kluczowych obszarach jak innowacyjność, produktywność czy zaangażowanie.
W wystąpieniu ekspertka omawia blokery, a właściwie złe strategie, które stają na drodze rozwoju kobiet w pracy.
Zastanowimy się co jest nawiększymi blokerem w karierach kobiet? Co można zrobić aby łatwiej i szybciej osiągnąć sukces? Sally Helgessen „How Women Rise” jest jedną z najbardziej cenionych ekspertek od rozwoju zawodowego na świecie i mówiła mi o 11 głównych „zawalidrogach” jakie zaobserwowała w pracy z klientami.
11 nawyków, które przeszkadzają kobietom w osiąganiu celu:
- Niechęć do uznawania swoich osiągnięć + syndrom oszustki
- Oczekiwanie, że inni zauważą i nagrodzą twoją pracę
- Przecenianie kompetencji
- Budowanie relacji zamiast wykorzystywania relacji
- Nieumiejętność zjednywania sobie sojuszników
- Przedkładanie twojej pracy nad twoją karierę
- Zasadzka perfekcjonizmu
- Chorobliwa potrzeba bycia lubianą (disease to please)
- Umniejszanie siebie wobec innych
- Nadmierna samokontrola, tłamszenie swojej natury
- Przesadne rozpamiętywanie
Dlaczego porzebujemy role-models? „Nie możesz być tym, czego nie widzisz”. – Jakie są moje role-modes? Moja mama- naukowczyni, farmaceutka. Inne przykłady role –models. Bądźcie role-models dla innych! Potrzebujemy liderek, które wyznaczają nowe kierunki rozwoju, inspirują do sięgania po więcej i swoim przykładem udowadniają, że w kobietach leży wyjątkowa siła – zawodowa, rodzinna i siostrzeńska.
Język jakim się posługujemy to narzędzie, które kształtuje społeczne normy. Dlaczego młode pokolenie domaga się neutralnych genderowo końcówek? Jak możemy wpierać równość używając feminatywów? Jak mówić i działać, aby stosować się do zasad różnorodności i inkluzywności. Jak możemy uniknąć uprzedzeń?
Cytując słowa polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej Aleksandra pokazuje w czterech krokach uprzedzenia i podwójne standardy zakorzenione w języku. Czy media równo traktują kobiety i mężczyzn? W swoim wystąpieniu Aleksandra powołuje się też na słowa Marian Wright Edelman “You can’t be what you can’t see.” Na przykładzie badań wyjaśnia, dlaczego bez role-models trudno młodym kobietom aspirować do karier w STEM, w nauce i nowych technologiach.
W kolejnej części wystąpienia ekspertka skupia się na podwójnych standardach utrwalanych w języku. Jak działają na przykład w stosunku do kobiet sukcesu, które często są określane jako „zimne”, „hałaśliwe”, „agresywne” „aroganckie” albo „drażliwe o histeryczne”. Pokazuje również przykłady dotyczących liderek takich jak niemiecka kanclerz Angela Merkel, czy brytyjska pionierka branży IT, biznesmenka i miliarderka Stephanie Shirley, które w swojej karierze musiały zmierzyć się z dyskryminacją i lekceważeniem.
Olga Kozierowska
Żyjemy w świecie VUCA – zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Z każdej strony bombardowani wiadomościami. Pospieszani deadlinami w pracy i w domu. Przebodźcowani i zapatrzeni w swoje smartfony. Biegniemy. Podejmujemy błędne decyzje, tracimy coś lub kogoś, chorujemy. Badania pokazują, że dziś nasze zmęczone ciała i umysły nie szukają już szczęścia, chcą poczuć ulgę.
O roli liderów w budowaniu i wspieraniu polityki diversity, equity&inclusion. O tym, jak wykorzystać potencjał wspólny w budowaniu silniejszej organizacji i osiąganiu lepszych wyników finansowych. Podczas wykładu opowiem “co działa, a co nie działa” na konkretnych przykładach dobrych praktyk.
