Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Rozbite auto? Proces obsługi szkód przyśpiesza, dzięki wykorzystaniu AI

Sztuczna inteligencja brzmi futurystycznie, ale to coraz częściej spotykana rzeczywistość. PZU już od kilku lat testuje możliwości zastosowania AI. Z niektórych rozwiązań klienci największego polskiego ubezpieczyciela mogą skorzystać już teraz.

W tym roku PZU zakończył sukcesem pilotaż projektu wykorzystania sztucznej inteligencji w obsłudze szkód komunikacyjnych. Polegał on na sprawdzeniu, czy AI może wspierać pracowników i ekspertów ubezpieczyciela i w efekcie skrócić czas obsługi zgłoszenia. PZU jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce wdrożył tę unikatową technologię na tak dużą skalę.

Cenny czas

W trakcie testów analizie poddano kosztorysy oraz dokumentację zdjęciową z ponad 20 000 szkód komunikacyjnych. Dzięki temu algorytmy sztucznej inteligencji, które wdrożył PZU, potrafią o wiele więcej, niż tylko samodzielna analiza zdjęć dokumentujących szkodę. Automatycznie nazywają konkretną cześć auta, określają zakres uszkodzenia oraz kwalifikują do naprawy lub wymiany dany podzespół. Na przeprowadzenie analizy dokumentacji technicznej sztuczna inteligencja potrzebuje tylko 30 sekund.

Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu aż 9 na 10 przypadków w ramach likwidacji szkód jest kwalifikowanych automatycznie. Pozostała dokumentacja, wymagająca dodatkowej ekspertyzy, kierowana jest bezpośrednio do analityków ubezpieczyciela. Wdrożenie tej innowacji 10-krotnie skróciło czas potrzebny na obsługę zgłoszenia i usprawniło proces weryfikacji dokumentacji technicznej.

Sztuczna inteligencja to szansa dla ubezpieczycieli i… startupów

Obsługa szkód komunikacyjnych to tylko jeden z obszarów, w którym PZU sprawdza możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji. Zastosowanie rozwiązań AI pomaga również wykrywać próby  wyłudzenia odszkodowania, które bardzo często są podejmowane przez zorganizowane grupy przestępcze.

Innowacyjność to jedna z wartości, na której oparte są działania Grupy PZU. Ubezpieczyciel oprócz wewnętrznych prac i testów poszukuje również startupów oferujących rozwiązania z trzech obszarów obejmujących: wykorzystanie dużych zbiorów danych, cyfryzację procesów oraz nowe interakcje z klientami. Współpraca z Grupą PZU daje szanse na pilotażowe wdrożenie wypracowanych rozwiązań w największej instytucji finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także wsparcie w formie mentoringu kadry zarządzającej PZU oraz warsztatów realizowanych w ramach partnerskich akceleratorów – MIT Enterprise Forum CEE oraz RBL_Start.

Więcej informacji o ofercie dla startupów znajduje się na stronie internetowej: www.pzu.pl/innowacje

 

PZU jest głównym sponsorem wydarzenia Masters&Robots – konferencji technologicznej, która odbędzie się w dn. 8-9 października w Multikino Złote Tarasy.

Inline
Inline