Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

sucha gleba

Czy technologia zwalczy głód na świecie?

W październiku 2019 roku Światowy Program Żywnościowy – agencja ONZ zorganizowała w Dolinie Krzemowej pierwszy w historii Bootcamp Innovation Accelerator. W ciągu pięciu dni specjaliści od innowacji i globalnego rozwoju współpracowali ze start-upami chcącymi stworzyć innowacyjne rozwiązania do walki z głodem.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) to agencja powołana przez ONZ do zwalczania globalnego głodu. Jej biura znajdują się w ponad 80 krajach na całym świecie. WFP pomaga wszędzie tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie, zwłaszcza jeśli ludzie nie są w stanie samodzielnie wytwarzać żywności lub nie mogą jej sobie zapewnić, na przykład podczas wojen i katastrof naturalnych, a także po ich ustąpieniu. 

Podczas Bootcampu w Dolinie Krzemowej WFP przekazała pozytywne statystyki. Od 1970 do 2015 roku odsetek osób niedożywionych w krajach rozwijających się zmniejszył się z ponad 34 procent do mniej niż 13 procent. Statystyki te ulegają jednak zmianie. W ciągu ostatnich czterech lat, odsetek ten znowu zaczął wzrastać. Co więcej, populacja ludzi na świecie stale rośnie i do 2050 roku będzie 2 miliardy ludzi więcej niż obecnie. Zdolności Ziemi do produkcji żywności tak szybko nie rosną. Dlatego WFP postanowiło zainwestować w nowe technologie, i możliwość ich wykorzystania w walce z głodem. 

„Innowacje są niezbędne, aby WFP mogła realizować swoją misję polegającą na osiągnięciu zerowego głodu” powiedział Stephen Ibaraki, który zasiada w radzie doradczej WFP Innovation Accelerator.

Bernhard Kowatsch, szef Bootcamp Innovation Accelerator, poinformował, że do Bootcamp Innovation Accelerator zgłosiło się 4400 aplikacji. Rozdano ponad 60 milionów dolarów dla 66 zespołów, w tym 8 zespołów otrzymało również ponad 69 milionów dolarów w postaci dodatkowego finansowania od prywatnych inwestorów i instytucji. 11 drużyn wzięło ostatecznie udział w obozie w Dolinie Krzemowej i jedna z nich otrzymała nagrodę Most Impactful Pitch.

Startupy z Bootcamp Innovation Accelerator

Jednym ze startupów biorących udział w Bootcampie był H2Grow. Opracował on platformę do uprawy zieleni, warzyw i innych upraw w lokalizacjach trudnych lub wręcz niemożliwych. Dzięki niej do uprawy nie potrzeba gleby, zajmuje ona 75% mniej miejsca i zużywa 90% mniej wody niż tradycyjna działka rolna tej samej wielkości. Co więcej, rolnictwo nie zależy od pór roku. Nasiona, woda, światło i składniki odżywcze wystarczą, by rośliny mogły rosnąć przez cały rok. 

Obecnie H2Grow sponsoruje siedem projektów na całym świecie, od obozów dla uchodźców w Czadzie po pustynne slumsy w Peru. W każdym przypadku H2Grow dostosowuje swoją platformę do lokalnych potrzeb. Mieszkańcy Czadu otrzymali możliwość uprawy paszy, aby wyżywić swoje zwierzęta. W Limie w Peru mieszkańcy chcieli uprawiać produkty, takie jak zielone warzywa liściaste. Wymagają one dodania składników odżywczych podczas procesu uprawy. Z pomocą partnerów społecznych WFP uruchomił program pilotażowy w trzech dzielnicach stolicy i zaangażowało w uprawy ponad 200 kobiet z ubogich rodzin.

Innym startupem, który wziął udział w Bootcampie był PDS Digital Identity. Firma ta opracowała aplikację o nazwie myPDS, aby pomóc rządowi Iraku w digitalizacji publicznego systemu dystrybucji. W Iraku system ten dostarcza racje żywnościowe, takie jak mąka, ryż, olej i cukier, do większości 39-milionowej populacji kraju. Ale jest on oparty na wersji papierowej, co powoduje błędy i braki w dostawach. Aplikacja PDS Digital Identity zapewnia obywatelom tożsamość cyfrową i pomaga w ustalaniu priorytetów w zakresie dostarczania pomocy.

Most Impactful Pitch zdobyła…

… ghańska firma rolnicza Sesi Technologies. Stworzyła ona miernik wilgotności GrainMate, który mierzy poziom wilgoci w zbiorach, takich jak kukurydza, sorgo, pszenica i ciecierzyca. Ma on pomóc drobnym rolnikom zmniejszyć straty w zapasach. GrainMate kosztuje tylko 100 dolarów. Firma stworzyła też drugi produkt, FarmSense. Jest to inteligentne rozwiązanie do zarządzania gospodarstwem, które pomaga rolnikom zwiększyć produktywność i wydajność. Pomaga w automatyzacji nawadniania i dostarczając im spersonalizowane dane na czas.

Bootcamp zorganizowany przez Światowy Program Żywnościowy pokazał, że istnieje już wiele technologicznych rozwiązań, które mogą pomóc w walce z głodem. Wiele startupów z Doliny Krzemowej ma ambicje, by rozwiązywać również inne globalne wyzwania. „Nie chodzi tylko o pieniądze, które start-upy mogą zebrać, ale także o zachęcanie ludzi do wymyślenia kreatywnych rozwiązań, aby położyć kres głodowi, który działa, a następnie pielęgnować te rozwiązania od pomysłu do wprowadzenia w życie” powiedział Stephen Ibaraki. 

Aby mieć swój wkład w walkę z głodem, na stronie Światowego Programu Żywnościowego można dokonać wpłaty na ten cel. 

Więcej o nowych technologiach na Digital News.

Inline
Inline