Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

kamil adamczyk global impact challenge

Kamil Adamczyk — zwycięzca Global Impact Challenge rzuca wyzwanie nowotworom

Zwycięzca zeszłorocznej edycji konkursu Global Impact Challenge, Kamil Adamczyk, to niebywale przedsiębiorczy młody człowiek. Lista jego dokonań zapiera dech w piersiach. Jest założycielem dwóch ambitnych polskich startupów: Inteliclinic oraz Cardio Technology, w których ze swoim niewyczerpanym zapałem i entuzjazmem stara się zmieniać świat na lepsze. Jego najnowszy pomysł to sonoelektryczny implant mózgu. Może okazać się spektakularnym sukcesem w walce z nowotworami i pchnąć światową medycynę w nowym kierunku.

Global Impact Challenge – wygra startup pomagający milionom istnień

Kamil Adamczyk to zwycięzca I polskiej edycji konkursu Global Impact Challenge – prestiżowego konkursu organizowany przez Singularity University. Jego celem jest wspieranie pomysłów, które mogą mieć znaczący wpływ na dobrostan ludzkości. W tym roku laureaci liczyć mogą jak zwykle na wsparcie w realizacji i komercjalizacji swoich pomysłów.

W tym roku – II edycja obejmuje obszar już nie tylko samej Polski ale całej Europy Środkowo Wschodniej (CEE). Jak się zgłosić i więcej o konkursie znajdziecie TUTAJ.

Zgłoszenia zbierane są jeszcze do 20 września 2019!

O konkursie, tak mówi sam jego laureat:

„Możliwość uczestniczenia w programie GIC w Dolinie Krzemowej była dla mnie ogromnym zaszczytem. Prawie dwa miesiące spędzone z innowatorami z ponad 20 różnych krajów z całego świata, starannie wyselekcjonowanych pod kątem pozytywnego wpływu ich projektów na społeczeństwo, umożliwiło dogłębną analizę problemów, przed którymi stajemy oraz utwierdziła nas w przekonaniu, że to nad czym pracujemy, jest ważne i potrzebne ludziom.

Projekt to dwa miesiące, przez które każdego dnia dociera do nas ogrom informacji i porad bezpośrednio od światowych ekspertów w swoich innowacyjnych dziedzinach od inżynierii genetycznej przez sztuczną inteligencję po przemysł kosmiczny. Nawet jeżeli twój projekt nie jest bezpośrednio związany z tematem danej prezentacji to stymuluje cię do spojrzenia z innej perspektywy na problemy, z którymi borykasz się w swoim projekcie.

Ale ten program to nie tylko praca, to także wspaniali ludzie i nowe przyjaźnie, które trwają do dziś, pomimo różnicy kontynentów. Nasz projekt od czasu wizyty w USA nabrał rozpędu. Zgodnie z ubiegłorocznym harmonogramem prac z powodzeniem zakończyliśmy symulacje komputerowe, w których potwierdziliśmy skuteczność naszej metody oraz przeprowadziliśmy pilotażowe badania in-vitro w Centrum Badań Przedklinicznych WUM, w trakcie których udowodniliśmy, że nasza metoda hamuje wzrost komórek nowotworowych (guza mózgu — glejaka wielopostaciowego) a wydaje się być neutralna dla komórek zdrowych (badaliśmy wpływ naszej metody na komórki macierzyste tkanki tłuszczowej). Obecnie przygotowujemy się do kolejnej fazy badań in-vitro oraz badań in-vivo.”

 

kamil adamczykCzy można hackować swój sen?

Kariera Kamila Adamczyka od samego początku rozwijała się bardzo dynamicznie. Jej początki to śmiały pomysł na maskę o nazwie NeuroOn, której zamysłem było… optymalizowanie snu. Pomysł ten bazuje na koncepcji snu polifazowego. Idea maski NeuroOn rozwijana była dzięki funduszom pochodzącym z crowdfundingu. Idea stojąca za tym urządzeniem zyskała gigantyczną popularność, zbierając aż 438,5 tys. dol. Jest to suma iście astronomiczna, kiedy porównamy ją z zakładanym początkowo celem w wysokości 100 tys. dol. Gadżet działa dzięki algorytmom sztucznej inteligencji zasilanym danymi z wielu różnych czujników (od termometru po suche elektrody). W ten sposób maska NeuroOn miała pozwolić swojemu właścicielowi mniej czasu poświęcać na sen. Jednocześnie utrzymywać miała go w świetnej formie — rześkiego i pełnego energii.

