24 trendy na 2021 rok

24 trendy na 2021 rok

„Czasami nic nie dzieje się przez dziesięciolecia, a czasami dekady dzieją się w ciągu tygodnia.” – Lorraine Hariton

Jaki będzie 2021 rok? Czy szczepionka będzie skuteczna? Kiedy skończy się pandemia? Wielu z nas zadaje sobie te pytania. W 2019 mówiło się, że Brexit zdominuje nagłówki gazet, a Japonia będzie przygotowywać się do poprowadzenia letnich igrzysk olimpijskich. Zamiast tego przyszedł do nas nieznany wirus z Chin, który spowodował zastój w światowej gospodarce. Miliony osób straciło prace, życie i zdrowie. Nasze biura przeniosły się do naszych domów. Każdego roku w grudniu redaktorzy LinkedIn proszą społeczność wybitnych ekspertów influencerów, współtwórców oraz przedsiębiorców o podzielenie się wielkimi pomysłami, które według nich określą nadchodzący rok. Oto one:

 

 1. Szczepionka nie spowoduje zmniejszenia dystansu społecznego

Wszyscy mamy nadzieję, że rok 2021 przyniesie ulgę w kryzysie COVID-19. Chociaż proces szczepienia społeczeństwa już się rozpoczął, prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy dwie lub trzy generacje nowych szczepionek. „Wprowadzenie szczepionki potrwa dłużej niż oczekiwano” – powiedział Greg Martin, specjalista ds. zdrowia publicznego z Health Service Executive, który oszacował, że prawdopodobnie zajmie to sześć do dziewięciu miesięcy od zatwierdzenia przez ogół społeczeństwa. Dlatego jeszcze przez jakiś czas będziemy musieli zaakceptować reżim sanitarny, utrzymywanie odległości oraz izolację.

 

 2. Biuro będzie walczyć, aby cię odzyskać

Po roku pracy zdalnej, firmy będą musiały dać pracownikom nowy powód do powrotu do biura. Liz Burow, była wiceprezes WeWork ds. Strategii miejsca pracy, twierdzi, że „ludzie najbardziej tęsknią za ludźmi. Kontakt osobisty w prawdziwym życiu ma realną wartość”. Tak czy inaczej, nie będziemy gromadzić się w nich przez pięć dni w tygodniu. Ankiety przeprowadzone przez Nike pokazują, że pracownicy chcą pracować w biurze, ale tylko dwa razy w tygodniu. Przedsiębiorstwa mogą zacząć rozważać utworzenie placówek w niekonwencjonalnych lokalizacjach, na przykład na obszarach wiejskich, które kojarzą się z relaksem.

 

 3. Dla wielu praca w trybie 9-5, stanie się 3-2-2

Powoli zapominamy o pracy biurowej w trybie od 9 do 17. Pracując zdalnie wielu pracowników cieszy się z elastyczności i dodatkowego czasu. Firmy muszą zastanowić się jak w efektywny sposób wprowadzić model hybrydowy. Jednym z rozwiązań jest praca trzy dni w biurze, dwa zdalne, a następnie dwa dni wolne – 3-2-2. Niektórzy pracodawcy mogą nawet całkowicie skrócić tydzień pracy do czterech dni.

 

 4. Technologia, która sprawia, że czujemy się bezpieczniej

W 2021 roku w szczególności będziemy koncentrować się na produktach i usługach, dzięki którym poczujemy się bezpieczniej. Przykładami takich rozwiązań są najnowszy inteligentny zegarek Apple, który może wykrywać poziom tlenu we krwi, samoloty, które zostały zdezynfekowane za pomocą opryskiwacza elektrostatycznego, inteligentne oczyszczacze do powietrza, czy systemy ochrony danych.

 

 5. Przygotujmy się na globalną recesję

W tym roku możemy zacząć przygotowywać się do globalnej recesji. Świadczy o tym fakt, że nawet branże, które nie zostały bezpośrednio dotknięte kryzysem, zwalniają pracowników oraz redukują koszty. Obserwując statystyki i dane ekonomista Mohamed El-Erian ocenia ryzyko kolejnej recesji jako „wysokie i rosnące”. Dodatkowo szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva mówi, że „wyjście z tegorocznej głębokiej recesji będzie nierówne, niepewne i podatne na niepowodzenia”.

 

 6. Charakter będzie kluczowym aktywem liderów

W postpandemicznym świecie oraz podczas gospodarczej recesji charakter przywódców będzie miał tak samo duże znaczenie, jak ich kompetencje. Pomoże to organizacjom zachować przewagę konkurencyjną. Dobrzy przywódcy zdają sobie sprawę, że ludzie nie są najważniejszym zasobem w firmie; oni są firmą. Dlatego w niepewnych czasach powinni oni dawać poczucie bezpieczeństwa swoim pracownikom, motywować ich, równocześnie zapewniając swobodę i elastyczność pracy.

