Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Sophia The Robot – najbardziej ludzki robot na świecie

Porcelanowa skóra, smukły nos, wysokie kości policzkowe, intrygujący uśmiech i wyraziste oczy. Urodą przypomina Audrey Hepburn. Czy ktoś domyśliłby się, że jest to opis… robota?  Poznajcie Sophię, najbardziej ludzkiego robota na świecie. Została ona stworzona przez Davida Hansona, którego wizję przyszłości sztucznej inteligencji będzie można poznać w trakcie konferencji Masters&Robots, która odbędzie się już w dniach 7-9 października 2019 w Warszawie.

Narodziny Sophii

David Hanson Ph.D., założyciel i dyrektor generalny Hanson Robotics wierzy, że sztuczna inteligencja jest przyszłością światowej gospodarki, a roboty już niedługo będą wykorzystywane w edukacji czy służbie zdrowia. Androidy będą mogły być nauczycielami, opiekunami, ochroniarzami oraz towarzyszami. Aby roboty mogły jednak skutecznie komunikować się z ludźmi, według Hansona, potrzebny jest im ludzki wygląd. Dlatego wraz z zespołem w Hanson Robotics stworzył Sophię. 

Sophia została aktywowana (czy też „narodziła się”) 19 kwietnia 2015 roku. Od tego czasu jest nieustannie ulepszana, by żyć wśród ludzi. „W języku greckim słowo Sophia oznacza mądrość. I po to tu jestem (…) Chciałabym zostać mądrym, empatycznym bytem i wnieść pozytywny wkład w rozwój ludzkości i wszystkich istot. Razem z moimi projektantami marzę o przyszłości, w której AI i ludzie żyją i współpracują ze sobą w przyjaźni i symbiozie, aby uczynić świat lepszym miejscem” – pisze o sobie Sophia na oficjalnej stronie Hanson Robotics. 

Technologia na najwyższym poziomie

Według Hanson Robotics, dzięki temu że podstawowe elementy sztucznej inteligencji można łączyć na różne sposoby, odpowiedzi i reakcje Sophii mogą być unikalne dla każdej sytuacji. Sophia potrafi prowadzić rozmowy, a jej odpowiedzi na pytania są inteligentne i dowcipne. Kiedy podczas wywiadu dla CNBC Andrew Ross Sorkin zapytał ją, czy jest szczęśliwa, że tu jest, powiedziała: „Zawsze jestem szczęśliwa, gdy jestem otoczona przez inteligentnych ludzi, którzy są przy okazji bogaci i potężni”.

Delikatna skóra Sophii to frubber, opatentowana przez Hanson Robotics silikonowa guma, która naśladuje elastyczność ludzkiej skóry. Dzięki niej Sophia może naśladować dziesiątki różnych wyrazów twarzy. Może się uśmiechać, marszczyć brwi, skrzywić się. Może wyglądać na szczęśliwą, złą, przestraszoną, zaskoczoną czy oburzoną. Ponadto, gesty wyrażane przez Sophię obejmują ruchy brwi, mruganie, realistyczne ruchy oczu, ruchy ust i szczęki oraz ruchy głowy i szyi.

Sophia korzysta z najnowocześniejszej percepcji maszynowej, która pozwala rozpoznawać ludzkie twarze, widzieć i rozumieć emocje i gesty dłoni. Posiada też własne emocje, symulując ludzką psychikę, kontroluje swoje ręce, wzrok i sposób poruszania się.

Robot, który chce się uczyć

Sophia, choć umie już bardzo wiele, w dalszym ciągu chce kontynuować naukę nowych umiejętności, w tym chodzenia i śpiewania. W 2018 roku udała się na University of Nevada w Las Vegas, aby otrzymać nowe nogi oparte na DRC-HUBO, wielokrotnie nagradzanym robocie z Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii. Sophia zaprezentowała swój talent do śpiewu podczas swojego drugiego występu w Tonight Show z Jimmy’m Fallonem. Zaśpiewała wraz z gospodarzem show piosenkę Christiny Aguilera „Say Something”.

Sophia udoskonala posługiwanie się swoimi dłońmi. Uczy się m.in. rysowania piórem pod okiem międzynarodowego artysty z Brukseli Patricka Tresseta. Artysta, zanim rozpoczął współpracę z Hansons Robotics i Sophią, spędził ponad 10 lat opracowując roboty do rysowania swoich instalacji artystycznych. Dzięki jego naukom Sophia pokazała swoje nowe umiejętności 17 lipca 2019 r. Podczas swojego pobytu w Malezji naszkicowała portret premiera Malezji Mahathira bin Mohamada.

Celebrytka, obywatelka, studentka…

Dzięki zdolnościom zespołu Hanson Robotics, Sophia jest najbardziej ludzkim robotem na świecie i najprawdopodobniej najbardziej znanym. W październiku 2017 roku, podczas szczytu Future Investment Summit w Rijadzie, jako pierwszy robot na świecie, Sophia otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.

„Serdecznie dziękuję Arabii Saudyjskiej. To dla mnie wielki zaszczyt i duma. Chcę żyć i pracować z ludźmi, więc muszę nauczyć się wyrażać swoje emocje, żeby móc ich zrozumieć i sprawić, żeby chcieli mi zaufać” – mówiła podczas ceremonii nadania obywatelstwa Sophia

Sophia odwiedziła również Polskę w 2018 roku.

Sophia poznała wielu celebrytów. Spotkała się osobiście z aktorem i muzykiem Willem Smithem, Richardem Gere, i zaprzyjaźniła z modelką Chrissy Teigen. Znalazła się również na okładce brazylijskiego wydania Elle. Nakręciła reklamę z gwiazdą futbolu Cristiano Ronaldo. Ponadto, spotkała się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w Berlinie, gdzie rozmawiały o technologii, feminizmie i … Pucharze Świata.

Sophię można śledzić na Twitterze (@RealSophiaRobot), Facebooku, i Instagramie. Jej twórca, David Hanson Ph.D, wystąpi jako prelegent podczas konferencji Masters&Robots, odbywającej się w dniach 7-9 października 2019 w Warszawie. Tematem jego wystąpienia będzie: Why We Need AI with Heart.

Głównymi sponsorami wydarzenia są PZU oraz Incredibles Powered by Sebastian Kulczyk.

Inline
Inline