Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Samoświadomość – najbardziej pożądana kompetencja zawodowa XXI wieku

Poczucie bezpieczeństwa i dobre relacje w pracy skutkują tym, że pracownicy stają się bardziej szczęśliwi, kreatywni i zmotywowani do pracy. Jaki więc powinien być ich lider, by mógł im to zapewnić? W dzisiejszych czasach, już nie tylko doświadczenie zawodowe i kompetencje twarde mają znaczenie. Niezwykle ważna staje się samoświadomość. Temat ten zostanie omówiony przez Anahitę Moghaddam na konferencji Masters&Robots, która odbędzie się w Warszawie w dniach 7-9 października.

Czym jest samoświadomość?

W XXI wieku, epoce pędu i rozwoju nowych technologii i globalnej konkurencji, słowami kluczami stały się samoświadomość i uważność. Samoświadomość to według Wikipedii świadomość samego siebie, zdawanie sobie sprawy z doświadczanych aktualnie doznań, emocji, potrzeb, myśli, swoich możliwości, czy ograniczeń, autokoncentracja uwagi. Natomiast uważność (mindfulness) to psychologiczny proces koncentrowania uwagi na występujących w danej chwili wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach, który może zostać rozwijany poprzez medytację lub inne ćwiczenia. Jest to zatem specyficzna umiejętność analityczna, której można się nauczyć. 

Badania dużych populacji ludzkich wykazały, że praktyka medytacji mindfulness może wpływać na poprawę samopoczucia, m.in. poprzez redukowanie stanów niepokoju, zdenerwowania i innych złych emocji. Na świecie powstaje więc coraz więcej miejsc uczących idei uważnego życia, m.in. Neural Beings założone przez Anahitę Moghaddam.

 

Samoświadomość w biznesie

Samoświadomość można zaliczyć również do kompetencji zawodowych. Jest to nadal umiejętność dokonania rzetelnej analizy własnej osoby. Według piszącej dla Forbesa psychiatry Prudy Gourguechon, to również umiejętność gromadzenia i przetwarzania danych, niezwykle cenna w biznesie. Nie należy jej mylić z miękkimi umiejętnościami, takimi jak autentyczność i współczucie. Gdy Gourguechon próbowała odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się bez samoświadomości, wśród odpowiedzi znalazły się:

„Nie znasz swoich silnych i słabych punktów”.

„Nie wiesz, kiedy i jak twoje emocje zniekształcają twoje myślenie”.

„Nie wiesz, co wiesz i czego nie wiesz, więc nie możesz na siebie gdy zajdzie potrzeba uzyskania dodatkowych informacji”.

„Nie możesz ocenić skuteczności naszego komunikowania się”.

„Nie wiesz, jak Twoja mowa lub zachowanie wpływa na innych”. 

„Nie możesz się rozwijać jako lider, ponieważ nie wiesz, dokąd musisz się udać”.

Zadawanie pytań, by uniknąć powyższych odpowiedzi, modeluje solidne, przejrzyste podejście do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, z którego skorzystają wszyscy w organizacji. Ale być może najważniejsze, zachęca wszystkich do ciągłego uczenia się.

 

Samoświadomość kluczem do sukcesu?

Chris Lowney, dyrektor zarządzający JP Morgan, jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, stwierdził: „samoświadomość jest kluczem do odniesienia w życiu sukcesu”. Anahita Moghaddam to potwierdza, dodając, że samoświadomi liderzy, zaangażowani w ciągły rozwój osobisty, mają fundamentalne znaczenie dla sukcesu całej organizacji. Budują oni poczucie bezpieczeństwa, zaufania i lojalności wśród swoich zespołów i pracowników, zachęcając do współpracy i integracji.

Punktem wyjścia staje się więc samoświadomość, która jest podstawą planowania kariery zawodowej oraz rozwoju umiejętności. Jest to kompetencja bez której rozwój kolejnych nie będzie miał większego sensu. Wszyscy uważamy, że dobrze znamy siebie. Ale czy na pewno tak jest? 

Anahita Moghaddam, specjalistka od uważności i samoświadomości, studentka Dalajlamy, będzie prelegentem podczas konferencji Masters&Robots, odbywającej się w dniach 7-9 października 2019 w Warszawie. Wystąpi na niej dwukrotnie. Tematem jej prelekcji w dniu 8 października będzie: Rules for Building Happy Organisation. Wystąpi wówczas z Mo Gawdat, założycielem One Billion Happy. W dniu 9 października opowie o Leadership in a Disruptive Age.

Głównymi sponsorami wydarzenia są PZU oraz Incredibles Powered by Sebastian Kulczyk.

Inline
Inline