Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Blockchain: 5 trendów na 5 kolejnych lat

Pierwszy blockchain został opracowany przez osobę (lub grupę ludzi) znaną jako Satoshi Nakamoto w 2008 roku. Dziś w niemal każdej branży jest w stanie wyeliminować pośredników, radykalnie poprawić przejrzystość i zwielokrotnić wydajność niezliczonych transakcji na całym świecie. Ale wciąż niewiele osób wie, co to jest Blockchain. Czym jest i co może go wyróżnić w ciągu najbliższych 5 lat prognozuje Eric Pulier, ekspert od blockchainów.

Blockchain to w dosłownym tłumaczeniu zlepek dwóch wyrazów – „łańcuch” i „blok”. Słowa te oznaczają w tym przypadku informacje cyfrowe („blok”) przechowywane w publicznej bazie danych („łańcuch”). Blockchain służy do księgowania transakcji, płatności lub zapisów księgowych, zakodowanych za pomocą algorytmów kryptograficznych. O ile do tej pory przy płatnościach konieczna była obecność trzeciej strony (bank), o tyle technologia blockchain odrzuciła jakiekolwiek centralne komputery czy systemy weryfikujące transakcje, i umożliwiła skrócenie czasu potrzebnego do transferu środków czy danych.

Bloki przechowują informacje o transakcjach, takie jak jej strony, data i kwota. Zamiast jednak używać prawdziwego imienia i nazwiska lub nazwy strony, transakcja jest rejestrowana bez żadnych informacji identyfikacyjnych, a jedynie przy użyciu unikalnego „podpisu cyfrowego”. 

Blockchain stosuje się głównie do transakcji dokonywanych kryptowalutami. Na systemie blockchain oparto m.in. protokoły tych najbardziej znanych: bitcoin czy ethereum. Uważa się, że blockchainy są niezwykle bezpieczne, gdyż oparto je na zakodowanej strukturze kryptograficznej odpornej na cyberataki. Dzięki rozproszeniu i decentralizacji są odporne na wszelkiego rodzaju awarie systemów informatycznych. Do tego ich rejestr jest jawny, publiczny, anonimowy i nie podlega kontroli. 

Eric Pulier, przedsiębiorca i ekspert od blockchainów z Los Angeles, przewiduje pięć trendów na najbliższe 5 lat, z których każdy może stworzyć całkowicie nowe modele biznesowe do 2024 roku.

1. Tokeny, które nie są wymienne (NFT – Non-fungible tokens)

NFT to token łańcucha bloków Ethereum, który zawiera unikalne dane odróżniające go od innych tokenów. Nie jest wymienny i może być używane do przechowywania bardzo złożonych informacji. Dokumenty rządowe, takie jak akty małżeństwa, rejestry gruntów, oceny jakości żywności mogą być tokenizowane i poddane cyfryzacji za pomocą NFT. W handlu detalicznym konsumenci mogą wykorzystywać blockchain do weryfikacji legalności dóbr luksusowych. NFT może też z łatwością przechowywać cyfrowe towary czy bilety.

2. Tokeny bezpieczeństwa

Tokeny bezpieczeństwa to kryptograficzne, programowalne papiery wartościowe, które służą jako aktywa. Mogą między innymi wypłacać dywidendy, odsetki, a nawet inwestować w inne tokeny lub aktywa. Jak wyjaśnia Pulier: „Większość znanych tokenów nazywa się tokenami narzędziowymi i nie reprezentują one rzeczywistego świata ani rzeczywistej wartości. Tokeny bezpieczeństwa to nowość, która ma ogromny potencjał zmniejszenia problemów z płynnością aktywów. Będą one jednak wymagały dodatkowej infrastruktury, takiej jak własne wymiany, oferty tokenów bezpieczeństwa (STO) i portfele”.

3. Tokenizowane aktywa

„Wszystko, co nie miało wcześniej płynności, zostanie stokenizowanie i poddane wymianie” przewiduje Pulier. W ciągu najbliższych pięciu lat tokeny zabezpieczające zaczną reprezentować nową formę płynności w aktywach, którym wcześniej jej brakowało. Pulier wymienia wśród nich nieruchomości i sztukę.

4. Samo-suwerenna tożsamość

W miarę rozprzestrzeniania się cyberataków, pojawiają się nowe formy weryfikacji tożsamości. Samo-suwerenna tożsamość pozwoli użytkownikom zachować jedną tożsamość cyfrową na wielu platformach, jednocześnie wybierając informacje, które chcą udostępnić na każdej z nich. Ten sposób interakcji radykalnie przekształciłby obecny rynek cyfrowy, który zamienił dane osobowe w towar. „Blockchain zwróci tożsamość z powrotem do osoby, aby osoba ta była właścicielem swoich danych, a następnie mogła je uporządkować w oparciu o to, co jest dla nich najlepsze, w przeciwieństwie do tego, jak Facebook, Google lub inne osoby mogą chcieć je wykorzystać ” mówi Pulier.

5. Wolność słowa

Trend odchodzenia od hierarchicznych społeczeństw w kierunku struktur sieciowych stał się coraz bardziej powszechny w ciągu ostatnich kilku dekad. Blockchain przyspieszy to podejście.„Blockchain pozwala mieć niezmienny zapis, coś, czego żaden rząd nie może zburzyć bez względu na wszystko. Blockchain podważy despotów, organizacje i rządy, które chcą ograniczyć wolność słowa” przewiduje Pulier.

Na zakończenie

Blockchain dzięki swojej konstrukcji jest dziś technologicznie jedną z najdoskonalszych metod zapisu informacji. Nic dziwnego, że jego przejrzystość, uniwersalność i bezpieczeństwo interesują nie tylko przedsiębiorców, ale też administracje wielu państw. Potrzeba jednak jeszcze trochę czasu i edukacji, aby inne branże poza bankowością, uświadomiły sobie możliwości, jakie daje.

Informacje o trendach przekazał na blogu Singularity Hub Peter Diamandis, założyciel Singularity University. Digital University, jedyny przedstawiciel SU w Polsce, prowadzi szkolenia w zakresie Blockchainów w korporacjach. Więcej o szkoleniach dowiesz się TUTAJ. 

Inline
Inline