Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

projekt domu

Drukowanie 3D: Wydrukowane miasto

W marcu 2018 roku w Austin w Stanach Zjednoczonych powstał dom. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że jako pierwszy wydrukowany przez drukarkę 3D budynek uzyskał miejscowe zezwolenia budowlane. Jego twórca – firma ICON od tego czasu zbierała fundusze, by sfinansować budowę domów dla rodzin o niskich dochodach w Ameryce Łacińskiej. W 2020 roku domy będą już gotowe. 

ICON to amerykańska firma chcąca zrewolucjonizować budownictwo. Chce zastąpić tradycyjnie zbudowane domu, tymi wydrukowanymi w 3D. W tym celu stworzyła jedyną w swoim rodzaju drukarkę 3D o nazwie Vulcan II. Jej twórcy twierdzą, że dzięki specjalnemu oprogramowaniu, robotyce i zaawansowanym materiałom, rozwiązuje wiele problemów we współczesnym budownictwie.

Drukarka do budowania domów

Drukarka 3D Vulcan II została zaprojektowana specjalnie do szybkiego, przystępnego cenowo i swobodnego projektowania jednopiętrowych budynków. Obecnie jej możliwości drukowania to domy o powierzchni około 2000 stóp kwadratowych. Drukarka ma regulowaną szerokość (w celu dostosowania do różnych rozmiarów płyty). Można ją transportować w specjalnej przyczepie ICON i nie wymaga ona montażu. 

Według ICON, obsługa Vulcan II jest prosta i łatwa. Drukarka jest sterowana za pomocą tabletu. Posiada ona dodatkowo wbudowane oświetlenie LED do drukowania w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia. To wszystko pozwala zbudować dom w ciągu…24 godzin! Więcej o drukarce można przeczytać na oficjalnej stronie ICON.

50 domów dla rodzin w Meksyku

Po postawieniu domu w Austin, ICON rozpoczęła współpracę z New Story, organizacją non-profit mająca na celu walkę z bezdomnością na świecie. W ciagu 5 lat organizacja ta zbudowała ponad 2700 domów i pomogła 15 000 osobom na Haiti, w Salwadorze, Boliwii i Meksyku. Do tej pory ich domy były budowane w tradycyjny sposób. Dzięki drukarce Vulcan II, wspólnie z ICON będą w stanie zapewnić więcej domów w krótszym czasie. 

Tabasco leży nad Zatoką Meksykańską w południowej części Meksyku. Stanowi ono centrum przemysłu naftowego i ma najwyższą średnią opadów w kraju. Pomimo dochodów państwa z ropy, wiele rodzin mieszka tam w skrajnej biedzie. New Story wybrała do projektu rodziny, które żyją za mniej niż 3 dolary dziennie i mieszkają w prowizorycznych barakach. 50 rodzin otrzyma kredyty hipoteczne o zerowym oprocentowaniu. Będą one płacić 400 pesos – czyli około 20 dolarów – miesięcznie przez 7 lat, a pozostała część kosztów będzie finansowana przez prywatnych darczyńców. Dzięki temu rodziny będą miały własne domy. 

Plan powstania 50 domów w Tabasco zakłada wydrukowanie ich za pomocą drukarki Vulcan II. Jeden dom powstanie w ciągu 24 godzin i będzie miał powierzchnię ok. 500 stóp kwadratowych. Każdy z 50 domów będzie miał dwie sypialnie, salon, kuchnię i łazienkę. Domy będą spełniać również ponadprzeciętne normy bezpieczeństwa dla domów położonych w strefie sejsmicznej.

Współpraca z rodzinami i lokalnymi władzami

Nowe domy zostały zaprojektowane w oparciu o informacje od rodzin, które w nich zamieszkają. Wszystko po to, by spełniały ich potrzeby. New Story zatrudnia również miejscowych do przygotowania i wykończenia domów, w tym do czyszczenia gruntów, fundamentów, drzwi, okien i dachów. Rodziny zamieszkają w nowych domach w 2020 roku.

Dzięki partnerstwu z samorządem lokalnym, domy wdrukowane w 3D będą jedynie częścią większego planu zagospodarowania całego obszaru miejskiego. Rodziny będą miały dostęp do terenów zielonych, parków, udogodnień komunalnych i podstawowych usług użyteczności publicznej.

ICON i New Story postrzegają swój projekt w Tabasco jako ważny krok w kierunku walki z bezdomnością na świecie. Chcą pokazać, że domy, mogą być niedrogie i można zapewnić godne mieszkanie osobom potrzebującym na całym świecie. Obecnie budują lub planują budować domy dla społeczności na Haiti, w Salwadorze i w Meksyku.

O największej na świecie drukarce 3D drukującej rakiety kosmiczne pisaliśmy TUTAJ.

Inline
Inline