15 mikrotrendów, które będą mieć wpływ na naszą przyszłość

Jakie zjawiska będą mieć wpływ na naszą przyszłość?

Tegoroczne Digitalki zaczynamy od podjęcia tematu przyszłości. Głównym pytaniem środowego live’a było: co w 2021 roku będzie mieć największy wpływ na nasze życia, biznesy i otaczające nas środowisko? Przyjrzeliśmy się najważniejszym trendom, które rozpoczęły się w latach ubiegłych, a zwłaszcza w 2020 w obliczu pandemii, a które w tym roku zaakcentują się jeszcze mocniej w naszej rzeczywistości.

 

Powrót do biur

Po roku pracy w domach stęskniliśmy się za biurowym życiem i stopniowo do niego wracamy. Praca uległa dramatycznej zmianie i niektóre praktyki, np. praca zdalna lub hybrydowa, zostaną z nami na stałe. Przyjrzyjmy się natomiast temu, co stanie się w przestrzeniach biurowych i jak firmy będą przekonywać nas do powrotu. Przestrzenie będą przeprojektowane tak, aby można było integrować się oraz budować więzi. Biura będą miejscem pracy wspólnej i kreatywnej. Zmienią się też stanowiska pracy – nie będą one na stale przypisane do danej osoby lub zespołu. Biura będą kusić dodatkowymi udogodnieniami, np. innymi lokalizacjami nie tylko w centrach miast. Częściej będzie stosowany system 3+2+2, czyli 3 dni pracy z biura, 2 dni pracy z domu, 2 dni wolnego lub inne warianty tego modelu. Być może zmienimy tydzień pracy na 4-dniowy.

 

Brak korków w drodze do biura

Przejście na systemy pracy zdalnej lub hybrydowej rozluźni ruch w mieście. Elastyczność dni i godzin pracy przyczyni się do tego, że ulice w godzinach porannych i popołudniowych nie będą mocno zakorkowane.

 

Bezpieczeństwo

W 2021 popularne staną się technologie i innowacje, które sprawiają, że czujemy się bezpieczni. Nie bez znaczenia pozostaną pulsoksymetry służące do mierzenia saturacji – wysycenia krwi tlenem, zarówno w postaci oddzielnych urządzeń, jak i tych wbudowanych w smartwatcha. Popularniejsze staną się również oczyszczacze powietrza, zwłaszcza w regionach borykających się ze znacznymi zanieczyszczeniami.

 

Klimat

Z uwagą zaczniemy przyglądać się zmianom klimatycznym i związanymi z nimi migracjami. Szalejące pożary i susze wyjaławiają ziemię oraz emitują do atmosfery olbrzymie ilości gazów cieplarnianych. Fale upałów, tak jak dziś nazywamy huragany i burze tropikalne, również dostaną swoje imiona. Przewiduje się, że mogą one dotknąć aż 75% ludzi.

 

Streaming

Netflix wygrał z kinami. Pomogła mu w tym pandemia, jednak możemy przypuszczać, że ten trend utrzyma się dłużej. Streaming zatriumfował, chociaż nie w każdym przypadku – przykładem porażki jest Quibi, serwis, który upadł po 6 miesiącach od powstania. Niektóre premiery filmowe przeniosły się do online’u. Być może seanse kinowe wrócą w nieco odmienionej postaci – będziemy je celebrować np. przebierając się.

 

Edukacja

Zalewająca nas w 2020 fala frustracji związana z niedociągnięciami systemów do nauki zdalnej poskutkowała rozwojem platform. W 2021 pójdzie to jeszcze dalej. Dziś szkoły korzystają z narzędzi biznesowych, Zooma czy Teamsów, dlatego też powstaną nowe ulepszenia i rozwiązania. Twórcy platformy edukacyjnej Coursera pracują obecnie nad projektem EduTechowym, który ma szansę zrewolucjonizować edukację zdalną. W planach jest nacisk na pracę zespołową, interaktywność i integrację.

 

Zmiany w miastach

Trwają rozważania, jak uczynić życie miejskie bardziej zrównoważonym. Ciekawym konceptem są 15-minutowe miasta, czyli takie, w których w ciągu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem można dotrzeć do niezbędnych punktów, takich jak szkoły, sklepy, biura, opieka zdrowotna czy rozrywka. Być może wpłynie to także na przestrzenie biurowe, które będą bardziej rozproszone. Będziemy budować również miasta-schronienia, w których znajdziemy azyl przed falami upałów. Migracje do rajów klimatycznych stana się znacznie częstsze z uwagi na rosnące temperatury w wielu miejscach.

 

Chiny w centrum uwagi

W ubiegłym roku Donald Trump zakazał inwestowania w 31 chińskich firm i spółek zależnych. Pojawiły się międzynarodowe wątpliwości, negatywny sentyment, ale i bany wobec Huaweia, Tiktoka, Wechata. Chińczycy mimo wszystko nie poddają się i rozwijają swoje technologie. W potęgę rośnie Alibaba. Powstaje ogólnopaństwowa sieć 5G. Dynamika działania Chin sprawia, że zmierzają w kierunku bycia supermocarstwem i odbierają USA pałeczkę lidera. Nie ulegnie poprawie jednak ich globalna reputacja, m.in. przez to, co robią z mniejszościami.

 

Branża turystyczna

Przewiduje się, że turystyka pójdzie drogą Netflixa, chociaż pojawiają się też nowe udogodnienia na fanów podróżowania – wprowadzane są abonamenty lotnicze, unlimited passy, subskrypcje hotelowe i atrakcyjne oferty, np. dla osób pracujących w podróży.

 

Zdrowie a środowisko

Wprowadzane przez ludzi zmiany, np. wylesianie, rolnictwo na wielką skalę, sprawiają, że żyjemy bliżej zwierząt, a co za tym idzie, jest większe ryzyko zapadnięcia na choroby odzwierzęce. 2021 to będzie czas na analizę zjawisk i próby zapobiegania epidemiom.

 

Walka rządów z BigTechami

Państwa przymierzają się do regulowania rosnących w potęgę korporacji technologicznych. Google, Amazon, Facebook zostały wzięte pod lupę. Zaczęliśmy przyglądać się wpływowi BigTechów na wybory polityczne. Pojawiły się pierwsze pozwy związane z praktykami monopolowymi.

 

Zanurzenie w świecie wirtualnym

Granie stało się substytutem dla interakcji międzyludzkich, pojawią się nowe formy wspólnego spędzania czasu online, takie jak koncerty w Fortnite, które zostały zapowiedziane przez Epic, twórcę gry. AR i VR zyskają szersze zastosowanie.

 

Motoryzacja

Chiny zapowiadają, że do 2025 roku połowa aut na drogach będzie autonomiczna. Tesla dołączyła do 500 największych firm na świecie, a także została najcenniejszą markę samochodową, wyprzedzając Toyotę. Samochody mają też szansę stać się pasywnym źródłem dochodów, poprzez udostępnianie ich, kiedy my nie będziemy z nich korzystać.

 

Internet kosmiczny

Elon Musk deklaruje, że jego firma wypuszcza ok. 60 satelitów Starlink miesięcznie. Jego internet jest już testowany w USA i Kanadzie. Liczba satelitów ma wzrosnąć z tysiąca do 12 tysięcy. Zapowiada się na to, że internet satelitarny może stać się powszechny. Nokia natomiast zakłada internet 4G na księżycu.

 

Zasilanie słoneczne

Ostatnim trendem, o którym wspominamy w tej edycji, jest korzystanie z energii słonecznej. Stanie się ono dużo bardziej popularne niż dotychczas, a być może również stanie się źródłem pasywnego dochodu.

AboutDigital University
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial