Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

fashiontech

FashionTech, czyli moda przyszłości!

Ubrania, które nosimy obecnie, prawie niczym się od siebie nie różnią. Spotykamy na ulicy ludzi ubranych podobnie lub nawet tak samo jak my, ale wcale nie musi tak być. Może to zmienić moda przyszłości, czyli FashionTech, która jest tego zupełnym zaprzeczeniem. Tę przyszłość możemy mieć już teraz! A wszystko dzięki połączeniu mody i technologii.

Niegdyś odzież tworzono tak, by była ona użyteczna i spełniała swoją funkcję. Aspekt praktyczny był o wiele ważniejszy niż estetyka. Właściwie tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na uleganie tzw. „modzie”. Jednak w miarę upływu czasu i bogacenia się społeczeństwa, powstawania kolejnych, pośrednich klas społecznych, ubrania zyskiwały na swoim znaczeniu – oznaczały pochodzenie, zamożność, funkcję społeczną, a także poglądy polityczne czy religijne. Dziś wchodzimy w jeszcze inny etap. Nadchodzi moda przyszłości, FashionTech!

 

Tematem mody przyszłości zajęła się m.in. Jasna Rokegem, która jako 23-latka założyła własną firmę: Jasna Rok, czyli pierwsze studio FashTech Design w Belgii. W ramach swojej działalności współpracowała m. in. z NASA, a także takimi firmami jak Nokia czy Volkswagen.

Jasna Rokegem ma na swoim koncie niezwykły projekt “Fashion on Brainwaves”. To kolekcja interaktywna, która wizualizuje fale mózgowe. Wszystko jest możliwe, dzięki stworzonej przez nią inteligentnej tkaninie, z której wykonano ubrania i maski, z oświetleniem i animacjami, zależnymi od aktywności mózgu osoby je noszącej.

Jasna Rokegem już wkrótce pojawi się w Polsce. Jej wykład będzie można usłyszeć podczas konferencji Masters&Robots w dn. 7-9 października 2019.

Jasna Rokegem to jednak nie jedyna osoba, zajmująca się tematem FashionTech / FashTech. Obszar ten zyskuje na coraz większym popycie i popularności – szczególnie, jeśli chodzi o biznes i przemysł. Nasze wymagania rosną wraz ze wzrostem poziomu wykorzystania technologii w innych dziedzinach naszego życia. Kto nie marzy o niebrudzących się ubraniach czy takich, które pomagają nam się zrelaksować i poprawiają nam nastrój podczas ich użytkowania? Zanim jednak przyjrzymy się przyszłości, warto pochylić się nad przeszłością.

Rewolucje technologiczne w modzie

Punktem zwrotnym w historii mody, a jednocześnie największym wynalazkiem, który zmodernizował świat mody, okazała się maszyna do szycia. Dzięki niej można było produkować ubrania na masową skalę. To z kolei sprawiło, iż powoli zaczęły zanikać różnice międzyklasowe. Od tej pory rynek odzieżowy rozwijał się w niesamowitym tempie. Zaczęto pracować nad wykorzystaniem nowych maszyn i technologii, które mogłyby ulepszyć przemysł modowy.

Ubrania zaczęły mieć dla nas znacznie głębsze znaczenie. Globalizacja ułatwiła nam szybkie posiadanie tego, co widzimy i tego, co wcześniej było dla nas niedostępne. Teraz ten trend zdecydowanie się zmienił: chcemy mieć coraz większą świadomość wpływu ubrań i ich produkcji na środowisko oraz na nas samych. Rynek odzieżowy kształtuje się więc nie tylko pod wpływem globalnych trendów, ale innowacyjnych technologii, które odpowiadają na coraz to nowe potrzeby odbiorców. Tym właśnie jest moda przyszłości.

Ubrania zastąpią smartfony?

Moda przyszłości „tworzy” też niejako zupełnie nowe pokolenie projektantów. Muszą być oni elastyczni, chętni do współpracy z partnerami z rynku technologii oraz gotowi zaspokajać potrzeby klientów, którzy są coraz bardziej zainteresowani rozwojem najnowszych technologii. Obecnie najważniejszym gadżetem jest dla nas telefon komórkowy, ale mówi się, że moda przyszłości ma to zmienić – wszystkie potrzebne funkcje zostaną wkomponowane w nasze ubrania. Zamiast smartfonów będziemy mieć tylko jedną część garderoby, więc żadne inne gadżety nie będą nam potrzebne.

 

jasna rok fashiontech

Połączenie mody i technologii to jednak nie tylko inteligentne ubrania czy wearables. Są to także nowe procesy produkcji, innowacyjne materiały czy wcześniej niespotykane formy. FashionTech rozwija się coraz szybciej, a zaczęło się od sprzedaży internetowej – spersonalizowanej i rozwiniętej technologicznie. Nawet największe firmy takie jak: Apple (smartwatches), Amazon (platforma zakupowa) czy Google razem z Levi’s (inteligentna kurtka), widzą w FashionTech potencjał i również postanowiły pójść tą drogą.