Technologia w wydaniu open source

Druga iteracja tego pomysłu, maska NeuroOn Open to jeszcze bardziej fascynujące urządzenie. Funkcje takie jak wybudzanie użytkownika w optymalnej fazie snu za pomocą sztucznego świtu (terapia światłem) to tylko jedna z jej wyróżniających cech. Aby właściciele masek NeuroOn Open mogli cieszyć się jak największą liczbą takich możliwości, twórcy platformy postanowili prowadzić projekt w kulturze open source. Jest to koncepcja zaczerpnięta z informatyki. Polegaja na tym, że wszystkie dokumenty opisujące urządzenie są dostępne dla każdego bez żadnych ograniczeń. Tyczy się to zarówno strony sprzętowej, jak również oprogramowania. Na podobny ruch zdecydował się chociażby Elon Musk. Udostępnił on w 2014 roku większość własności intelektualnej Tesla, Inc. na otwartych licencjach. W planach jest również stworzenie API (Application Programming Interface) dla projektu NeuroOn Open. Umożliwić ma to niezależnym programistom jak najłatwiejsze tworzenie współpracującego z nią oprogramowania.

Kolejne możliwości platformy NeuroOn

Kamil Adamczyk postanowił pójść za ciosem i wykorzystać możliwości, jakie oferuje stworzona przez niego technologia. W 2017 roku Inteliclinic przyznany został grant od Komisji Europejskiej 7 mln zł na wdrożenie opartego na platformie NeuroOn wynalazku do diagnostyki przesiewowej bezdechu sennego. Urządzenie pod nazwą NeuroOn-MED ma szanse zastąpić skomplikowane w zastosowaniu metody diagnostyczne bazujące na polisomnografii. Zamiast tego, opaska umożliwi skuteczną i wiarygodną (co najmniej 90% trafności gwarantowanej w warunkach szpitalnych) diagnozę w warunkach domowych. Europejskie fundusze pomogą przeprowadzić próby kliniczne urządzenia, dzięki czemu ma ono szanse na komercjalizację już w tym bądź następnym roku.

Na pomoc seniorom

Modne wearables to jednak nie jedyne wyzwanie, jakie podjął Kamil Adamczyk. Postanowił on zmierzyć się również z mniej lukratywnymi pomysłami. Projekt Patrone może jest mniej atrakcyjny od strony komercyjnej, ale nie można mu odmówić ogromnego wkładu społecznego. Jest to zestaw składający się z opaski Patrone Watch oraz systemu czujników Patrone Sense. Urządzenia te pozwalają zdalnie opiekować się seniorem. Dzięki nim odpowiedzialny za osobę starszą opiekun może monitorować przykładowo częstotliwość spożywania przez nią posiłków. Produkty te potrafią także wykryć automatycznie upadek swojego użytkownika i samodzielnie wezwać pomoc. Wszystko to nie jest okupione dodatkowym dyskomfortem. Sensory z linii Patrone zaprojektowane są właśnie z myślą o wygodzie noszącego je seniora.

