Od początku wojny angażujemy się w pomoc na rzecz Ukrainy. Najpierw wysyłaliśmy drony, opatrunki i lekarstwa dla obrony cywilnej, teraz prowadzimy trzy duże programy pomocowo-edukacyjne dla kobiet i dzieci z Ukrainy, które po 24. lutego przyjechały do Polski. Wciąż można włączyć się w działania naszej fundacji jako Partner lub indywidualny darczyńca.
IT dla Ukrainy.
Celem projektu jest zaopatrzenie ukraińskich uczniów, którzy po 24. lutego br. dołączyli do polskich szkół, w komputery i laptopy. Fundacja Digital University koordynuje akcję przekazywania sprzętu zebranego przez firmy IT, który posłuży uczniom do celów edukacyjnych i kontaktów z bliskimi.
Komputery są dziś niezbędnym narzędziem edukacji szkolnej, a przecież wielu ukraińskich uczniów opuszczało swoje domy w pośpiechu, zabierając tylko rzeczy pierwszej potrzeby, które zmieściły się do plecaka. Mamy duże doświadczenie we współpracy ze szkołami i dlatego podjęliśmy się zadania koordynowania akcji IT dla Ukrainy – mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University. – Zachęcamy nauczycieli i dyrektorów szkół do zgłaszania zapotrzebowania na naszej stronie internetowej. Uprościliśmy wszystkie procedury, aby sprzęt w jak najszybszym czasie trafił do potrzebujących uczniów – dodaje.
Program wystartował w kwietniu br. Do tej pory do fundacji zgłosiło się 80 szkół,
z zamówieniami na prawie 1800 komputerów. Zapotrzebowanie dla uczniów mogą zgłaszać wyłącznie placówki edukacyjne. W tym celu należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie Digital University:
digitaluniversity.pl/itdlaukrainy
Uniwersytet Sukcesu dla Ukrainek.
Uniwersytet Sukcesu to flagowy projekt fundacji, prowadzony nieprzerwanie od 2019 roku. Jest to bezpłatny, roczny program edukacyjny kierowany do młodych kobiet z mniej uprzywilejowanych środowisk. Daje im realną szansę na zdobycie atrakcyjnego zawodu w obszarze IT i digital marketingu. W tegorocznej, czwartej już edycji, fundacja przygotowała pulę miejsc dla Ukrainek. Zgłoszenia i informację o projekcie są dostępne w języku ukraińskim, ale na dalszym etapie niezbędna będzie znajomość polskiego lub angielskiego. Jowita Michalska, założycielka Fundacji Digital University, wyjaśnia:
Start rekrutacji do IV edycji Uniwersytetu Sukcesu zbiegł się z rozpoczęciem działań zbrojnych w Ukrainie, dlatego błyskawicznie podjęliśmy decyzję o otwarciu naboru dla Ukrainek uciekających przed wojną. Mieliśmy w tym pełne wsparcie Partnerów projektu, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Szybko dostosowaliśmy program do potrzeb Ukrainek – chociaż całość trwa rok, to poza 5-dniowym warsztatem stacjonarnym w lipcu, resztę szkoleń można odbyć online i nie trzeba przebywać na terenie Polski. Co ważne, znajomość języka polskiego nie będzie konieczna, jeśli uczestniczka posługuje się językiem angielskim.
W programie przewidziano doradztwo zawodowe, spotkania z mentorami, warsztaty rozwoju osobistego i kursy specjalistyczne w wybranych przez uczestniczki obszarach. Zgłoszenia należy kierować na:
DigiKids.
To warsztaty robotyczne kierowane głównie dla dzieci i młodzieży z Ukrainy w wieku 10-15 lat, które przebywają obecnie w Warszawie i okolicach. Zajęcia prowadzone są przez trenerów-edukatorów i odbywają się w trzech językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim. To okazja do poznania podstaw programowania z pomocą robota edukacyjnego SkriBot, ale też możliwość spędzania czasu z innymi Ukraińcami i Polakami w przyjaznych warunkach. Warsztaty odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, od kwietnia do końca czerwca 2022 r. w Ośrodku Aktywności Lokalnej – MAL Kotłownia na warszawskiej Woli.
Wszystkie programy działają dzięki wsparciu naszych Partnerów. Wciąż można dołączyć do grona Partnerów lub wesprzeć wybrany program indywidualną wpłatą.