To jednak nie wszystko – także Karl Lagerferd, znany projektant mody i były dyrektor artystyczny domu mody Chanel, dał się wciągnąć w ten trend i stworzył ubrania z grafiką 3D, imitującą wystrzelenie rakiety. Z kolei Marchesa i IBM stworzyli kognitywną sukienkę, zmieniającą kolor w zależności od naszej aktywności w social mediach.

Ubrania przyszłości można nazwać naszym nowatorskim „przyjacielem” – chronią nas przed różnymi społecznymi wpływami, jak stres czy depresja, dbają o nasze zdrowie psychiczne. Mogą nam też pomóc w lepszej koncentracji. Brzmi to trochę jak melodia przyszłości, ale ta przyszłość naprawdę jest już tutaj.

Moda dziś i jutro

Co różni teraźniejszą modę od tej zaawansowanej technologicznie? Używa się w niej rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, grafiki 3D, elektroniki, haptyki, Internetu rzeczy i różnorodnych inteligentnych tkanin. Rozwój technologii w modzie ma dla nas wiele korzyści. Nie dość, że można dokonać wielu oszczędności na etapie produkcji, używając na przykład technologii 3D, to jeszcze nie dochodzi do marnotrawstwa materiałów i emisji zanieczyszczeń.

Jednak wciąż stoi przed nami wiele pytań bez odpowiedzi – jednym z nich bez wątpienia jest: jak zareagują na to konsumenci? Możliwe, że ci, których interesują nowinki technologiczne czy są gadżeciarzami, z chęcią zainwestują w ubrania przyszłości. Tu jednak znowu pojawia się problem – jak szybko im się znudzą? FashionTech otwiera przed sami całe pole wyzwań!

Jasna Rok, czyli FashionTech w praktyce

Patrząc od drugiej strony, FashionTech jest dobrym rozwiązaniem dla każdej marki, która chce wzmocnić swoją pozycję czy tożsamość na rynku. Wszystko dzięki ubraniom szytym na miarę ze spersonalizowanymi tkaninami. Właśnie tym zajmuje się Jasna Rokegem, która jest jedną z prekursorek w łączeniu innowacyjnej mody oraz nowatorskiej technologii.  Specjalizuje się bowiem w projektowaniu ubrań przyszłości. Jej firma – Jasna Rok – zajmuje się zmianą haute couture w najnowocześniejsze ubrania przyszłości gotowe do noszenia.

jasna rok fashiontech

Jasna zauważyła, że świat mody stoi w miejscu, podczas gdy technologia stale się rozwija. Uznała, że skoro nasz świat jest trójwymiarowy, takie też powinny być nasze ubrania. Uważa, że jeśli już teraz wprowadzimy do projektowanych ubrań trochę technologii, to możemy zacząć poruszać się w kierunku przyszłości. Ubrania, które byśmy wtedy nosili, byłyby jak łącznik do świata zewnętrznego. Odzież byłaby rozszerzeniem naszego „ja” – wszystko poprzez odzwierciedlanie naszych najskrytszych emocji. Może to dodać nowy wymiar w wyrażaniu siebie i w tym, jak radzimy sobie z własną tożsamością.

Nauka i technologia w służbie FashionTech

Wszystko to jest osiągalne dzięki neuroscience. Ta nowa gałąź nauki uczy nas, że wyrażanie siebie przez ubrania jest zapewne jednym z najważniejszych sposobów wzajemnej komunikacji, nawigacji i dorastania. Moda może nam wszystkim zaoferować unikatowe i spersonalizowane doświadczenia, rozwijać nas jako ludzi oraz umożliwić komunikacje na wcześniej nieznanych poziomach. Te stroje przyszłości pomogą nam lepiej zrozumieć siebie, innych i ludzkie emocje.

Dzięki wielu nowym rozwiązaniom technologicznym, możemy już dziś nosić ubrania przyszłości. To przejście na zupełnie inny poziom. Teraz nie tylko różnorodne gadżety, ale także moda może być naszym łącznikiem z przyszłością. Nie są to oczywiście łatwe procesy, ale mogą przynieść nam wiele korzyści. Uważa się, że moda przyszłości może z nas zrobić kogoś więcej niż człowieka. Będzie to pierwszy dział technologii, poza tym związanym z medycyną, który stanie się naszą stałą, integralną częścią.

 

Więcej na ten temat będzie można usłyszeć z ust samej Jasnej Rokegem, która wystąpi w Polsce podczas konferencji Masters&Robots w dn. 7-9 października 2019 w Warszawie.

Inline
Inline