senior opieka

Wyzwanie rzucone nowotworom

Najświeższe dokonania Kamila związane są z pomysłem, który zapewnił mu zwycięstwo w zeszłorocznej edycji Global Impact Challenge Poland. Projekt, który jako jeden z dwóch wybrany został  przez jury reprezentujące organizatora konkursu, Singulatiry University, to sonoelektryczny implant mózgu. Jego zadaniem jest walka ze złośliwymi guzami mózgu, a dokładniej — glejakami wielopostaciowymi. Przyrząd działa dwutorowo. Z jednej strony za pomocą pola elektromagnetycznego o dużej częstotliwości uniemożliwia on komórkom nowotworowym podział. Nie uszkadza przy tym zdrowej tkanki. Działanie to zostało już przetestowane i udokumentowane w innych projektach. Dopiero jednak przez operowanie wewnątrzustrojowo możliwe jest dostarczenie skutecznej dawki energii do samego guza. Drugi aspekt działania to stosowanie ultradźwięków do ułatwienia konwencjonalnym lekom penetracji bariery krew-mózg. Do tej pory to właśnie trudność ze skutecznym dostarczeniem lekarstwa do zaatakowanych obszarów mózgu jest największą, z jaką borykają się onkolodzy. Jeszcze jednym ciekawym pomysłem w tym projekcie jest sposób samej implantacji. Początkowo wydawać się może, że to jeden z najtrudniejszych problemów, jaki może udaremnić rozwój urządzenia. Jego autorowi udało się jednak opracować metodę dostosowania istniejących zabiegów związanych z wycięciem guza przy zakładaniu implantu. Nieustannie prowadzone są prace nad wdrożeniem tego projektu.

Uczeń i mentor

Kamil Adamczyk, od nie tak dawna absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, to mentor i uczeń w jednej osobie. Nie minął jeszcze nawet rok od momentu, kiedy Kamil ukończył staż w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, uzyskując tym samym prawo do wykonywania zawodu lekarza. Mimo to był już obecny na wielu wydarzeniach skierowanych do młodych lekarzy, naukowców i przedsiębiorców. W trakcie tych spotkań pomagał młodym, ambitnym i przedsiębiorczym Polakom odnaleźć się w złożonym świecie startupów. Podczas eventów takich jak Healthcare Business Forum w ramach panelu „Ochrona Zdrowia 2.0” czy TEDx College of Europe Natolin Kamil inspiruje polską młodzież. Podpowiada, jak wprowadzić w życie swoje pomysły, materializując pasjonujące idee i zmieniając świat na lepsze. Pod szyldem Cardio Technology oferuje usługi opieki nad młodymi przedsiębiorcami – pomocy w opatentowaniu pomysłów, ich rozwoju, komercjalizacji i nie tylko. Pomysł ten powstał na podstawie doświadczeń Adamczyka, który na własnej skórze przekonał się, jak trudno znaleźć drogę wśród startupowych wyzwań.

 

Zasłużone uznanie

Już w trakcie studiów jego aktywna pogoń za pasją w dziedzinie neurobiologii została dostrzeżona. Koledzy ze Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wybrali go na swojego przewodniczącego. Na liście jego wyróżnień to chyba jednak jedna z najmniej imponujących pozycji. Kamilowi można przypisać również takie sukcesy jak zwycięstwo Inteliclinic w prestiżowym konkursie LeWeb Paris Startup Competition w 2013 roku, miejsce w Kairos 50 czy znalezienie się na liście Forbes 30 under 30 w 2017 roku.

„Future doesn’t just happen”

Dzięki ludziom takim jak Kamil Adamczyk przyszłość ma szanse kryć wiele ekscytujących odkryć i wynalazków. W codziennych rozmowach określenie „lekarstwo na raka” jest metonimią odkrycia tyleż rewolucyjnego, co nierealnego. Mówimy tak o rzeczach, które zmieniłyby świat nie do poznania, ale przecież są nieosiągalne. Dla Kamila jednak to nie synonim niemożliwego. Przeciwnie — to jego odpowiedź na niewinne, pospolite pytanie „No a co robisz na co dzień, tak zawodowo?”. Miejmy nadzieję, że z odpowiednim wsparciem uda mu się osiągnąć ten i inne, nie mniej ambitne cele.

 

Kto w tym roku zostanie zwycięzcą II polskiej edycji konkursu Global Impact Challenge? Nie możemy się doczekać!

Zgłoszenia trwają do 20 września 2019!

Finał konkursu odbędzie się 7 października 2019 w Google Campus Warsaw przy okazji konferencji Masters&Robots!

Inline
Inline