Badania nad językiem wskazują, że to jak mówimy, nie tyle odzwierciedla, co kształtuje naszą rzeczywistość. Język może dostrzegać różnorodność i włączać każdą osobę w komunikację, może też eliminować istniejące stereotypy i uprzedzenia. Ważne jest, by dostrzegać wagę języka i świadomie go używać budując kulturę wzajemnego szacunku i poczucia równości.
o tym, co warto wiedzieć o różnicach i nieuświadomionych uprzedzeniach? Jak w tym wszystkim działa nasz mózg? Dlaczego to, co słyszymy od innych, nie jest o nas samych? Jak stawiać granice w świadomości swoich zasobów i jak mówić trudną prawdę. Czym jest inkluzywność i jak z niej korzystać.
Aleksandra Ślifirska
Kiedyś pewna menedżerka, zapytana jak się czuła w towarzystwie pewnego lidera, powiedziała: „Miałam takie wrażenie, że rozmawiam z absolutnie najbystrzejszym człowiekiem świata”. Inny menedżer, który spotkał innego lidera, zapytany o to samo, powiedział: Kiedy spotkałem się z tym człowiekiem, miałem głębokie przekonanie, że to ja jestem najinteligentniejszą osobą na świecie”.
Który z liderów miał charyzmę? Jak Państwo sądzicie?
Obecnie mówi się, że charyzmatyczni liderzy to przeżytek, bo charyzmatyczny lider to ktoś silny, forsujący, kto zawsze lepiej wie i swoją charyzmą, może organizację narazić na minę, bo zdoła wszystkich przekonać do swojej racji, a może jej nie mieć. Ale czy charyzma jest właśnie tym? Charyzma to zestaw cech lidera, który potrafi swoim zachowaniem wpływać na innych. I nie chodzi tu tylko o komponent siły, ale zestaw takich komponentów jak siła, ciepło i obecność. Charyzma jest wizjonerska, ale i relacyjna a nauczenie się jej, daje liderowi dźwignię w zarządzaniu talentami, motywowaniu i angażowaniu. Jakich zachowań potrzebują uczyć się współcześni liderzy, działający w bardzo szybko zmieniającym się kontekście biznesowym i galopującej AI? W czym AI nie zastąpi lidera? I jak rozwijająć róźne komponenty charyzmy? – będziemy rozmawiać na wykładzie „Siła, obecność i ciepło, czyli charyzma współczesnego lidera.
Warsztat ma na celu rozwój kluczowych kompetencji liderów, które umożliwią im skuteczne zarządzanie sobą, zespołem oraz organizacją w dynamicznych warunkach. Uczestnicy będą mieli okazję poznać zasady efektywnej komunikacji w kontekście przywództwa, rozwinąć swoje umiejętności podejmowania decyzji oraz kształtowania strategii angażujących zespół.
Program warsztatu obejmuje m.in. interaktywne gry, takie jak Leadership Square, które uczą komunikacji w sytuacjach wymagających pełnego zaangażowania i koncentracji. Zajęcia koncentrują się również na takich aspektach, jak naturalny autorytet lidera, rozwój zdolności do twórczego prowadzenia przez zmiany oraz efektywne wykorzystywanie sztucznej inteligencji w komunikacji przywódczej.
Warsztat „Słuchaj z sercem i nie bierz do serca” jest dedykowany dla liderów, którzy chcą lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania różnych pokoleń w miejscu pracy, szczególnie pokolenia Z. Podczas sesji uczestnicy zapoznają się z narzędziami i technikami skutecznej komunikacji międzypokoleniowej. Program obejmuje interaktywną prezentację oraz procesy grupowe, takie jak gra „Otwarte Karty”, która pomoże uczestnikom zrozumieć style komunikacji i wartości, jakie cenimy w współpracy, oraz wyćwiczyć umiejętności słuchania i eliminowania błędów komunikacyjnych. Uczestnicy nauczą się, jak wyciszać wewnętrzny dialog podczas rozmowy, aby lepiej rozumieć partnerów i efektywnie budować relacje w zróżnicowanych zespołach.
Ada Florentyna Pawlak
Jak technokultura wpływa na miłość, przyjaźń i zaufanie w czasach sztucznej inteligencji? Żyjemy w czasach „stawania się”. Sexdroidy, cyfrowe dzieci, hologramy zmarłych, społeczne roboty opiekuńcze, awatary i asystenci głosowi – coraz doskonalsze, symulujące emocje sztuczne istoty staną się wkrótce częścią naszego życia. Czy jesteśmy gotowi na inwazję robotycznych i wirtualnych ucieleśnień? Relacje człowiek – sztuczna inteligencja projektują nową przyszłość dla naszego gatunku. Wszystko co otacza człowieka w cywilizacji technologicznej podlega nieustannym uaktualnieniom i oczekuje na pojawienie się swojej nowej wersji.
Strategie biznesowe współczesności uwzględniać muszą humanistyczny aspekt postępu technologicznego. Społeczny krajobraz sztucznej inteligencji, kultura algorytmów i gier video, transhumanizm i kapitalizm somatyczny oraz dataism i kapitalizm nadzoru wyznaczają główne osie odpowiedzialne za przemiany mentalności pokolenia konsumentów – digital natives. Podniesienie kompetencji w zakresie wiedzy o najważniejszych obszarach wpływu technologii na kulturę i ich rynkowych konsekwencjach.
Edyta Sadowska
W świecie, który dynamicznie się zmienia, stając się coraz bardziej złożony i wymagający, potrzebujemy nowych sposobów myślenia. To właśnie kobiecość – jej metaforyczne i praktyczne aspekty – mogą stać się kluczem do projektowania przyszłości pełnej możliwości.
Podczas tego wyjątkowego spotkania porozmawiamy o tym, jak odwaga do eksploracji, płynność zamiast sztywnej kontroli oraz cykliczność jako naturalny sposób postrzegania świata mogą stać się narzędziami skutecznego projektowania jutra. Jak język, narracje i nasze podejście mogą zmieniać sposób, w jaki patrzymy na przyszłość? Odpowiedzi to jedno, ale kluczowa staje się umiejętność zadawania właściwych pytań. Nie zabraknie rozmowy o trendach, które kształtują naszą rzeczywistość, oraz o tzw. trend mindset – podejściu pozwalającym dostrzegać i wykorzystywać zmiany jako szanse. To dzięki sprawczości, płynności i cykliczności możemy projektować świat, który działa dla każdego z nas.
Zapraszam na inspirującą podróż w stronę przyszłości – przestrzeni, w której kreatywność i inkluzywność stają się filarami nowego porządku.
Sandra Frydrydsiak
Podczas wystąpienia dowiemy się między innymi czym jest idea siostrzeństwa, co wyniki badań mówią o korzyściach praktykowania tej idei, oraz jak praktykować siostrzeństwo na co dzień.
Dzieląc się własnymi historiami, spróbujemy wypracować siostrzeńskie zasady, których chciałybyśmy się trzymać. Obok tabu menstruacyjnego, slut shamingu czy body shamingu, siostrzeństwo jest tematem, którego poruszanie narusza patriarchalny status quo. Wzajemne wspieranie się kobiet jest sprzeczne z kulturą, która dyscyplinuje kobiety do rywalizowania między sobą.
Efektem owej dyscypliny jest stereotyp, wedle którego najgorszym wrogiem kobiety jest inna kobieta. Badania pokazują, że nasza codzienność częściowo to potwierdza – częściej marzymy o siostrzeństwie, niż go doświadczamy.
Girl Power, siła kobiet i inne prokobiece slogany promowane wokół powierzchownie rozumianego empowermentu raczej lukrują rzeczywistość niż przynoszą prawdziwie wzmacniające rozwiązania. Nie pomagają kobietom sojuszniczyć się na co dzień, ale też sprawniej i bardziej skutecznie współpracować na rzecz własnej płci. W tym kontekście ciekawe wydaje się, że pojęcie siostrzeństwa, czyli wzajemnego wspierania się kobiet niezależnie od pokrewieństwa, dalej jest nieznane. Z naszych badań wynika, że tylko 27% Polek i Polaków słyszało o tak rozumianym siostrzeństwie.
