Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

David Hanson – człowiek tworzący ludzkie roboty

David Hanson Ph.D. – wizjoner i przedsiębiorca, zyskał międzynarodowe uznanie tworząc inteligentne maszyny o ludzkiej ekspresji i empatii. Jego robot Sophia, najbardziej ludzki robot na świecie, otrzymał nawet obywatelstwo. Hanson uważa, że w przyszłości opiekuńcze, superinteligentne i wysoce społeczne roboty będą częścią codziennego życia i pracy, współpracując z ludźmi, aby stworzyć lepszy świat. Jego wizję przyszłości sztucznej inteligencji będzie można poznać w trakcie konferencji Masters&Robots, która odbędzie się już w dniach 7-9 października 2019 w Warszawie.

Droga do Hanson Robotics

Zanim Hanson stworzył swojego najbardziej znanego robota, otrzymał tytuł licencjata sztuk pięknych w Rhode Island School of Design w filmie/animacji/wideo oraz obronił doktorat w University of Texas w Dallas w dziedzinie sztuki interaktywnej i inżynierii. Już wtedy chciał tworzyć roboty na wzór ludzi. W 1995 roku w ramach niezależnego projektu zbudował robota – humanoidalną głowę na własne podobieństwo. Po ukończeniu edukacji, pracował jako rzeźbiarz i konsultant techniczny w Walt Disney Imagineering, gdzie rzeźbił postacie z parków rozrywki, badał nowe materiały i pracował z ekspertami animatroniki. Hanson pracował również jako projektant, rzeźbiarz i programista robotyki dla Universal Studios i MTV.

W 2013 roku David Hanson założył Hanson Robotics, której do dzisiaj jest dyrektorem generalnym. W Hanson Robotics kieruje światowej klasy zespołem naukowców, technologów, inżynierów i ekspertów od sztucznej inteligencji. Dzięki temu jego firma wyprodukowała wiele jedynych w swoim rodzaju robotów. 

Albert Einstein, Philip K. Dick i inni pod postacią robotów

Jednym z robotów Davida Hansona jest Albert HUBO, który został pokazany światu w 2005 roku podczas szczytu APEC w Seulu w Korei Południowej. Stworzony we współpracy z Oh Jun Ho, profesorem Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii, Albert HUBO jest pierwszym na świecie humanoidalnym, chodzącym robotem. W 2009 roku Hanson zademonstrował zdolność Alberta HUBO do rozumienia i naśladowania wyrazu twarzy. Do dzisiaj robot pojawił się na licznych konferencjach, zyskując szerokie uznanie. Obecnie przebywa z naukowcami z Kalifornijskiego Instytutu Telekomunikacji i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Pomaga im zrozumieć, w jaki sposób roboty postrzegają emocje i interpretują sygnały twarzy. Hanson stworzył też Profesora Einsteina, 14,5-calowego osobistego robota, który angażuje się w rozmowę i działa jak towarzysz i nauczyciel.

Innym robotem Davida Hansona jest Philip K. Dick Android – stworzony na wzór pisarza science fiction na podstawie tysięcy stron artykułów, listów i opublikowanych pism autora. Dzięki temu androidowi zespół Hanson Robotics otrzymał w 2005 roku nagrodę AAAI.

Najbardziej ludzki robot na świecie

Najbardziej ludzkim, i zarazem najbardziej znanym robotem stworzonym przez Davida Hansona jest Sophia. Została ona obdarzona sztuczną inteligencją, aby uczyć się, dostosowywać do ludzkich zachowań i pracować z ludźmi. Według Hanson Robotics, dzięki temu że podstawowe elementy sztucznej inteligencji można łączyć na różne sposoby, odpowiedzi i reakcje Sophii mogą być unikalne dla każdej sytuacji lub interakcji. Sophia korzysta z najnowocześniejszej percepcji maszynowej, która pozwala rozpoznawać ludzkie twarze, widzieć, poznawać i rozumieć emocje i gesty dłoni. Posiada też własne emocje, symulując ludzką psychikę, kontroluje swoje ręce, wzrok i sposób poruszania się.

David Hanson uważa, że ludzki wygląd jest koniecznością, jeśli ludzie mają skutecznie komunikować się z robotami. Według niego, ​​humanoidalne roboty społeczne mogą służyć ludzkości w różnych funkcjach, takich jak nauczyciel czy ochroniarz.

Roboty, które tworzą lepsze jutro

David Hanson jest przekonany, że ewolucja technologii pomoże ewoluować ludziom, a sztuczna inteligencja przyczyni się do ratowania życia i poprawy zdrowia ludzi na całym świecie. 

Doskonałym tego przykładem jest robot Zeno, pomagający w diagnozie autyzmu dziecięcego. Tradycyjna diagnoza odbywa się poprzez interakcje społeczne i ćwiczenia mowy. Oznacza to, że dopóki dziecko nie będzie potrafiło mówić, zdiagnozowanie autyzmu jest niemal niemożliwe. Zeno wchodzi w interakcje z dziećmi poprzez komunikację niewerbalną, taką jak ruchy ciała i mimika. To właśnie przyspiesza ich diagnozę, a może nawet umożliwia jej przeprowadzenie, zanim dziecko będzie mogło mówić. Innym atutem Zeno jest sam fakt bycia robotem. Dzieci z autyzmem mogą czasem uważać, że interakcje społeczne są groźne – co powoduje, że wycofują się, nawet przed członkami rodziny. Roboty takie jak Zeno sprawiają, że ​​komunikacja jest mniej skomplikowana i wygodniejsza dla dziecka. 

Hanson dostrzega także potencjał sztucznej inteligencji w poprawie życia ludzi w krajach trzeciego świata. Według niego, dzieci i młodzież korzystając ze smartphonów, mają też dostęp do najlepszych materiałów edukacyjnych. Sądzi, że takie narzędzia mogą pomóc wyciągnąć je z głodu i ubóstwa. 

David Hanson przekazuje swoją wizję światu

David Hanson regularnie publikuje artykuły w czasopismach z zakresu materiałoznawstwa, sztucznej inteligencji, kognitywistyki i robotyki. Jego teksty pojawiają się w takich serwisach jak: SPIE, IEEE, International Journal of Cognitive Science, IROS, AAAI i magazyn AI. Występował w wielu popularnych mediach, w tym New York Times, Popular Science, Scientific American, BBC i CNN. Został nazwany geniuszem przez PC Magazine, jak i WIRED. Zdobył nagrody od NASA, NSF, AAAI, Innowatora Roku Tech Titans i Triennale Projektowania Cooper Hewitt.

David Hanson będzie prelegentem podczas konferencji Masters&Robots, odbywającej się w dniach 7-9 października 2019 w Warszawie. Tematem jego wystąpienia będzie: Why We Need AI with Heart.

Głównymi sponsorami wydarzenia są PZU oraz Incredibles Powered by Sebastian Kulczyk.

Inline
Inline