Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

dane supreet

Najważniejsze co mamy to dane. Dlaczego i jak warto chronić je w biznesie?

W świecie rzeczywistym staramy się chronić swoje dane i swoją prywatność. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. Jak jednak skutecznie chronić je w przestrzeni wirtualnej? Jak dbać o swoje cyberbezpieczeństwo?

Należy sobie uświadomić, że dane, nawet te pozornie nieistotne, są czymś bardzo cennym. Nowoczesne technologie pozwalają dziś zbierać, przetwarzać, analizować i interpretować ogromne ilości danych. Uzyskane w ten sposób informacje mogą służyć wywieraniu wpływu na decyzje konsumenckie i polityczne, a także mogą zapewniać znaczącą przewagę konkurencyjną.

Wycieki danych zdarzają się dzisiaj zdecydowanie zbyt często. Przypadek firmy Cambridge Analytica wstrząsnął światową opinią publiczną i zwrócił baczną uwagę polityków i osób prywatnych. Prywatność danych i zarządzanie nimi stały się tematem numer jeden.

Ekspert bije na alarm

Supreet Singh ManchandaZ zagrożeń płynących z braku świadomości, nieuważnego czytania regulaminów i niedostatecznej ochrony naszych danych doskonale zdaje sobie sprawę Supreet Singh Manchanda. Jest to znany inwestor z Doliny Krzemowej oraz specjalista w dziedzinie nowych technologii i cyberbezpieczeństwa. To właśnie ten temat poruszy on w trakcie tegorocznej konferencji Masters&Robots, która już w dn. 7-9 października odbędzie się w Warszawie.

Obecnie Supreet Manchanda jest Partnerem Zarządzającym w RAIVEN Capital, spółce typu venture capital inwestującej w start-upy technologiczne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zasiada on w zarządach lub pełni funkcję doradcze w wielu przedsiębiorstwach z sektora nowych technologii obecnych w Dolinie Krzemowej.

Przed objęciem funkcji Partnera Zarządzającego w RAIVEN Capital, Supreet przez dwa lata zajmował stanowisko Prezesa w Akal Global. Ta amerykańska korporacja zajmuje się bezpieczeństwem i realizuje kontrakty dla instytucji rządowych w USA, m.in. dla Departamentów Stanu, Obrony i Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Supreet Manchanda jest jednym z największych ekspertów w tej dziedzinie, ale przede wszystkim praktykiem, który pracował przy najważniejszych problemach związanych z cyberprzestępczością w USA. Jaka jest zatem jego diagnoza?

Wiedza i współpraca

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Bardzo ważna jest wiedza i świadomość zagrożenia. Każdy człowiek, a w szczególności przedsiębiorca, powinien mieć świadomość, kto może wejść w posiadanie danych jego firmy, pracowników, rozwiązań technologicznych czy danych klientów. Powinien także wiedzieć, jak te informacje mogą zostać wykorzystane. Zrozumienie mechanizmów, jakie panują w cyberprzestrzeni, pomoże zrozumieć wagę problemu i zmobilizuje do szukania środków zaradczych.

Supreet Singh Manchanda uważa, że najskuteczniejsze będą rozwiązania systemowe, odgórne. Jego zdaniem bardzo ważne jest stworzenie privacy economy. Jest to taki model gospodarki, w którym prywatność danych jest jedną z najważniejszych wartości. Jednocześnie Supreet uczula na to, że problemy w obszarze cybersecurity które widzimy dziś, to dopiero początek ogromnej wojny.  Wojny, która czeka nas w niedalekiej przyszłości. Swiat staje się coraz bardziej cyfrowy, w sieci jest coraz więcej danych, a świadomość zagrożeń rośnie zdecydowanie zbyt wolno. Przypadek Cambridge Analytica może być tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Cyberbezpieczeństwo w praktyce

Dążenie do systemowej zmiany i kreowanie privacy economy to oczywiście bardzo istotne kwestie. Warto jednak znać także kilka podstawowych zasad i mechanizmów, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo danych naszych i naszych pracowników.

dane

Jednym z dostępnych rozwiązań jest role-based access control (RBAC), czyli udzielanie dostępu do danych tylko tym pracownikom, którzy ich naprawdę potrzebują. Warto przeprowadzić w firmie prosty audyt i przydzielić dostępy w nowy sposób. To rozwiązanie wydaje się banalne, ale praktyka pokazuje, warto je stosować. Mając w firmie takie ograniczone dostępy, nawet jeśli jesteśmy narażeni na atak, to zagrożona jest tylko część danych, a nie całość.

Innym z szeroko stosowanych środków bezpieczeństwa jest endpoint protection. Ma ono na celu zabezpieczenie firmowej sieci, do której podłączają się różnego rodzaju urządzenia przenośne. Taka ochrona nie pozwala łączyć się z siecią urządzeniom uznawanym za niebezpieczne lub posiadającym niewystarczającą ochronę antywirusową. Stosowanie tych prostych, wydawałoby się, rozwiązań zwiększa zdecydowanie bezpieczeństwo firmowych danych.

Więcej o znaczeniu prywatności i ochronie danych w biznesie opowie  Supreet Singh Manchanda w trakcie swojego wykładu pt. „Data Privacy Rights are the New Human Rights” na konferencji Masters&Robots odbywającej się w dniach 7-9 października 2019 w Warszawie.

Głównymi sponsorami wydarzenia są PZU oraz Incredibles Powered by Sebastian Kulczyk.

Inline
Inline