Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Startup eDrop zwycięzcą konkursu Global Impact Challenge!

Zwycięzcą SingularityU Poland Global Impact Challenge został Jakub Świerk i jego eDrop – niewielki gadżet, który edukuje i motywuje do oszczędzania wody, a tym samym do oszczędzania pieniędzy i ochrony środowiska. Dzięki konkursowi Jakub Świerk weźmie m.in. udział w Global Startup Program, dzięki któremu będzie realizował swój projekt w prestiżowym NASA Research Park w Dolinie Krzemowej w USA.

Global Impact Challenge (GIC) to konkurs mający na celu wyłonienie innowacyjnych startupów, które wykorzystując nowoczesną technologię będą rozwiązywać największe cywilizacyjne problemy, takie jak głód, choroby, globalne ocieplenie czy zanieczyszczenie powietrza. Konkursy są organizowane na całym świecie. W 2019 roku zostało zorganizowanych 8 konkursów, w tym w Australii, Chile, Kanadzie i Japonii.

„Singularity zmienia i poszerza sposób myślenia. Zaczynasz zdawać sobie sprawę, że jest więcej odpowiedzi, niż myślałeś, że są w ogóle możliwe” – Ed Champion, CEO Smart Villages Canada Corp i zwycięzca SU Canada GIC 2017.

 

Polska edycja konkursu

W Polsce GIC został zorganizowany już po raz drugi, tym razem dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Celem konkursu było wspieranie innowacji i startupów, które wpłyną pozytywnie na życie ludzi mieszkających w Polsce i regionie CEE w ciągu najbliższych 10 lat. Swój udział zgłosiło ponad 100 startupów. Jury wyłoniło 10 finalistów, których oceniano pod kątem zdolności do wychodzenia poza schemat i myślenia w szerszym kontekście o swoim pomyśle (Think Big), unikalnego wykorzystania technologii, obszaru działania startupu i jego zdolności wpływania na mieszkańców regionu objętego konkursem.

W skład jury weszli:

Finaliści mieli szansę przedstawienia swoich startupów 7 października podczas Konferencji Global Impact Challenge w Google Campus Warsaw, gdzie odbył się Finał Konkursu.

„Singularity University szuka przede wszystkim pięknych umysłów (aczkolwiek twardo stąpających po ziemi), a dopiero potem biznesmenów i przedsiębiorców. Członkom Singularity University zależy bowiem na pokierowaniu tymi umysłami i zainspirowaniu ich do dalszej pracy nad przełomowymi projektami, a nie na przejęciu udziałów w ich spółkach. Istotą GIC jest śmiałe patrzenie w przyszłość i chęć pomocy ludziom” –  mówiła jako organizator – Jowita Michalska.

Najlepsza dziesiątka

Poniżej przedstawiamy zarówno zwycięski pomysł, jak i pozostałe startupy, które znalazły się w gronie finalistów:

eDrop  –  Jakub Świerk

Startup, którego głównym założeniem jest pomoc ludziom, by stali się mądrzejszymi użytkownikami wody, oszczędzając swój domowy budżet i, co ważniejsze, nasze globalne zasoby – wodę. To pierwszy taki gadżet, który poprzez edukację, motywuje do oszczędzania wody. Dedykowana aplikacja uświadamia nas, ile wody zużywamy, co prowadzi do jej oszczędzania.

Pozostali finaliści:

Unicorn VR World– Jakub Kreft

Projekt rozwijający bezpieczną i osobistą przestrzeń w wirtualnej rzeczywistości, pomagający dzieciom z zaburzeniami autyzmu w rozwijaniu ich umiejętności społecznych.

Neuroplay – Anna Werońska

Medyczne urządzenie treningowe, które pomoże wspierać umiejętności poznawcze osób starszych poprzez trening mózgu. Jest to długoterminowa forma ćwiczeń, która pozwala im dłużej zachować zdolności poznawcze, takie jak pamięć lub koncentracja. Z kolei u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI) lub demencją trening biofeedbacku może być formą rehabilitacji prowadzącą do poprawy umiejętności poznawczych lub opóźniania negatywnych objawów choroby.

Parkey – Paweł Postupalski

Platforma B2B, która umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie biurowych miejsc parkingowych. Pomaga ona każdego dnia przenosić ponad 40 tys. samochodów z ulic dużych polskich miast do niewykorzystanych biurowych miejsc parkingowych, co miałoby mieć pozytywny wpływ na regulację transportu i ekologię na obszarach miejskich.

Remmed VR – Maciej Szurk

Misją Remmeda jest wyrównywanie szans rozwojowych dzieci z zaburzeniami widzenia. Rozwiązanie Remmed VR umożliwia lekarzom obiektywny pomiar postępów i zwiększenie efektywności terapii wzroku, a jednocześnie zapewnia terapeucie narzędzia – wciągające gry w wirtualnej rzeczywistości, zmieniające terapię młodych pacjentów w łatwą i przyjemną.