Sylwia Górska
Dzisiejszy świat stawia przed nami co raz to nowe wyzwania a innowacja towarzyszy nam na co dzień. Idzie za tym potrzeba ciągłego rozwijania się i konieczność poznawania nowych tematów. Presja rozwoju jest co raz większa, więc jak rozwijać się w sposób ciągły i świadomy, mając przy tym poczucie satysfakcji? Czy faktycznie rozwój to konieczność czy droga do osiągnięcia spełnienia i szczęścia?
Podczas spotkania odpowiemy sobie na pytanie dlaczego rozwój jest teraz tak kluczowy i na jakie kompetencje powinniśmy zwrócić uwagę, ale przede wszystkim zobaczymy jak w sposób prosty i praktyczny wprowadzić nawyk ciągłego i świadomego rozwój i jakie korzyści z tego płyną dla nas i dla innych:
- Dlaczego teraz tak istotny jest ciągły rozwój?
- Jakie kompetencje są dziś kluczowe?
- Czy rozwój jest dla każdego?
- Jakie są moje osobiste korzyści z rozwoju?
- Jak osiągnąć szczęście dzięki własnemu rozwojowi?
- Praktyczny i prosty model rozwoju (Model 0123)
Maria Belka
Robotyzacja i automatyzacja oraz rozwój innych nowych technologii oznacza zmiany w rynku pracy i to, że zawody w których będziemy pracować za 10 lat, a także te o które starać się będą nasze dzieci – jeszcze nie powstały. Już dzisiaj zmianom ulegają oczekiwania pracodawców względem kompetencji pracowników. Jak przygotować się do tego świata? Jakie kompetencje są niezbędne? Czego i jak powinienem się uczyć i jak to robić efektywnie? Rozumienie nowych technologii
i umiejętność pracy z nimi jest kluczowe, ale też znaczenia nabierają umiejętności, które odróżniają człowieka od algorytmów, takie jak kompetencje społeczne, czy poznawcze. W trakcie tego wykładu uczestnicy poznają nie tylko kompetencje przyszłości, ale dostaną wskazówki jak samodzielnie je rozwijać.
Kasia Malinowska
„Jeśli chcemy żyć i kochać autentycznie i mieć poczucie wartości siebie oraz własnych działań, musimy mówić o tym, co nam w tym przeszkadza – a zwłaszcza o wstydzie, strachu i naszych słabościach” – pisze w książce „Dary niedoskonałości” Brene Brown, amerykańska badaczka wstydu i odwagi.
Badania naukowe dowodzą, że potrzeba autentyczności leży u podstaw naszego dobrostanu, a ludzie autentyczni są szczęśliwi, zdrowsi i bardziej spełnieni w życiu. Niestety bojąc się krytyki i odrzucenia, kierowani głębokim wstydem wynikającym z poczucia, że nie jesteśmy wystarczająco doskonali, zakładamy rozmaite maski i zbroje oraz stosujemy liczne strategie obronne.
Tymczasem bycie autentycznym to bycie niedoskonałym właśnie, czyli prawdziwym. To uznanie swoich limitów i ograniczeń. To zamiana surowości na życzliwość, empatię i samowspółczucie, które ośmielają nas do odsłaniania się przed światem i wychodzenia na kolejne życiowe areny.
- Jak dotrzeć do swojego prawdziwego „ja”?
- Skąd czerpać odwagę do bycia sobą?
- W jaki sposób uwolnić się od toksycznego wstydu i perfekcjonizmu?
- Jak zaopiekować się lękiem przed porażką i odrzuceniem?
- Jak zrezygnować z doskonałości i nauczyć się szanować, doceniać i akceptować siebie?
