Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Sztuczna inteligencja i Gig Economy a zarządzanie ludźmi

Ray Kurzweil, szef inżynierów w Google, twierdzi, że do 2029 roku inteligencja robotów zrówna się z ludzką. Czy powinniśmy się zatem jej bać?  To zagadnienie budzi w nas pewien lęk. A może zamiast się bać, warto spojrzeć na sztuczną inteligencję (AI) jako na szansę. AI w HR może być niezwykle pomocna. Chociażby w usprawnieniu procesów i skierowaniu ich na nowe tory. Nie można zapominać, że w dzisiejszych czasach innowacje są bardzo ważne w każdej organizacji.

AI zastosowana w dziedzinie HR może stać się wielkim sprzymierzeńcem i zdjąć z barków pracowników tych działów ogromny ciężar. Może pomagać udoskonalić m.in. proces wyszukiwania i selekcji kandydatów, publikowanie ofert pracy, planowanie oraz organizację pracy czy umawianie spotkań z kandydatami. Pracownicy zamiast błądzić w gąszczu profili na LinkedIn, będą mogli skupić się na strategii. HR najczęściej odpowiada za angażowanie, zatrudnienie, rozwój i utrzymywanie pracowników. To właśnie tam AI sprawdzi się doskonale. Za sprawą rozwiązań AI i mechanizmów automatyzujących pracę, specjaliści ds. HR zyskają przydatne funkcje ułatwiające rozpoznawanie potrzeb pracowników i zapewnianie im odpowiedniego wsparcia.

Gig Economy

Ten rosnący w siłę trend na rynku pracy ma oczywiście wpływ na HR. Definiują go freelancerzy, wielozadaniowcy, osoby pracujące w kilku zawodach. Szerokie doświadczenie zdobyte w różnych miejscach przekłada się na kompetencje pracownika, cenione przez pracodawców.

Jaki wpływ na HR ma zjawisko Gig Economy i co może mieć wspólnego z AI?

Aby ułatwić sobie współpracę z „gigersami”, można sięgnąć na przykład po specjalne systemy zarządzania pracą kontraktową (Freelance Management System). Daje to szybki dostęp do specjalistów na całym świecie. To z kolei pozwala angażowania ich poza standardowymi procedurami biznesowymi. Możemy ich połączyć z firmową siecią lub chmurą, oszczędzając przy tym zarówno czas, jak i pieniądze.

HR jest dziedzina, która ciągle ewoluuje i musi nadążać, a często wyprzedzać najnowsze trendy. Wielki wpływ na nie ma cyfrowa transformacja, która dzieje się wszędzie wokół nas, nie omija też oczywiście HR. W ciągu ostatnich 10 lat technologie HR stają się krytycznym narzędziem w nowym krajobrazie jego cyfrowej transformacji. Powoli znikają szafki na dokumenty, a duże serwerownie i stosy papierów zastąpiła niewidzialna chmura. Nowa koncepcja danych w chmurach uświadamia nam też ich ilość. Dzięki technologi mamy możliwość ich analizy. To z kolei zwraca uwagę na potrzebę lepszej analityki i zastosowanie sztucznej inteligencji do usprawnienia procesów. Stosowanie samouczących się systemów (machine learning), w których algorytmy na podstawie wielu danych są w stanie prognozować przyszłość, ma coraz większy wpływ nie tylko na poszukiwanie i selekcję kandydatów, ale też na przykład na strategię zatrzymywania pracowników w firmie.

Więcej na temat AI i Gig Economy można dowiedzieć się podczas konferencji HRevolution już 9 i 10 maja w Warszawie. Organizatorem konferencji jest Digital University Sp. z .o.o.

Zarejestruj się na HRevolution!

Magdalena Marchwicka
Head of Speaker`s Office

 

Inline
Inline