Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

O ile możemy opóźnić starzenie?

Być może wkrótce uda się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Już teraz wiemy, starzenie się jest odwracalne!Zatrzymanie procesów starzenia, a nawet ich cofnięcie wciąż brzmi kontrowersyjnie, a nawet niewiarygodnie, jednak ostatnie próby opóźnienia, a nawet cofania chorób, które pojawiają się wraz z wiekiem u zwierząt, wyraźnie pokazują, że zdrowie nie musi pogarszać się wraz z wiekiem. Wystarczy jeden zabieg w laboratorium, który może odwrócić dokuczliwe efekty starzenia się i przedłużyć życie.  Wiele z takich zabiegów znajduję się już na granicy badań klinicznych.

Biorąc pod uwagę: zwiększenie aktywności fizycznej, zmniejszanie spożywanych kalorii, zabijanie starzejących się komórek, metforminę oraz inne pigułki, a następnie dodając do tego dziesiątki genów „przeciwstarzeniowych”, które już okazały się skuteczne w różnych modelach zwierzęcych – otrzymujemy bogatą ofertę pomysłów na walkę z problemami zdrowotnym związanymi z wiekiem – a nawet potencjalne przedłużenie życia. Jeśli poszczególne zabiegi już działają do pewnego stopnia, to co się stanie gdy je połączymy?

Jak daleko możemy cofnąć starzenie się naszego zegara biologicznego?

W listopadzie ubiegłego roku znany biolog syntetyczny dr George Church i zespół z Wyss Institute na Uniwersytecie Harvarda wykonali pierwszy krok w kierunku rozwiązania ważnych tez dotyczących badań przeciw starzeniu się. Połączyli trzy terapie genowe, każda związana z problemem zdrowotnym wynikającym ze starzeniem się, w jeden zastrzyk podobny do szczepionki i podali go chorym myszom. Skutkiem tych działań było odwrócenie postępowania otyłości i cukrzycy, przy jednoczesnej poprawie czynności serca i nerek – nawet u zwierząt, u których te narządy przestały już funkcjonować prawidłowo. Zamiast modyfikować genotyp myszy, zespół wykorzystał wirusa do zakodowania materiału genetycznego, który „dostosowuje” aktywność wszystkich trzech genów wykorzystanych we wspomnianych terapiach. W ten sposób pokazali, że terapia skojarzona jest znacznie łatwiejsza do zastosowania w dłuższej perspektywie również u ludzi.

„Wszyscy chcą pozostać tak zdrowi, jak to możliwe, tak długo, jak to możliwe”, powiedział autor badania dr Noah Davidsohn, dyrektor ds. Technologii w Rejuvenate Bio.

Oprócz terapii genetycznych, na długość i jakość naszego życia ogromny wpływ ma nasz mózg, o czym w swoich publikacjach przekonuje dr Mario Martinez. W jego opinii czynniki kulturowe i nasze przekonania mają ogromne znaczenie dla naszego stanu zdrowia, samopoczucia i długowieczności.

W ubiegłym miesiącu zespół z Rejuvenate Bio rozpoczął testowanie podobnej eksperymentalnej terapii genowej u starzejących się psów ze skłonnością do problemów z sercem. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ludzie będą następni. „Terapia genowa u myszy daje nam możliwość przeprowadzania badań na dużą skalę. Później możemy przejść od myszy do psów, a następnie do ludzi. Koncentrujemy się na odwróceniu chorób związanych z wiekiem, abyśmy byli zdrowsi i młodsi” – powiedział dr Church, współzałożyciel Rejuvenate Bio.

Dylemat podwójnego uderzenia

Wiek jest jednym z największych czynników ryzyka wielu chorób – cukrzyca typu II, problemy z wątrobą i nerkami, wysokie ciśnienie krwi, zmniejszające się funkcje poznawcze. Klasyczne podejście polega na rozwiązywaniu każdego problemu indywidualnie, ale naukowcy od dawna marzyli o jednej terapii, która zatrzyma jednocześnie rozwój wielu chorób związanych z wiekiem. Jednak w przypadku czegoś tak złożonego, jak starzenie się, pojedynczy gen, białko, lek lub inna „magiczna pigułka” wydają się mało prawdopodobne, aby przyniosły pożądany rezultat. Alternatywą jest łączenie wielu zabiegów w pojedynczą dawkę lub wprowadzenie terapii skojarzonej. Takie podejście przyjął zespól dr. Church. Kombinowane terapie genowe są niezwykle rzadkie, częściowo dlatego, że są odpowiednikiem ostrego strzelania do wielu ruchomych celów z poruszającego się pociągu i trafiania w dziesiątkę za każdym razem – a chybienie daje paskudne skutki uboczne. Chociaż pomysł jest koncepcyjnie prosty, większość naukowców uważa go za niepraktyczny klinicznie.

Poznaj graczy!

Zespół badawczy dr. Churcha swoje działania skupił na trzech genach powiązanych z cukrzycą typu II, chorobami serca i niewydolnością nerek, które zostały „zapakowane” w nietoksycznego wirusa. Pierwszym z nich jest czynnik wzrostu fibroblastów 21 (FGF21), który utrzymuje płynny metabolizm i pomaga organizmowi utrzymać poziom cukru we krwi. Drugi, alfa-Klotho, jest białkiem, które reguluje regularną aktywność komórki i zapewnia ochronę przed chorobami serca i nerek. Wreszcie, TGFbeta1 jest negatywnym czynnikiem zdrowotnym, który pobudza związany z wiekiem przerost serca i problemy immunologiczne, a tutaj terapia genowa polega na hamowaniu jego funkcji za pomocą rozpuszczalnego białka zwanego sTGFβR2.

Zespół wyjaśnił, że wszystkie trzy geny mają określone role w różnych chorobach związanych z wiekiem. Chcieli sprawdzić, czy jednoczesne oddziaływanie na wszystkie trzy geny może dodatkowo poprawić stan zdrowia, czy też w jakiś sposób zadziałają przeciwko sobie. FGF21 bardzo szybko wykonał większość ciężkich zadań. Sama terapia genowa zmniejszyła otyłość u myszy z nadwagą, a efekty były nieco większe w przypadku dwóch innych docelowych genów. Za pomocą jednego strzału FGF21 odwrócił także cukrzycę typu II w mysim modelu cukrzycy, a w połączeniu z sTGFβR2 pomógł skurczowi nerek oraz poprawił funkcje myszy z niewydolnością serca. „Dane te pokazują, że jedna kombinacja terapeutyczna składająca się z dwóch genów może z powodzeniem leczyć wszystkie cztery choroby związane z wiekiem naraz”, podsumował zespół Rejuvenate Bio. Natomiast wszystkie trzy terapie genowe podane razem, pogorszyły wyniki zdrowotne niektórych myszy. Dalsze badania wykazały, że chociaż indywidualne terapie działają słusznie to, FGF21 i alfa-Klotho nie współpracą ze sobą i co więcej zaostrzają niewydolności serca i nerek. Wciąż nie są jasne tego przyczyny, ale to ważna lekcja dla przyszłych terapii skojarzonych.

„To badanie stanowi kamień milowy w skutecznym leczeniu wielu chorób związanych ze starością i może prowadzić do rozwiązania problemu samego starzenia się”, powiedział dr. Church.

Od myszy do psów

Nie wszyscy są zgodni z twierdzeniem o „przeciwstarzeniowej terapii genowej”. Ponieważ zespół nie śledził ogólnej długości życia leczonych myszy, „nie można wiedzieć, czy zaaplikowane terapie rzeczywiście wpłynęły na proces starzenia się, czy nie”, powiedział dr Matt Kaeberlein z University of Washington, który nie był zaangażowany w pracę.Dla dr. Church’a i kolegów z zespołu jest to kwestia sporna. Nie skupiali się na przedłużaniu życia, ale na liczbie lat, w których osoba jest w dobrym zdrowiu. Ukierunkowanie na choroby związane z wiekiem sprawia, że ​​opracowane terapie mają większą szansę na zatwierdzenie przez FDA, ponieważ agencja nie uznaje jeszcze starzenia się za chorobę uleczalną.

 

Zespół współpracuje już z American Cavalier King Charles Spaniel Club, aby przetestować działanie FGF21 i sTGFβR2 w małej próbie 10 psów. W wieku ośmiu lat u psów często występują ciężkie choroby serca, które skracają ich życie, a zespół ma nadzieję, że terapia genowa może zapobiec tej chorobie. Jeśli ta próba się powiedzie, przygotują się na większe próby, które obejmują dodatkowe rasy z innymi problemami zdrowotnymi związanymi z wiekiem. Chociaż badanie skupiło się tylko na trzech genach, dr. Church ma w zanadrzu co najmniej 45 potencjalnych genów przeciw starzeniu. Szczególnie godne uwagi są te związane z neurodegeneracją i utratą pamięci, które zespół ma nadzieję testować w najbliższej przyszłości.

Już teraz jest jasne, że naukowcy nie muszą obawiać się skojarzonych terapii genowych. Przed nami jeszcze długa droga, zanim pójdziemy do apteki żeby kupić szczepionkę na długowieczność. Według szacunków dr. Church’a próba na psach potrwa prawdopodobnie dwa lata, i nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze, na docelowy produkt trzeba będzie poczekać ponad dekadę.

Te badania stanowią jedynie wstęp do rozwoju badań i upowszechnianiu terapii genowej przeciw starzeniu. Odpowiedź na pytanie, o ile możemy cofnąć starzejący się zegar jest już coraz bliżej. „Najważniejsze jest, aby najpierw osiągnąć życie w dobrym zdrowiu do późnych lat, a jeśli to naprawdę zadziała, to nie ma górnej granicy tego, o ile będziemy mogli przedłużyć nasze życie” dodał dr. Church.

 

 

Inline
Inline