Między innymi o tym porozmawiamy podczas wykładu: AUTENTYCZNOŚĆ. Jak sobie na nią pozwolić?
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” – zwykła mawiać Wi-sława Szymborska.
Trudno się nie zgodzić z Noblistką. Czytanie jest ważne, ponieważ wpływa na różne obszary kom-petencji: koncentracji, myślenia analitycznego, komunikacji, inteligencji emocjonalnej, wiedzy, wy-obraźni i adaptacji. Ale to nie wszystko. Są książki, które pomagają nam odkryć nasze zasoby, talenty i mocne strony. Motywują nas do sięgania po najwyższe stanowiska. Inspirują do odważnego wyko-rzystywania naszego potencjału. Podpowiadają jak wzmocnić pewność siebie aby skutecznie reali-zować zawodowe cele.
Podczas wykładu porozmawiamy o kilku z nich. Ekspertka przygotowała wspaniałe tytuły, które z pewnością zainspirują uczestników do sięgnięcia po więcej w obszarze kobiecego przywództwa.
Dorota Stańczyk
Wciągający wykład dla twórców zmian, liderów myśli, kreatorów i przedsiębiorców. Pokazuje jak szybciej wejść w proces twórczy, wpaść w “wir tworzenia” i rozpocząć produktywnie dobrych nawyki, które mogą wzmocnić Twoje innowacyjne myślenie i generowanie pomysłów, jednocześnie podnosząc wydajność. Odkryj, jak stworzyć nowe ścieżki neuronowe w swoim mózgu, jak utrzymać je w ruchu i jak zastosować je w swojej pracy. Dowiedz się, jak uzyskać dostęp do swojej wyobraźni i stymulować głębsze myślenie, co prowadzi do większej produktywności i satysfakcji.
Szkolenie obejmuje:
Naukę, która tłumaczy stan flow, kreatywność i sztukę mindfulness.
Improwizację i pracę twórczą, która odblokuje większą autentyczność i trafniejsze wyrażanie siebie.
Ćwiczenia z obszaru technik heurystycznych, które poprawią operacje abstrakcyjne, rozumowanie dedukcyjne i indukcyjne, myślenie metaforyczne.
Anahita Moghadam
Women, Wisdom & Leadership is a deep and personal exploration of the feminine principle—its tendency toward disconnection and compromise, and its potential for happiness, fulfilment, and social transformation. In this talk/workshop, Anahita guides participants through a rigorous cause-and-effect process, beginning with a realistic examination of the modern female experience, shaped by both internal and external challenges. Drawing on sociological and anthropological research, she helps the audience uncover the far-reaching consequences of low self-awareness, chronic compromise, and a lack of self-compassion—revealing the immense toll these patterns take on women, the organizations they serve, and society as a whole.
When women become aware of the ways they unconsciously withhold happiness, creativity, vitality, and success from themselves, they can begin to make lasting, systemic changes to reverse this cycle of self-sabotage and neglect. This marks the beginning of a woman’s journey toward wholeness, self-mastery, and a purposeful life. The path requires immense self-discipline and the ability to discern between what is essential for growth and what is merely a distraction. A fulfilled and happy woman contributes profoundly to the success of an organization—not only through her innate social and emotional intelligence but also through her creativity, vision, and holistic care. These are the leadership qualities urgently needed in today’s increasingly fragmented and disconnected world, which remains dominated by outdated and unsustainable views and practices. Women who commit to cultivating wisdom have the capacity to transform the way companies are led and, thereby, act as stewards of the deep, systemic change the world needs—by placing the human experience at the center of all activity.
Anna Connor-Łakomy
Różnorodność w ostatnich latach stało się słowem odmienianym przez wszystkie przypadki, ale nie bez powodu. Większość środowisk zdało sobie sprawę z tego, co m.in. naukowcy MIT odkryli już dawno temu – nawet najinteligentniejsza jednostka w zespole nie jest w stanie osiągnąć lepszego wyniku czy rozwiązania niż zespół współpracujący w synergii.
