Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Nauka może być szybsza dzięki sztucznej inteligencji

Po konferencji Masters&Robots 2019, która odbyła się w Warszawie w październiku, oczywiste stało się, że nowe technologie i sztuczna inteligencja są już częścią naszego codziennego życia. Ich stały rozwój zmienia naszą gospodarkę i charakter pracy i może mieć na nie znaczący wpływ już w nadchodzących latach.

Światowe Forum Ekonomiczne wydało w 2018 roku dokument zatytułowany The Future of Jobs Report. Wskazano w nim, że do roku 2022 automatyzacja i nowe technologie mogą zastąpić 75 milionów miejsc pracy na całym świecie. W ich miejsce powstaną 133 miliony nowych miejsc pracy. Liczby te wydają się optymistyczne. Nowych miejsc pracy dla ludzi będzie więcej, niż miejsc utraconych na rzecz maszyn. Należy jednak pamiętać, że nowe miejsca pracy będą wymagały nowych umiejętności.  Pracownicy chcący utrzymać swoje posady, będą musieli szybko dostosować się do zmian i podnosić swoje kwalifikacje. Zaradzić temu chce Bryan Talebi, dyrektor generalny i założyciel Ahura AI.

Innowacyjny sposób nauczania 

Ahura AI jest start-upem, który chce wykorzystywać sztuczną inteligencję do stworzenia indywidualnego toku nauczania. Ich produkt przechwytuje dane biometryczne dorosłych uczniów, którzy używają komputerów do nauki. Za pomocą kamery, Ahura rejestruje ruchy twarzy i oczu, śledzi proces „wiercenia się” podczas nauki. Mikrofon natomiast śledzi nastroje głosowe i sprawdza, jakich słów używa uczeń podczas nauki. Na podstawie tego zbioru danych Ahura może, według Talebi, stworzyć najlepszy i efektywniejszy sposób dostarczania treści indywidualnie dla każdego ucznia. 

Każdy człowiek uczy się w inny sposób. Jedni lepiej przyswajają wiedzę słuchając, inni czytając. Jedni potrzebują więcej teorii, inni aspektów praktycznych. Ahura AI, biorąc pod uwagę powyższe, ma dostosowywać format treści do każdego indywidualnie. Celem jest bowiem jak najdłuższe utrzymanie uwagi i skupienia ucznia na nauce i zmniejszenie częstotliwości, z jaką uczniowie przechodzą z programu nauczania do rozrywek takich jak media społecznościowe.

„W oparciu o testy, nasza technologia pozwala ludziom uczyć się trzy do pięciu razy szybciej niż tradycyjna edukacja” Bryan Talebi

Nauka wciągająca jak… facebook? 

Talebi twierdzi, że już teraz, podczas obserwacji uczniów, na 60% są w stanie przewidzieć przedział dziesięciu sekund, podczas których uczeń podejmuje decyzję, aby przejść od nauki na Facebook lub Instagram. Aspiracją Ahura AI jest podwyższenie tego wyniku do 95%. Zauważenie tego momentu pozwoli programowi zmienić sposób uczenia. Przekazywanie prostszych informacji na dany temat lub przedstawienie ich w innej formie może spowodować, że uczeń pozostanie na platformie edukacyjnej i będzie kontynuował naukę. 

Bryan Talebi chce wykorzystać te same zasady projektowania i algorytmy, które wykorzystują Facebook czy Twitter. Wszystko po to, by zwiększyć czas spędzany przez użytkowników na platformach naukowych. Co więcej, chciałby ich używać do projektowania jeszcze bardziej atrakcyjnych platform, a nawet uzależniających programów edukacyjnych, które mogą skutecznie konkurować o uwagę z mediami społecznościowymi. 

Czy udostępnianie swoich danych biometrycznych może być niebezpieczne? 

Opowiadając SingularityHub o produkcie Ahura, Bryan Talebi kilkukrotnie przywoływał niesławny przykład Cambridge Analytica i wykorzystanie danych osobowych na wpłynięcie na wyborców w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 roku. Dyrektor Generalny Ahura IA rozumie więc zagrożenia płynące ze zbierania danych biometrycznych przez ich produkt. Dane te mogłyby bowiem zostać wykorzystanie w celu manipulacji użytkowników, np. przez sprzedawców różnych produktów. Talebi zapewnił, że firma wprowadzi wszelkie możliwe bariery ochronne, aby ich system pomagał, a nie szkodził społeczeństwu. Ahura stworzy również dodatkowy organ firmy – komisję etyczną, która będzie monitorować sposób, w jaki gromadzone są dane.

Ahura obecnie opracowuje ulepszenia do wczesnego prototypu fazy alfa. Już dziś przechwytuje dane od uczniów z co najmniej jednej szkoły Ivy League i wielu innych miejsc. Kolejnym krokiem jest wdrożenie działającej wersji beta dla ponad 200 000 użytkowników w ramach partnerstwa z nienazwanym klientem korporacyjnym. Firma ma również nadzieję na zwiększenie ilości danych biometrycznych wykorzystywanych w ich systemie. Chce mierzyć dodatkowo wzorce snu, tętno i bicie serca, zaczerwienienie twarzy i rozszerzenie źrenic. Wszystko po to, by system Ahura AI poprawiał wyniki uczenia się i pomagał społeczeństwu. 

Aktualności dotyczące Ahura AI można obserwować na jej stronie internetowej.

Inline
Inline