maciejkawecki

Maciej Kawecki

Expert in Personal Data Security,
Dean of Warsaw Banking University

Kopia Bez tytułu (24)
Speaking topics

Przemysł 4.0 i społeczeństwo 5.0. Dychotomia która nie zniknie. Świat przenosi się z cyfrowej wioski do cyfrowej dżungli. Jakie nowe „prawa dżungli” będą decydowały o naszym przetrwaniu?
Prywatność. Jedno z najstarszych i najnowszych pojęć ludzkości. Jak zmiana jej definicji wpływa na projektowanie usług.

Abstrakty

Czym jest cyfrowe miasto, a może raczej czym będzie? Jak wpłynie na funkcjonujące w nim przedsiębiorstwa? Z jakimi wyzwaniami zmierzy się biznes, chcący konkurować w wyścigu o bardziej innowacyjne jutro? Jak różnica pomiędzy cyfryzacją społeczeństw a cyfryzacją przedsiębiorczości wpłynie na rozwój biznesu? Kiedy przenosimy się z wioski do miasta musimy spakować swoje najważniejsze rzeczy by móc przetrwać. Jakie rzeczy spakować, gdy przenosimy się do cyfrowego miasta? To metafora, która pozwala odpowiedź nam na pytanie, jakie wartości będą odgrywały dzisiaj szczególną rolę w świecie pełnym innowacji.

Prywatność to jedno z praw, które jako ludzkość nazwaliśmy jako pierwsze. Mimo to, jego treść stale zmieniała się wraz z rozwojem ludzkości. Moje wieloletnie badania pokazały, że im w danym okresie naszego rozwoju bardziej rozwinięte były mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo społeczne, tym prywatność była silniej chroniona. Tam z kolei, gdzie jedyną formą bezpieczeństwa, była jawność, wszystko co było owiane tajemnicą traktowano jak zagrożenie. Tam, prywatności miała bardzo ograniczony zakres. Rozwój społeczeństwa cyfrowego, pogłębionych mechanizmów gromadzenia danych w tym z wykorzystaniem algorytmów oraz pandemia całkowicie przedefiniowały pojęcie prywatności. Po raz pierwszy, znaczenie prywatności jednocześnie w naszym życiu jednocześnie spada i wzrasta. Jak przedsiębiorcy powinni znaleźć się w tej rzeczywistości? Jak z lupą Stanisława Lema poradzić sobie z tworzeniem usług przewidujących trendy w formach gromadzenia danych? Na ile  świat wpłynie na unijne, bardzo restrykcyjne rozumienie terminu prywatności?

Bio note

Dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Prezes Instytutu Lema. W latach 2016–2017 doradca Ministra Cyfryzacji, od 2017 r. zastępca dyrektora, a następnie dyrektor departamentu zarządzania danymi w tym samym resorcie oraz koordynator prac nad krajową reformą ochrony danych osobowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Studiował również na Uniwersytecie w Sztokholmie oraz Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Dyplomacji. W 2017 r. laureat nagrody specjalnej za wkład w reformę ochrony danych osobowych w konkursie Prawników Liderów Jutra Dziennika Gazety Prawnej i Wydawnictwa Wolters Kluwer. W 2019 r. wyróżniony statuetką Digital Shapers nazywaną „Cyfrowym Oskarem” za szczególny wkład w edukację w sektorze nowych technologii. W 2018 r. zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15. pozycję, zostając uznanym „twarzą RODO w Polsce”. W 2019 r. Pasjonat nowych technologii oraz inicjator i współzałożyciel fundacji promującej zrównoważony i bezpieczny rozwój technologiczny – Instytutu Lema. Od 2019 r. stale edukuje w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego w programie Dzień Dobry TVN.

Video: 

Pozwól nam zlaleźć najlepszego experta na Twoje wydarzenie

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial