Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

10 najgorszych technologii XXI wieku

Można by pomyśleć, że stworzenie listy nieudanych i złych technologii ostatnich kilkudziesięciu lat pójdzie gładko i szybko. Okazuje się jednak, że już na wstępie pojawiają się trudności. Bo co czyni technologię „złą”?

Z jednej strony technologie mogą być złe, ponieważ nie udaje im się osiągnąć godnych podziwu celów. Z drugiej jednak strony dlatego, że udaje im się osiągnąć cel, ale zły. Najbardziej użyteczne technologie mogą być również najbardziej szkodliwym. Spójrzmy chociażby na samochody, które są kluczowe dla współczesnego świata, a jednocześnie zabijają ponad 1,25 miliona ludzi rocznie. A gdy zawodzą technologie oparte na dobrych intencjach, czy to dlatego, że są one zasadniczo wadliwe, czy też wyprzedzają swój czas?

Segway

Wynalazca Dean Kamen widział go jako urządzenie, które zmieni miasta i transport. Okazało się, że to po prostu drogi skuter, który sprawia, że wyglądasz głupio. Hoverboardy wzbudzały podobne emocje, dodatkowo ich baterie zaczęły eksplodować. Ale teraz (mniejsze) skutery i (bezpieczniejsze) napędzane deskorolki są coraz bardziej popularne.

Google Glass

Gdyby Google Glass został opracowany przez mniejszą firmę, prawdopodobnie nie znalazłyby się na szczycie zestawienia. Ale Google powinny były wiedzieć lepiej. Ich wynalazek sprawił, że użytkownik wydawał się być zarówno elitarny, jak i inwazyjny. Podobnie jak Segwaye i poduszkowce, to był nieudany produkt, nieudana technologia. Dziś gogle do rozszerzonej rzeczywistości i wyświetlacze heads-up znajdują swoich zwolenników.

Niektóre technologie mają dobre intencje, ale nie rozwiązują rzeczywistych problemów, a wręcz tworzą nowe. Tak jest w przypadku głosowania elektronicznego. Tworzenie kart do głosowania na papierze zostawia ślad w postaci możliwych do skontrolowania kart. Elektroniczne wybory są bardziej podatne na ataki hakerskie i nadużycia.

Niektóre niepowodzenia dotyczą technologicznego rozwiązania tego, co jest problemem społecznym lub politycznym. Weźmy pomysł jednego laptopa na dziecko (One Laptop per Child), który ma na celu rozwiązanie problemu nierówności w edukacji za pomocą nowego gadżetu. Ale czy nie było na niego po prostu za wcześnie? Komercyjne laptopy, tablety, a przede wszystkim smartfony zalały rozwijający się świat.

Prawo i regulacje prawne

Niepokojące są też bezrefleksyjne zastosowania technologii. Czasami dzieje się tak dlatego, że lekceważone jest prawo. Techniki edycji genetycznej, takie jak CRISPR, mogą pewnego dnia wyleczyć wszystkie rodzaje chorób. Teraz jednak nie wiemy, czy CRISPR jest bezpieczny w użyciu u ludzi. Dlatego dzieci CRISPR urodzone w 2018 roku trafiają na listę.

Innym razem dzieje się tak dlatego, że technologia wyprzedza regulacje prawne. Handel danymi, wymiana i remiksowanie danych osobowych bez kontroli i świadomości ich właścicieli przyczyniły się do podważenia wolności osobistej i samej demokracji.

Niektóre technologie są po prostu niewłaściwie stosowane. Do tej pory kryptowaluta wygląda głównie na sposób, w jaki garstka spekulantów może się wzbogacić. Ale technologia leżąca u jej podstaw, blokchain, ma wielki potencjał i może być transformatywna w innych obszarach.

Mimo to, jest kilka wynalazków, które nie mają nic na swoją obronę. E-papierosy uzależniają nowe pokolenie od nikotyny, dzięki luce w prawie, która pozwala im uniknąć regulacji prawnych i przepisów dotyczących szkodliwości palenia papierosów. Plastikowe kapsułki do ekspresów do kawy oszczędzają pół minuty rano, ale wytwarzają tony trudnych do utylizacji odpadów. A jeśli chodzi o selfie stick …. musimy mówić więcej?

Źródło: https://www.technologyreview.com

Inline
Inline