Większość organizacji dalej nie wykorzystuje drzemiącego w zespołach potencjału, bo dotychczasowe narzędzia nie były wystarczająco intuicyjne i skuteczne. Zwinne sposoby zarządzania, takie jak SCRUM czy Kanban, nawet jeśli są skutecznie wdrażane nie dają odpowiedzi na wszystkie pytania. Potrzebna jest dodatkowa bateria wiedzy i rozwiązań, które z rozproszonych talentów zbudują harmonijny, prężny zespół.
W trakcie wystąpienia omówione zostaną kluczowe aspekty przywództwa neutralnego płciowo, z uwzględnieniem najnowszych badań naukowych i społecznych. Przedstawiony zostanie aktualny obraz przywództwa, ukazujący różnice w reprezentacji kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych oraz ich przyczyny. Poruszone zostaną makrotrendy dotyczące predyspozycji i kompetencji liderów w kontekście płci oraz analiza czynników wpływających na to, kto zostaje liderem – z uwzględnieniem relacji między genami, cechami osobowości, fizjologią, hormonami i środowiskiem.
Omówiona zostanie także efektywność przywódcza, w tym wpływ równowagi między testosteronem a estrogenem na skuteczność liderów. Ważnym elementem będzie analiza neurologicznych podstaw przywództwa, odpowiadająca na pytanie, czy istnieje różnica między „mózgiem męskim” a „kobiecym”. Przedstawione zostaną również różnice w stylach zarządzania związane z płcią oraz sposób, w jaki są one postrzegane. Szczególną uwagę poświęcimy podwójnym standardom, które sprawiają, że te same cechy liderów są oceniane odmiennie w zależności od płci.
Wystąpienie skupi się także na uniwersalnych czynnikach sukcesu w przywództwie oraz na tym, co kobiety tracą w wyniku wpływu środowiska i socjalizacji. Zostaną omówione wewnętrzne wyzwania liderów, takie jak radzenie sobie z „demonami” wewnętrznymi, czyli sabotażystami, oraz rozwijanie rezyliencji dzięki wsparciu „mędrców”. Na koniec zaprezentowane zostaną propozycje, jak balansować role i struktury, aby wspierać kobiety w obejmowaniu stanowisk przywódczych oraz budować bardziej inkluzywny model zarządzania.
Wnioski płynące z wystąpienia mają inspirować do tworzenia środowisk pracy, które wspierają różnorodność, równowagę i neutralność płciową w strukturach zarządzania, promując przywództwo oparte na kompetencjach, a nie stereotypach.
W erze nowoczesnego zarządzania empatia staje się jednym z najważniejszych narzędzi skutecznego przywództwa. To wystąpienie ma na celu pokazanie, jak kobiece cechy, takie jak intuicja, zdolność do budowania relacji czy naturalna wrażliwość, mogą być kluczem do autentycznego i efektywnego przewodzenia zespołami. Uczestniczki dowiedzą się, jak wykorzystać te unikalne umiejętności do tworzenia pozytywnej atmosfery pracy, budowania zaufania oraz zwiększania zaangażowania w zespole.
Podczas wystąpienia omówiona zostanie rola empatii jako fundamentu nowoczesnego przywództwa. Zostaną przedstawione różnice między kobiecym stylem zarządzania a tradycyjnymi, hierarchicznymi modelami, z naciskiem na znaczenie budowania relacji i zarządzania zmianą. Uczestniczki poznają techniki aktywnego słuchania, zadawania właściwych pytań oraz sposoby zarządzania emocjami w zespole. W programie znajdą się także praktyczne strategie mediacji i rozwiązywania konfliktów w duchu komunikacji bez przemocy (NVC), które umożliwiają konstruktywne podejście do różnicy zdań i wypracowanie wspólnych rozwiązań.
Wystąpienie wzbogacone zostanie o inspirujące historie kobiet-liderek, które dzięki empatii osiągnęły sukces w różnych branżach, pokazując, że empatia jest nie tylko wartością, ale także praktycznym narzędziem przywódczym.
Anna Werner-Maliszewska
Wojskowa wytrzymałość psychiczna pokazuje, jak przenieść doświadczenia wojsk specjalnych na budowanie własnej odporności psychicznej. Ekspertka omówi kompetencje odpowiedzialne za skuteczne działanie w warunkach niepewności oraz sposoby budowania sprawczości. Uczestnicy dowiedzą się, jak przeciwdziałać bezradności i utrzymać zaangażowanie. Doświadczenie sił specjalnych dowodzi, że wiedza, umiejętności i wyszkolenie fizyczne nie są wystarczające do osiągnięcia celu. Kluczowa jest odporność psychiczna, którą niektórzy posiadają naturalnie, a inni muszą rozwijać poprzez trening.
Zuzanna Ziomecka
Ludzki umysł chłonie historie. To sposób podania informacji, który jest najłatwiejszy do przyswojenia. W związku z tym, jest to najsilniejsza forma przekazu i wpływania na ludzi, w tym również na nas samych. Politycy wygrywają wybory dobrze opowiedzianą historią. Specjaliści od marketingu wpływają na nasze decyzje zakupowe poprzez dobrze zaprojektowanie opowieści. Ten sam mechanizm przekłada się na to, jak prowadzimy siebie (self leadership) i jak oddziałujemy na innych. Dlatego konstrukcja i sposób przedstawiania naszych historii jest kluczową kompetencją.
Artur Modliński
Ostatnie raporty branżowe wskazują, że ponad 70% Polaków cierpi z powodu stresu w miejscu pracy, a jedna trzecia tej liczby związana jest z wprowadzaniem i rozwojem nowych technologii. Konsekwencją tego zjawiska jest niższa lojalność pracowników do swoich firm, mniejsza produktywność i częstsze zwolnienia lekarskie. Przewiduje się, że trend związany z rozprzestrzenianiem się technostresu będzie wyraźnie przyspieszał w najbliższych latach, jako że świat inteligentnych technologii połączony z hiperautomatyzacją wiąże się z rosnącą liczbą nowych techno-stresorów. Największe firmy na świecie aktywnie przygotowują strategie przeciwdziałania technostresowi. Wiele z nich znalazła już skuteczne recepty na technostres, dzięki czemu zwiększyła swoją efektywność oraz jest w stanie przyciągnąć i zatrzymać wyjątkowe talenty w swoich szeregach.
Emilia Sędziak
W erze nowoczesnego zarządzania empatia staje się jednym z najważniejszych narzędzi skutecznego przywództwa. To wystąpienie ma na celu pokazanie, jak kobiece cechy, takie jak intuicja, zdolność do budowania relacji czy naturalna wrażliwość, mogą być kluczem do autentycznego i efektywnego przewodzenia zespołami. Uczestniczki dowiedzą się, jak wykorzystać te unikalne umiejętności do tworzenia pozytywnej atmosfery pracy, budowania zaufania oraz zwiększania zaangażowania w zespole.
Podczas wystąpienia omówiona zostanie rola empatii jako fundamentu nowoczesnego przywództwa. Zostaną przedstawione różnice między kobiecym stylem zarządzania a tradycyjnymi, hierarchicznymi modelami, z naciskiem na znaczenie budowania relacji i zarządzania zmianą. Uczestniczki poznają techniki aktywnego słuchania, zadawania właściwych pytań oraz sposoby zarządzania emocjami w zespole. W programie znajdą się także praktyczne strategie mediacji i rozwiązywania konfliktów w duchu komunikacji bez przemocy (NVC), które umożliwiają konstruktywne podejście do różnicy zdań i wypracowanie wspólnych rozwiązań.
Wystąpienie wzbogacone zostanie o inspirujące historie kobiet-liderek, które dzięki empatii osiągnęły sukces w różnych branżach, pokazując, że empatia jest nie tylko wartością, ale także praktycznym narzędziem przywódczym.