Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Supreet Singh Manchanda

Supreet Singh Manchanda: jak odnieść sukces, stawiając na innowacyjne start-upy

Jest dyrektorem zarządzającym w Raiven Capital, dużej firmie inwestycyjnej działającej w USA i Kanadzie. Jego zdaniem każde przedsiębiorstwo, jeśli chce osiągnąć sukces, musi przejść cyfrową transformację.

Supreet Singh Manchanda

Supreet Singh Manchanda mógł obserwować i współtworzyć historię technologii cyfrowych. Swoją karierę rozpoczął już w latach 80., gdy stawiał swoje pierwsze kroki w IBM, pracując nad pierwszymi komputerami osobistymi. Wiele lat poświęcił pracy w firmach technologicznych, by następnie kontynuować karierę jako główny partner w funduszach typu venture capital, inwestujących głównie w nowe technologie takich jak Quantum Ventures czy LLC – giganta, który dysponował kapitałem inwestycyjnym w wysokości ponad 2 miliardów dolarów!

Obecnie jest Głównym Partnerem Zarządzającym w Raiven Capital, firmie inwestującej w start-upy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, głównie w Dolinie Krzemowej. To uznany w środowisku inwestor, który wykorzystuje wiedzę i wieloletnie doświadczenie, wyszukując najbardziej obiecujące inicjatywy i pomagając im się rozwinąć.

Raiven Capital

Sukces osiąga jeden na sto?

Firma CB Insights ciągle monitoruje globalny rynek startupów. Z jej badań wynika, że na każde 1000 startupów zaledwie 6 generuje znaczące zyski, rynek podbija ok 20, a jednorożców, czyli start-upów wartych na giełdzie ponad miliard dolarów zdarza się tylko kilka. Co więcej, nie wszystkie z nich przynoszą oczekiwane zyski. Czy warto walczyć o to, by być jednorożcem? Supreet Singh Manchanda twierdzi, że niekoniecznie. Można też obrać inną strategię, by znaleźć dla siebie miejsce na rynku również w tak konkurencyjnym miejscu jak Dolina Krzemowa.

Według niego firmy z sektora nowych technologii bardzo często stają się destruktorami całych segmentów biznesowych. Osiągają niewyobrażalną wręcz wycenę giełdową, lecz w żaden sposób nie przekłada się to ani na zyski, ani na ogólny rozwój technologiczno-społeczny. Jaki zatem pomysł na biznes rekomenduje Supreet Singh Manchanda? Jego zdaniem kluczem do sukcesu jest innowacyjny, zgrany zespół wybitnych talentów, w tym ludzi znających się na technologii.

Problemem natomiast może czasem być… nadmiar pieniędzy. Supreet uważa, że dostęp do zbyt dużych funduszy może powodować problemy, ponieważ firma przestaje skupiać się na swoich wartościach, priorytetach, konsumencie i generowaniu zysku, a w zamian za to wygodnie korzysta z pieniędzy, które nie są wygenerowane przez jej działalność. Przykłady takich firm „wydmuszek”, które rosną dzięki inwestorom i latami nie generują żadnych zysków jest już wiele. I to nie tylko w Dolinie Krzemowej.

 

Inwestycje liczone w milionach

Powyższe zasady Supreet Singh Manchanda wykorzystuje w swojej działalności biznesowej. Raiven Capital dysponuje funduszem kapitału zalążkowego ponad 100 milionów USD i funduszem rozwojowym ponad 250 milionów USD. W chwili obecnej Supreet Singh Manchanda zasiada w zarządach start-upów zajmujących się takimi obszarami jak sztuczna inteligencja, Internet of Things, Blockchain i bardzo zyskujący na znaczeniu obszar Cybersecurity.

 

Bezpieczeństwo w epoce cyfrowej

Obecność nowych technologii to dzisiejsza szansa do szybkiego osiągnięcia zysków finansowych i odniesienia sukcesu w branży. Jednak duże pieniądze i szybki zysk bardzo często przyciągają nieuczciwych ludzi. Cyberterroryzm, cyberprzestępczość i cyberszpiegostwo to jedne z największych zagrożeń XXI wieku.

Supreet Singh Manchanda, jest też wybitnym ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Uważa, że w obecnych czasach kluczowa jest wiedza na temat możliwości cyberbroni, a także świadomość tego, co cyberprzestępcy mogą zrobić ze zdobytymi danymi i jak na nich zarabiają. Wiedza ta pozwoli przedsiębiorcom lepiej ochronić się przed zagrożeniami i szybko podejmować odpowiednie działania w razie zagrożenia. Rządy natomiast powinny promować taki model gospodarki, w którym prywatność i dane użytkowników będą podlegały szczególnej ochronie.

Więcej o cyberbezpieczeństwie w biznesie opowie sam Supreet Singh Manchanda, który wygłosi wykład pt. „Data Privacy Rights are the New Human Rights” w trakcie konferencji Masters&Robots, która odbędzie się w dniach 7-9 października 2019 w warszawskich Złotych Tarasach.

Głównymi sponsorami wydarzenia są PZU oraz Incredibles Powered by Sebastian Kulczyk.

Inline
Inline