Dariusz Jemielniak

Dariusz Jemielniak

Ekspert Zarządzania Strategicznego i HR w Spółkach Technologicznych,  Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego i Harvard University, Członek Rady Nadzorczej Fundacji Wikimedia i Escola S.A., Seryjny Przedsiębiorca

Kopia Bez tytułu (24)
Tematy wykładów

Zarządanie organizacjami otwartej współpracy
Thic Big Data – jak mądrze wykorzystać naukę o danych w strategiach firmy
Angażujące przywództwo zespołowe
Structureless Organization
Zarządzanie wysoką technologią
Nieśmiertelność, podróże do gwiazd, silna AI… i co dalej?
Zarządzanie zespołami hybrydowymi i praca zdalna
Dezinformacja marketingowa

Abstrakty

Otwarta współpraca oraz peer production okazały się niezwykle skuteczne np. w stworzeniu najpopularniejszego serwerowego systemu operacyjnego (Linux), najpopularniejszej encyklopedii świata (Wikipedia), najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego (Android), czy najpopularniejszego systemu zarządzania treścią online (WordPress). Skuteczne opanowanie mądrości tłumu stało się podstawą wielu udanych biznesów, jak np. YelpQuora, czy Medium. Mimo to, koordynacja pracy wolontariuszy, którzy zechcą przyczyniać się do sukcesu naszej firmy jest niełatwa. Wystąpienie daje unikatową możliwość dyskusji o problemach zarządzania i koordynacji, jak i lekcjach wyciągniętych ze sprawowania nadzoru nad zarządem piątego najpopularniejszego serwisu internetowego na świecie.  

 

Sztuczna inteligencja I data science są bardzo modne w świecie biznesu. Jednak ich potoczne rozumienie mocno odbiega od tego, co się w praktyce robi, czy wręcz daje zrobić. Ponadto, powiązanie ogromnego potencjału tych technologii ze strategią organizacji i budową trwałej przewagi konkurencyjnej pozostaje nadal sporym wyzwaniem. Członek rady nadzorczej piątego najpopularniejszego serwisu internetowego na świecie, i profesor zarządzania z Harvardu i MIT naświetla te zagadnienia. 

Organizacja bez struktury czy sieciowa często uchodzi za rozwiązanie przyszłości. Czy tak jest faktycznie? W zachwycie nad przewagami organizacji płaskich i a-hierarchicznych często zapominamy, że brak struktury wymaga umiejętności i precyzyjnego zarządzania. Utrata przywództwa czy zwiększenie zaangażowania przez niejasne kanały podejmowania decyzji zdecydowanie są niepożądane. Przewagi organizacji bez struktury, rozproszonej i wirtualnej, włącznie z zespołami zdalnymi, muszą być wykorzystane umiejętnie. Wystąpienie oferuje możliwość uzyskania wglądu w doświadczenia z pierwszej ręki organizacji, którym się to udaje. 

Zarządzanie pracownikami wiedzy przypomina wypasanie stada kotów: łudzimy się, że mamy coś pod kontrolą od czasu do czasu, ale zazwyczaj sprowadza się do ogarniania chaosu. A przynajmniej jest tak, o ile nie skorzystamy z doświadczenia organizacji, które opanowały zarządzanie pracownikami wiedzy w środowisku wysokich technologii do perfekcji. Nawet najprostsze techniki zarządzania mogą robić ogromną różnicę w kontekście wysokich technologii i warto zorientować się, które sprawdzają się u światowych liderów i jak może wyglądać organizacja przyszłości. 

Przywództwo 5.0 w 21 wieku wymaga znacznie więcej, niż radzą tradycyjne podręczniki. Zwłaszcza transformacyjne, zaangażowane przywództwo przez inspirowanie innych wymaga głębokiego zaangażowania i umiejętności – to dlatego jest tak rzadkie. Jednocześnie warto pamiętać, że jest tak skuteczne nie bez powodu: umiejętność tchnięcia porywającej wizji w pracowników w środowisku partycypacyjnym może zamieniać krótkotrwały zapał w długotrwały entuzjazm. Kultura partycypacyjna ma jednak sporo niuansów i pułapek, na które warto uważać. Wystąpienie zwraca na nie uwagę, na przykładach z pierwszej ręki. 

OK, udało się. Nasza świadomość może istnieć poza interfejsem biologicznym, wysyłamy statki kosmiczne do innych gwiazdozbiorów, silna Sztuczna Inteligencja jest dobrotliwa i wspiera rozwój naszej cywilizacji. Jak możemy wyobrazić sobie społeczeństwo? Jednostkę? Relacje?

W XXI wieku dane są na wagę złotych mikroprocesorów. Marketing już dawno przestał być po prostu reklamą i w znacznie większym stopniu opiera się o stymulowanie treści w internecie. Jednakże czasami ociera się o dezinformację. Jak wykrywać tego rodzaju kampanie? Jakich błędów unikać w planowaniu swojej obecności online? Wszyscy cenią kampanie wirusowe, ale jak powstrzymać epidemię informacyjną, której sami nie zaczęliśmy albo o której wolelibyśmy zapomnieć?  

Gwałtowne przejście na pracę zdalną i zarządzanie zespołami hybrydowymi i wirtualnymi w sposób wymuszony okolicznościami powoduje, że potrzebujemy dobrych wzorów. Jak radzą sobie duże organizacje, które od dawna działają w sposób zdalny? Jakie specyficzne rozwiązania organizacyjne stosują? Co się sprawdza, a co nie? Które z pozornie dobrych rozwiązań w praktyce prowadzi do kłopotów? Na jakie długotrwałe skutki trzeba zwracać uwagę? W wystąpieniu mowa jest o najlepszych praktykach organizacji z Doliny Krzemowej i wiodących organizacji opartych na wiedzy.

Bio note

Dariusz Jemielniak jest profesorem zarządzania, kierownikiem Centrum Badań nad Organizacjami i Miejscami Pracy (CROW) oraz założycielem grupy New Research on Digital Societies (NeRDS) na Akademii Leona Koźmińskiego. Jest również wykładowcą stowarzyszonym z Berkman-Klein Center for Internet and Society, na Uniwersytecie Harvarda. Jego zainteresowania koncentrują się wokół studiów nad krytycznym zarządzaniem projektami otwartej współpracy (takich jak Wikipedia czy F/LOSS), narracyjności, opowiadania historii, organizacji intensywnie wykorzystujących wiedzę, społeczności wirtualnych, archetypów organizacyjnych, a wszystko to badane metodami interpretacyjnymi i jakościowymi. W 2015 roku został wybrany do rady powierniczej Fundacji Wikimedia. 

Video: 
Publications: 

Pozwól nam znaleźć najlepszego eksperta na Twoje wydarzenie

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial