Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Przyszłość szkolnictwa wyższego: Praktyki zawodowe a szkoła biznesu 

Sudia biznesowe powoli tracą na znaczeniu w zmieniającym się środowisku rynku pracy. Musi być zatem jakaś alternatywa dla tych, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Badania jasno pokazują, że najważniejsze umiejętności, które wykorzystujemy w pracy nie pochodzą z czasów nauki. Zdobywamy je w praktyce i dzięki pracy z mentorami. 

Przyuczanie do zawodu przybiera różne formy; Trzy najciekawsze podejścia to: 

  1. Nauka rozwagi biznesowej poprzez akceleratorystartupowe
  2. Model bezpośredniego przyuczania do zawodu
  3. 6 D mentoringu

Akceleratory startupowe i praktyka biznesowa   

Skontrastujmy malejące zainteresowanie programami MBA ze stosunkowo nowym modelem edukacji biznesowej: akceleratorami startupów. 

Akceleratory startupów są krótkoterminowymi (zazwyczaj trzy do sześciu miesięcy), programami skupiającymi się na dostarczaniu ich założycielom zasobów (kapitału, mentoringu, relacji i edukacji) potrzebnych do udoskonalenia ich przedsiębiorstw. Głównym zadaniem akceleratorów jest pomoc we wspólnym przekuwaniu pomysłu w konkretny biznes.

Chodzi tu o jego modyfikację i dostosowaniu do warunków rynkowych. Podczas gdy programy biznesowe dla absolwentów ulegają kondensacji, akceleratory dobrze i szybko się rozwijają. W ciągu 10 lat od 2005 roku (kiedy to Paul Graham założył Y Combinator) do 2015 roku, liczba akceleratorów statupowych w USA wzrosła ponad dziesięciokrotnie. Wzrost ich aktywności wskazuje na większy trend: nasze najlepsze i najzdolniejsze umysły biznesowe decydują się zainwestować swój czas i wysiłek w zdobywanie praktycznego doświadczenia, tworząc namacalną wartość dla siebie i innych, zamiast zagłębiać się w teorię często wykładaną w klasach szkół biznesu. 

Model bezpośredniego przyuczania do zawodu 

Każdego roku ponad 500 tysięcy praktykantów w USA stosuje ten precyzyjny szablon. Uczniowie ci uczą się rzemiosła, które chcą opanować, pod okiem ekspertów (wykwalifikowanych murarzy, techników medycznych, elektryków i innych), którzy już osiągnęli pożądany rezultat. A gdyby częściej stosować ten model w odniesieniu do młodych ludzi, którzy dążą do zyskania ogromnej wartości poprzez narzędzia przedsiębiorczości i innowacji? 

Dla przedsiębiorcy o ugruntowanej pozycji: Jak wprowadzić młodych przedsiębiorców do swojej organizacji, aby stworzyć większą wartość dla swojej firmy, przekazując jednocześnie swój etos i zdobyte doświadczenia następnym pokoleniom? 

Dla młodych, napędzanych millenialsów: Jak możesz znaleźć swojego mentora i przekonać go, by przyjął cię na praktykanta? Jaką wartość możesz stworzyć dla tej osoby w zamian za doradztwo i inwestycje w rozwój zawodowy? 

Mentorskie 6 D 

Nie sposób przeoczyć w jaki sposób urządzenia mobilne i Internet zmieniają rynek pracy i sposoby edukacji. Telefony komórkowe i łączność już teraz tworzą niezwykłą wartość dla przedsiębiorców i młodych specjalistów, którzy chcą przenieść umiejętności na wyższy poziom.  

W dotychczasowej historii ludzkości, aż do ostatniej dekady, jeśli chcieliśmy uczyć się od najlepszych i najzdolniejszych trzeba było szukać w bibliotece lub księgarni odpowiedniej książki, którą napisali. Ewentualnie trzeba było mieć wystarczająco dużo szczęścia, aby spotkać się z tą osobą na żywo i porozmawiać. Teraz możemy uzyskać dostęp do mentoringu prawie każdego lidera myśli na planecie, w każdej chwili, za darmo. Dzięki potędze Internetu, mentoring został zdigitalizowany, zdemonetyzowany,  zdematerializowany oraz zdemokratyzowany. 

Podcast 

O czym chcemy się dowiedzieć? Inwestowanie? Przywództwo? Technologia? Marketing? Zarządzanie projektami? Mamy dostęp do niemal nieskończonego strumienia najnowocześniejszych narzędzi, taktyki i lekcji od tysięcy najlepszych specjalistów z niemal każdej dziedziny – natychmiast i za darmo. Na przykład, każdy z listów Warrena Buffetta do inwestorów Berkshire Hathaway w ciągu ostatnich 40 lat jest dostępny za darmo na urządzeniu, które mieści się w naszej kieszeni. Wzrost liczby podcastów i audiobooków jest kolejną niedocenianą siłą napędową, która pozwala odejść od tradycyjnych programów biznesowych w kierunku praktyk zawodowych. 

Ponad 28 milionów odcinków podcastów jest dostępnych za darmo. Kiedy i gdziekolwiek chcemy, możemy uczyć się od najlepszych na świecie. W przyszłości, mentoring i praktyki będą tylko bardziej spersonalizowane. Wyobraźmy sobie dostęp do awatara Billa Gatesa, Richarda Bransona lub Artura C. Clarke’a, który pomoże poprowadzić nam karierę.

Wirtualny mentoring i coaching są potężnymi siłami edukacyjnymi. 

Podsumowując, system edukacji szybko się zmienia. Tradycyjne programy magisterskie dla biznesu odpływają na falach najnowszych technologii. Modele praktyk zawodowych stają się skutecznym sposobem szkolenia przyszłych liderów.

Jeśli jesteś młodym, ambitnym przedsiębiorcą (lub rodzicem jednego z nich), pamiętaj, że żyjesz w najobfitszym czasie w historii, aby udoskonalić swoje rzemiosło. Teraz masz światowej klasy mentoring i najnowocześniejsze praktyki dosłownie na dłoni.

Co zrobisz z tą niezwykłą mocą? 

Inline
Inline