GlukanMed – Zuzanna Przekop

Innowacyjna terapia wspomagająca leczenie czerniaka złośliwego, aby pomóc osobom z tą chorobą skrócić czas oczekiwania na wycięcie i zwiększyć skuteczność terapii plastrami z substancją czynną beta-glukanem 1,3–1,4 (z owsa ).

Sipup – Aivars Lipenitis

Sieć stacji uzupełniania wody pitnej rozmieszczonej w najbardziej rozwiniętych i najbardziej ruchliwych lokalizacjach na świecie, obniżająca produkcję odpadów z tworzyw sztucznych i ułatwiająca sposób dostarczania wody pitnej ludziom.

TecraCoin – Przemysław Kadra

Platforma inwestycyjna oparta na blockchainie, aby tokenizować prawa własności intelektualnej i projekty z zakresu zaawansowanych technologii.

Respmedical – Piotr Kozłowski

Urządzenie do rehabilitacji oddechowej – Breather ONE – aby pomóc osobom z astmą i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) poprawić proces leczenia i poprawić jakość życia, a w przypadku dzieci z astmą, aby umożliwić całkowite wyleczenie. Breather ONE może być również używany jako urządzenie treningowe, na przykład przez sportowców, śpiewaków i w każdym innym zawodzie, w którym prawidłowe techniki oddychania są niezbędne i przekładają się na zwiększenie wydajności.

WAAM – Artur Czachor, Magdalena Bogacka, Wojciech Litwin i Andrzej Korczyński

Pierwszy polski innowacyjny sorter automatyczny do odpadów z aplikacją, która przenosi do świata wirtualnego i łączy gospodarkę odpadami ze światem rozrywki. Sortowanie połączone jest z grą, w której dzieci będą mogły hodować „potwora” za wrzucane do WAAM odpady. Stworzona aplikacja pozwala na zbieranie punktów, a następnie przekazywanie ich na cele charytatywne lub zakup np. ebooka.

Zwycięzca mógł być tylko jeden

Jury podkreśliło, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a wyłonienie zwycięzcy było niezwykle trudne. Najlepszy okazał się Jakub Świerk i jego eDrop. Nagrodę wręczył mu Sebastian Kulczyk, twórca programu Incredibles i absolwent Singularity University.

Główną nagrodą jest 10-tygodniowy program inkubacyjny Global Startup Program w m.in. NASA Research Park w Dolinie Krzemowej. Tam w otoczeniu najlepszych menedżerów i mentorów z takich firm jak SpaceX, Google, IBM czy Boeing, laureat dowie się, jak zrealizować swój pomysł i rozbudować go na skalę globalną. Zwycięzca otrzymał również możliwość udziału w programie Incredibles Sebastiana Kulczyka. Program ten pozwala na uczestnictwo w 2-dniowym wyjeździe do Google for Startups w Londynie na sesje z mentorami i inwestorami. Ponadto umożliwia udział w europejskiej konferencji dla startupów Slush w Helsinkach.

Dodatkowo wszyscy finaliści mogli uczestniczyć w konferencji Masters&Robots w Warszawie. Zwycięzca otrzymał też dostęp do sesji mentorskiej z trzema zagranicznymi ekspertami – speakerami Masters&Robots.

Nagrody GIC dają niepowtarzalną okazję wejścia do globalnej sieci kontaktów, które mogą przyczynić się do olbrzymiego skoku w rozwoju firmy.

Zwycięzca wraz z jury. Od lewej: Maciej Noga, Sarah McCullough, zwycięzca GIC – Jakub Świerk, Sebastian Kulczyk, Supreet Singh Manchanda, Jowita Michalska.

Jury konkursu GIC w pełnym składzie – od lewej: Sebastian Kulczyk, Jowita Michalska, Supreet Singh Manchanda, Maciej Noga, Sarah McCullough.

SingularityU Poland Global Impact Challenge udowodnił, że Polska i region Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z najbardziej innowacyjnych, rozwijających się ośrodków startupowych na świecie.

Polacy po raz kolejny udowadniają, że ich innowacyjny zmysł, a tym samym pozycja na polu międzynarodowych konkursów jest niezachwiana. Wysłane do Doliny Krzemowej projekty zostały docenione przez przedstawicieli Singularity University –  najważniejszego innowacyjnego think-tanka na świecie. Zadbamy o to, aby ich potencjał został optymalnie wykorzystany przez świat biznesu i nauki” – mówiła Jowita Michalska.

Więcej informacji o konkursie TUTAJ.

Zeszłoroczni laureaci:

Inline
Inline