Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

crisp

CRISPR, czyli dzieci genetycznie modyfikowane

Rosyjski naukowiec planuje stworzyć więcej genetycznie modyfikowanych dzieci metodą CRISPR. Biolog molekularny Denis Rebrikov planuje kontrowersyjne eksperymenty związane z modyfikacją genów u kobiet zarażonych wirusem HIV.

Czym jest CRISPR

Metoda CRISPR/Cas (ang. Clustered Regularly-Interspaced Short Palindromic Repeats) – metoda inżynierii genetycznej, pozwalająca na manipulacje genomem danego organizmu, a także mechanizmem immunologicznym bakterii, o którą oparta jest ta metoda. W tym wypadku polega na wyeliminowaniu genu zwanego CCR5, który ma spowodować uodpornienie dzieci na wirusa HIV, ospę czy cholerę.

Wynalezienie potężnego narzędzia do edycji genów CRISPR jest tanie i łatwe do zastosowania. To sprawiło, że narodziny ludzi genetycznie zmodyfikowanych w ośrodku zapłodnienia in vitro (IVF) stały się teoretyczną możliwością.

Dotychczasowe eksperymenty genetyczne na świecie

Denis Rebrikov z Rosyjskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Pirogowa w Moskwie twierdzi, że chce powtórzyć ubiegłoroczny, szeroko potępiony w Chinach eksperyment, aby stworzyć ludzi odpornych na HIV. Wierzy, że tym razem eksperyment zakończy się sukcesem. Nie jest jednak pierwszym, który takie eksperymenty podejmuje.

Chiński naukowiec He Jiankui wywołał międzynarodową wściekłość, gdy w listopadzie ubiegłego roku ogłosił, że stworzył pierwsze na świecie dzieci – bliźniaczki, których DNA zostało opracowane przy użyciu edycji genów. Są jednak poważne wątpliwości co do prawdziwości tych badań, a sam naukowiec zaginął.

He Jiankui udało się zrealizować swój eksperyment, mimo globalnego oburzenia i sprzeciwu naukowców. Narodziny pierwszych dzieci ze zmienionym genotypem z jednej strony są oszałamiającym osiągnięciem medycznym, ale też szalenie kontrowersyjnym. Tam, gdzie jedni widzą nową formę medycyny, która eliminuje choroby genetyczne, inni widzą groźną lukę dla ulepszeń, projektowania dzieci i nową formę eugeniki.

crispr genetycznie modyfikowane dzieci

Czy pomysł Rosjanina to poważna sprawa?

Rebrikov nie jest znany z pracy przy edycji genów. Jednak w październiku ubiegłego roku opublikował raport, w którym zastosowano CRISPR do edycji ludzkich embrionów IVF. Był to jeden z kilkunastu takich eksperymentów. Rebikov uważa, że rosyjskie przepisy dotyczące tworzenia dzieci modyfikowanych genetycznie są na razie niejasne i planuje uzyskać zgodę na przeprowadzenie swojego eksperymentu.

„Myślę, że jestem na tyle szalony, by to zrobić” – powiedział Rebikov w wywiadzie dla Nature.

Eksperyment będzie dotyczył tego samego genu, na którym eksperymentował chiński naukowiec Jiankui (CCR5). Ponadto, Rebrikov twierdzi, że jego technika przyniesie większe korzyści. Co więcej, będzie mniej ryzykowna, bardziej etycznie uzasadniona i akceptowalna dla społeczeństwa. Planuje unieszkodliwić w zarodkach gen kodujący białko, które pozwala HIV przedostać się do komórek. Następnie zostaną one wszczepione matkom zarażonym wirusem HIV, zmniejszając ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko w łonie matki.

„Zanim jakikolwiek naukowiec spróbuje wszczepić kobietom embriony z edycją genową, musi odbyć się przejrzysta, otwarta debata na temat naukowej wykonalności i etycznej dopuszczalności”, mówi genetyk George Daley z Harvard Medical School w Bostonie w odpowiedzi na plany Rebrikova.

Jak zakończy się ta sprawa? Czy takie eksperymenty nie powinny być omawiane na arenie międzynarodowej, by głos mogło zabrać całe środowisko naukowe? Gdzie kończy się nauka, a zaczyna etyka? Takie pytania pozostaną póki co bez odpowiedzi.

 

Interesuje Cię ten temat? Zobacz nasze inne artykuły – czytaj więcej…

Źródło: go.technologyreview.com; nature.com
Inline
Inline