Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

jasna rokegem

Jasna Rokegem już dziś tworzy modę przyszłości!

Jasna Rokegem to młoda i energetyczna prekursorka łączenia innowacyjnej mody oraz nowatorskiej technologii. Nie tylko tworzy unikatowe projekty i kolekcje, ale również wprowadza je w życie, używając nowych technologii. Wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, robotyki, elektroniki oraz grafiki 2D i 3D.

Jasna Rokegem

Jest także założycielką firmy Jasna Rok, czyli pierwszego studio FashTech Design w Belgii. W ramach swojej działalności współpracowała m. in. z NASA, a także takimi firmami jak Nokia czy Volkswagen. Jasna Rokegem jest także znana w środowisku artystycznym. Ma za sobą projekty stworzone z belgijskim artystą Panamarenko, którego dzieła są z pogranicza nauki i sztuki

Belgijska pionierka FashTech Designu, Jasna Rokegem, prowadzi szkolenia i prelekcje z zakresu wykorzystania nowych technologii w projektowaniu mody i produkcji ubrań. Jej wykład będzie można usłyszeć podczas konferencji Masters&Robots w dn. 7-9 października 2019.

Jasna Rokegem – młoda i gniewna

Jasna Rokegem – 27 letnia Belgijka – już zdążyła osiągnąć spory sukces! Zanim jednak założyła własną, odnoszącą sukcesy firmę, zdobywała doświadczenie podczas studiów i różnorodnych staży. W 2015 r. obroniła licencjat z Projektowania Mody w Szkole Artystycznej „Willem De Kooning Academy” w Rotterdamie. A już w 2012 r. podczas współpracy z Uniwersytetem w Cambridge opracowała „Opal Polymer Effect” na inteligentnej tkaninie, by stworzyć swoje dzieło – „ShadowMrine”. Dzięki tej pracy została zauważona i od tej pory jej kariera nabrała rozpędu.

W 2013 r. rozpoczęła międzynarodową interdyscyplinarną współpracę z Uniwersytetem w Baltimore (MICA – Maryland Institute College of Art). Razem z Nataschą Berting (Indonezja) oraz Sophie Stoerkel (USA) stworzyła wtedy interaktywną instalację, nominowaną do SpinAwards. Instalacja ta była stworzona z kilku rzeźb, które, nie dotykając się, poruszają się dzięki polu magnetycznemu. Symbolizowała ona przyszłość, w której kontakt fizyczny nie byłby już jednym z aspektów komunikacji. Sam proces komunikacji interesuje ją do dziś i jest on inspiracją do tworzenia kolejnych kolekcji ubrań przyszłości.

M jak moda i… mózg

W 2015 roku ukończyła studia z wyjątkowym projektem “Fashion on Brainwaves”. Jest to kolekcja interaktywna, która wizualizuje fale mózgowe. Wszystko jest możliwe, dzięki stworzonej przez nią inteligentnej tkaninie, z której wykonano ubrania i maski, z oświetleniem i animacjami, zależnymi od aktywności mózgu osoby je noszącej. Ten projekt sprawił, że została nominowana do kilku nagród i zdobyła 2 miejsce podczas Bachelor Awards w Hogeschool Rotterdam.

Kolekcja ta spotkała się z naprawdę dużym zainteresowaniem. Jasna Rokegem często opowiada o niej podczas seminariów, prelekcji oraz wystaw w trakcie popularnych wydarzeń modowych. Brała udział m. in. w Fashion Week w Amsterdamie, festiwalach Fashion Film, a także w wydarzeniach Textile Innovation Center w Belgii. W międzyczasie stworzyła spersonalizowaną linię odzieżową najwyższej jakości dla bardzo znanego klubu w Rotterdamie, The Suicide Club. Spod jej ręki wyszła również limitowana edycja kolekcji dla znanego na całym świecie artysty – Panamarenko.

Kilka miesięcy później zdobyła nagrodę podczas “Fashion and Technology Start Up Weekend” w Antwerpii. Podczas tego wydarzenia, razem ze swoim zespołem, z pomocą elektroencefalografii, opracowała aplikację, która pomaga poprawić koncentrację, produktywność i zoptymalizować swój czas. Co więcej, stworzyła swoje pierwsze akcesorium 3D-LED, które może wytrenować mózg w celu poprawienia jego koncentracji.

Jasna Rok, czyli belgijski FashTech Design

W wieku 23 lat, na początku 2016 roku, założyła firmę Jasna Rok, czyli pierwsze studio FashTech Design w Belgii. Stworzyła ją, by połączyć zaawansowane technologie z modą interaktywną. Obejmuje to nie tylko interaktywne kolekcje stworzone dzięki użyciu najnowocześniejszej technologii, ale także hydrofobową odzież najwyższej jakości dla biznesu i przemysłu. Wszystko to jest możliwe dzięki współpracom, które nawiązała z wieloma firmami technologicznymi z całego świata. Pracowała bowiem m. in. ze specjalistami z Nokia Bell Labs, Nanex Company NASA, OnePlus, Leap Motion czy Volkswagen.

Dzięki swoim innowacyjnym projektom, wykorzystującym nowoczesne technologie, powszechnie nazywana jest „królową futurystycznego minimalizmu”. Jasna Rokegem nie zna limitów, stworzyła wizję ubrań przyszłości. Jej odzież reaguje na emocje noszącego, monitoruje jego zdrowie, zmienia kształt i kolor. W dodatku realizuje ona założenia zrównoważonego rozwoju, ponieważ nigdy nie trzeba jej prać! Gdyby to zależało tylko od niej, wszyscy mogliby wyrzucić całą swoją garderobę do śmieci i nosić tylko jedno ubranie.

Jasna Rokegem: trzeba iść swoją drogą

Twórcy w Jasna Rok nie biorą udziału w modowym „wyścigu szczurów” z innymi domami mody. Ubrania tworzone przez Jasna Rok pozwalają na interaktywne rozszerzenie naszego „ja” oraz umożliwiają komunikację niewerbalną poprzez feedback w czasie rzeczywistym. Jednym z celów Jasnej jest przekształcenie przemysłu modowego na bardziej ekologiczny. Jej zdaniem można tego dokonać poprzez stworzoną przez siebie technologię tkaniny odpornej na plamy – nie trzeba jej prać, dzięki czemu kupujemy mniej ubrań, co jest zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska.

Jej praca nie została niezauważona. Oprócz wspomnianych wcześniej nagród, Jasnę Rokegem nominowano także do nagrody w prestiżowym konkursie „Innovators under 35”. Zdobyła też nagrodę jako „wybitna kobieta w STEM” oraz „Global Entrepreneur”, reprezentując Belgię.

Jasna Rokegem ciągle ma nowe pomysły i fakt, że ciągle podejmuje się nowych projektów sprawia, że jesteśmy pewni: na pewno jeszcze nieraz nas zaskoczy! Cieszymy się, że to właśnie ona pojawi się jako prelegent podczas naszej konferencji: 3 edycji Masters&Robots już w październiku 2019!

Inline
Inline