Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

5 korzyści płynących ze spędzenia lata w makerspace

Nic nie smakuje lepiej niż wykorzystanie własnej kreatywności i wyobraźni do budowania czegoś nowego. Od prostych robotów aż po całe wirtualne światy. Nikt nie wie tego lepiej niż dzieci i ich nieposkromiona ciekawość świata. Nikt też, tak jak dzieci nie potrzebuje przestrzeni do zabawy i rozwoju.

Dzięki praktycznym warsztatom wiedza sama wchodzi do głowy, a najlepszym czasem na taką twórczą zabawę są wakacje. Przy wyborze miejsca na letni wyjazd dla swojego dziecka warto rozważyć warsztaty w przestrzeni tworzenia, czyli makerspace. Takie warsztaty stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych kolonii letnich i pozwalają dzieciom nauczyć się wielu praktycznych rzeczy!

W czym jednak taki sposób spędzania przerwy od szkoły miałby być lepszy od tradycyjnego obozu czy wakacji All Inclusive? Oto 5 korzyści płynących ze spędzenia lata w przestrzeni tworzenia!

makerspace digikids

1. Niezapomniane doświadczenia, które zachęcają do nauki

Kiedy młodzi ludzie uczą się poprzez zabawę, zdobywają niezapomniane, praktyczne umiejętności. Podczas kreatywnych warsztatów wykorzystuje się różne zabawne doświadczenia, aby pomóc dzieciakom w interpretacji tego, czego się właśnie nauczyły. Pomaga im to nie tylko lepiej zrozumieć to, co robią, ale też zapamiętać zdobyte informacje. Rzeczy mają po prostu większy sens, gdy można je połączyć z konkretnym doświadczeniem lub gdy próbuje się czegoś samodzielnie.

3D Printed Prosthetics for Children

These vibrantly colorful 3D-printed prosthetics are offered to kids for free

Opublikowany przez Well Done Stuff Niedziela, 24 czerwca 2018

2. Makerspace rozwija kreatywne i krytyczne myślenie

Nic nie angażuje umysłów i nie zachęca do krytycznego myślenia bardziej niż podejście nastawione na praktykę. Obozy letnie wykorzystujące koncepcję STEM i makerspace zachęcają dzieci do wykorzystania swojej kreatywności w realizacji konkretnego pomysłu. Dzieci mogą zobaczyć, jak i dlaczego coś działa, ponieważ są w stanie wypróbować to samodzielnie. Zajęcia wakacyjne odbywające się w przestrzeni twórczej pozwalają puścić wodze fantazji, a jednocześnie uczą używania krytycznego myślenia do rozwiązania problemów i stawiania pytań.

3. Niepowodzenie jako postęp

Niepowodzenie jest często postrzegane negatywnie w społeczeństwie nastawionym na wyniki i wydajność. Praca w twórczej przestrzeni zmienia to myślenie, stawiając metodę prób i błędów ponad wynikami. Ucząc się, że niepowodzenie nie jest czymś, czego trzeba się obawiać, dzieci mają odwagę eksperymentować i szukać lepszych sposobów na zrobienie czegoś.

Porażka jest ważną częścią procesu uczenia się, o czym od dawna poucza nas psychologia. Zazwyczaj wspaniałe pomysły nie pojawiają się od razu. Potrzeba wielu lat, aby poprzez długi proces prób i błędów osiągnąć pewien etap rozwoju. Właśnie taką postawę próbuje się wykształcić podczas zabawy w makerspace, kiedy mentorzy umożliwiają dzieciom powtarzanie swoich pomysłów w trakcie zabawnych zajęć.

4. Makerspace rozbudza zainteresowania

Jaki jest lepszy sposób, żeby dowiedzieć się, jakie są nasze zainteresowania, niż zabawa z innymi i próbowanie nowych rzeczy? Inspiracja często wynika ze współpracy. Jest to świetny punkt wyjścia do rozbudzenia ciekawości w danej dziedzinie. Makerspaces zachęcają do rozmowy, ponieważ uczniowie współpracują ze sobą, szukając rozwiązań. Istotną częścią tego jest nauka wyrażania siebie w sposób zachęcający do dalszej dyskusji zamiast uciszania innych. Kiedy dzieci znajdą pomysł, który ich interesuje, mają narzędzia i zasoby, by w pełni go zrealizować.

5. Zastosowanie w praktyce

Zbyt często zajęcia takie jak robotyka, programowanie i kodowanie postrzegane są jako abstrakcyjne i trudne. XXI wiek stawia przed nami konieczność zdobywania nowych umiejętności i rozwijania ich w nietradycyjnych warunkach nauczania. Na przykład, nauka kodowania w odosobnieniu często daje słaby efekt. Przestrzenie twórcze pozwalają dzieciom na zastosowanie umiejętności w rzeczywistych aplikacjach i przetestowanie możliwości ich kodu. Sam kod często nie przynosi większych korzyści, ale łączenie kodu z kreatywnością, współpracą, krytycznym myśleniem i komunikacją może prowadzić do pięknych rezultatów.

Makerspace oferuje możliwość nauki przez zabawę. Dużo łatwiej jest zrozumieć nową koncepcję, jeśli ma się okazję zastosować ją bezpośrednio w zabawie. Oferuje wszystkie narzędzia, dzięki którym rozwój młodego człowieka jest możliwy i przyjemny.

Źródło: https://steamlabs.ca

Inline
Inline