Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Cyfrowa transformacja – krok w nową epokę

Cyfryzacja i digitalizacja to terminy tak ważne, że dziś praktycznie nie ma już dziedzin biznesu, w których się o nich nie rozmawia. Wejście w epokę cyfrową może przynieść ogromne korzyści również dla Twojego biznesu! Sprawdź, czym jest digital transformation!

Pod terminem „transformacja cyfrowa” kryje się proces przechodzenia organizacji na nowe sposoby pracy przy wykorzystaniu technologii cyfrowych. Przeprowadzenie takiego procesu nie jest jednak rzeczą łatwą. Mimo to wiele firm w Polsce i na świecie weszło już na nowy poziom funkcjonowania. Jednak niewiele osób rozumie, że transformacja cyfrowa dotyczy znacznie bardziej transformacji niż cyfrowości i najtrudniejszym czynnikiem nie jest zazwyczaj wdrożenie nowych technologii, a zmiana myślenia ludzi i otwarcie się na nowe możliwości.

diego-soroa-cyfrowa-transformacja

Z tego powodu warto zainwestować w pracowników, ich rozwój i poszerzanie wiedzy w zakresie nowych technologii. Jednym ze światowych ekspertów w tej dziedzinie jest Diego Soroa, hiszpański przedsiębiorca, który w dniach 24-26 września poprowadzi 2,5-dniowe warsztaty z Digital Transformation pt. „Harnessing Technology for Business Advantage”, ucząc jak sprawnie przeprowadzić cyfrową transformację w organizacji.

Wyniki wielu badań pokazują, że cyfrowe środowisko biznesowe różni się zasadniczo od tradycyjnego. Organizacje dojrzałe cyfrowo mają świadomość tych różnic i starają się zmodyfikować swoją działalność, tak aby zaadaptować się i odnieść sukces na szybko zmieniającym się rynku.

Cyfrowa rewolucja w Twoim biznesie

Transformacja cyfrowa musi mieć charakter całościowy. Oznacza to, że proces ten zachodzi na każdym szczeblu organizacji. Nie jest on zatem digitalizacją pewnego obszaru, który wcześniej był obsługiwany manualnie i analogowo. Polega on na takim wykorzystaniu i łączeniu technologii cyfrowych, aby jak najlepiej wykorzystać je w poszczególnych obszarach firmy. Od zarządzania, poprzez produkcję, aż do obsługi klienta.

Jak wygląda to w praktyce? Przypuścimy, że prowadzisz firmę produkującą odzież. Transformacja cyfrowa nie oznacza wtedy, że po prostu zakładasz sklep internetowy. To zdecydowanie za mało. Przebudowie będzie podlegał cały szkielet twojego przedsiębiorstwa. Będzie trzeba w nie wkomponować nowe technologie: Sztuczna Inteligencja, Blockchain, Robotyka, Wirtualna/Rozszerzona Rzeczywistość, Analityka Big Data czy Internet Rzeczy.

Dzięki narzędziom cyfrowym będziesz mógł zautomatyzować system składania zamówienia, na bieżąco w czasie rzeczywistym śledzić zachowania i preferencje Twoich klientów, a także stworzyć spersonalizowaną strategię digital marketingu, dzięki czemu każdy potencjalny klient otrzyma informacje i propozycje dopasowane do swoich potrzeb. Technologie cyfrowe mogą także usprawnić i zautomatyzować inne obszary działalności przedsiębiorstwa. Prowadzenie księgowości, zarządzanie personelem czy kontakty z dostawcami i innymi usługodawcami, z którymi współpracuje dana firma, staną się o wiele prostsze.

Cyfryzacja przedsiębiorstwa pozwala zaoszczędzić czas zarówno przedsiębiorcy, jak i jego klienta. Ma po prostu ułatwiać życie. Bardzo trafnie ujął to Diego Soroa„Lenistwo ludzi napędza postęp technologiczny”. Dlatego też nie należy się bać procesu transformacji cyfrowej. To wszystko jest dla ludzi.

 

Trust the process

Transformacja cyfrowa przebiega w czasie, nie da się zrobić wszystkiego na raz. Z tego powodu dobrym pomysłem jest opracowanie strategii cyfrowej przedsiębiorstwa. Należy czerpać z doświadczeń innych, ale trzeba też pamiętać, że każda firma jest wyjątkowa, a strategia musi by jak najbardziej spersonalizowana.

Aby zbudować przewagę konkurencyjną swojej branży, trzeba określić, które obszary są najistotniejsze i to właśnie od nich zacząć transformację. Należy zarazem pamiętać, że świat cyfrowy rozwija się bardzo dynamicznie, a strategia z czasem może wymagać modyfikacji. Jedna nowa aplikacja może sprawić, że dotychczasowe mechanizmy przestaną działać!

Punktem docelowym cyfrowej transformacji jest stworzenie cyfrowego środowiska pracy. Przedsiębiorstwo, które z powodzeniem przejdzie digital transformation zacznie przypominać sieć. Elementy składowe takiej sieci (klienci, pracownicy, technologie, produkty itp.) łączą się ze sobą, dzięki czemu zachodzi między nimi skuteczna komunikacja.

Cyfrowa transformacja po polsku

Digital transformation wciąż jest nowym trendem biznesowym. Według ostatnich badań tylko 30% europejskich przedsiębiorców uważa, że ich spółki osiągnęły dojrzałość cyfrową. Coraz więcej firm dostrzega jednak istotność przejścia do epoki cyfrowej i coraz odważniej sięga po nowe technologie. Dzieje się to również w Polsce.

W maju 2018 roku współpracujące ze sobą firmy: Microsoft, CIONET Polska i DE Group, przeprowadziły badanie wśród 216 ankietowanych – polskich liderów IT i biznesu, przedstawicieli zarządów i kluczowych CIO firm w Polsce. Miało ono na celu zebrać opinie na temat działania polskich przedsiębiorstw w erze cyfrowej. Jakie wyniki przyniosło badanie?

cyfrowa transformacja w polsce

Badania przeprowadzono wg metodologii BIOCODE online. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie: www.transformationlab.pl

 

75% liderów polskiego biznesu uważa, że transformacja cyfrowa jest jednym z kluczowych filarów strategii ich firm. Jednocześnie są oni przekonani, że na tym polu można jeszcze bardzo wiele osiągnąć. Nic więc dziwnego, że wielu ekspertów uważa cyfrową transformację za wielką szansę dla polskich przedsiębiorców!

 

 

Zarówno duże firmy, jak i start-upy starają się nadążać za cyfrowymi trendami i dostosowywać swoją działalność do nowego, zdigitalizowanego środowiska biznesowego. Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają także z usług firm asystujących przy procesie transformacji cyfrowej. Coraz częściej uczestniczą także w szkoleniach z tego zakresu.

 

 

Jednym z takich szkoleń będą warsztaty „Harnessing Technology for Business Advantage”, które już we wrześniu w Warszawie poprowadzi Diego Soroa, przedsiębiorca i ekspert z zakresu digital transformation.

Zachęcamy do udziału w warsztatach – pozostały jeszcze wolne miejsca. Więcej na stronie: TUTAJ.

diego soroa digital transformation workshop

Inline
Inline