 

 7. Nazwiemy fale upałów, jak huragany i cyklony

Ostatnia dekada była najgorętsza w historii. Rekordowe temperatury zostały odnotowane w wielu miejscach na ziemi. W Death Valley w Kalifornii temperatura osiągnęła 54 stopnie Celsjusza, a w Australii ekstremalne fale upałów podsyciły ogromne pożary. Chociaż nie niszczą one wszystkiego, co napotkają na swojej drodze, to, tak jak huragany, są równie śmiercionośne. Tylko w Stanach Zjednoczonych z powodu ekstremalnych upałów umiera rocznie więcej ludzi niż podczas jakichkolwiek innych zdarzeń pogodowych. W 2021 roku zaczniemy nazywać fale upałów imionami i nie będą już tylko cichymi zabójcami.

 

 8. Pandemia przeniesie więcej kobiet do kierownictwa wyższego szczebla

Pomimo tego, że globalna pandemia powiększyła dysproporcję płciową i okazała się bezlitosna dla kobiet o niskich dochodach z mniejszości narodowych, to obecnie możemy zaobserwować, że coraz więcej kobiet awansuje na wyższe stanowiska kierownicze. Pandemia podkreśla znaczenie przywództwa połączonego z empatią oraz znaczenie wspierania różnorodnych talentów. Na liście Fortune 500 znajduje się obecnie więcej kobiet niż kiedykolwiek wcześniej. Jane Fraser jako pierwsza kobieta objęła stanowisko dyrektora generalnego dużego banku na Wall Street – Citigroup, a Karen Lynch została dyrektorką największej firmy medycznej na świecie – CVS Health. Możemy oczekiwać, że w przyszłości umieszczanie większej liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych stanie się obowiązkową praktyką najbardziej konkurencyjnych korporacji.

 
 9. Zamieszkamy w przestrzeniach handlowych

Ubiegły rok okazał się szczególnie trudny dla sprzedawców w sklepach stacjonarnych, przenosząc sprzedaż detaliczną do świata online. Spowodowało to falę zamknięć i upadłości. Co zrobić z wolną powierzchnią handlową? Jedną z możliwości jest zamiana pustych sklepów w mieszkania. Konsultant ds. Nieruchomości w firmie Synerki w Rotterdamie – Leon Erkelens, przewiduje, że: „centra miast staną się bardziej skoncentrowane, a sklepy, które pozostaną puste, zostaną przekształcone w mieszkania”.

 

 10. Ożywienie w kształcie litery K, spowoduje, że firmy będą zabiegać o bogaczy

W przeciwieństwie do pozostałych państw, Chiny przezwyciężyły kryzys, osiągając nawet niewielki wzrost. Ożywienie w kształcie litery K, czyli tzw. „nierównomierne ożywienie” oznacza, że w nadchodzących miesiącach tempo wzrostu gospodarczego będzie bardzo zróżnicowane w zależności od przedsiębiorstwa, branży czy kraju. Chcąc utrzymać się na rynku firmy zmuszone będą targetować zamożnych klientów oraz wychodzić naprzód potrzebom klientów przyszłości. Przedsiębiorstwa będą w jeszcze większym stopniu inwestować w własność intelektualną, oprogramowania, platformy internetowe i algorytmy.

 

 11. Egzekwowana będzie równość rasowa

Po głośnej śmierci George’a Floyda, amerykańska kadra kierownicza obiecała uwolnić swoich pracowników od systemowego rasizmu. Około 60% Amerykanów oczekuje, że globalne marki zajmą stanowisko wobec rasizmu, a dziewięciu na dziesięciu pracowników na całym świecie uważa, że ​​firmy powinny angażować się w inicjatywy dotyczące różnorodności i integracji. Przedsiębiorstwa będą odczuwały presję ze strony interesariuszy, aby uczynić swoje organizacje bardziej zróżnicowanymi i dążyć w kierunku równości rasowej.

 

 12. Brexit dobiegnie końca, ale negocjacje wciąż będą trwały

W styczniu 2020 roku Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską, ale realia Brexitu dopiero zaczną być odczuwalne. Rok 2021 będzie początkiem ciągłego procesu negocjacji, zarówno handlowych jak i gospodarczych. Nawet po zawarciu umów możemy spodziewać się, że będą występować nieporozumienia i opóźnienia, a handel z Wielką Brytanią oraz podróże staną się trudniejsze.

 

 13. Streaming przekształci filmy

Podczas pandemii wiele kin zostało zamkniętych, natomiast branża streamingu ma się lepiej niż kiedykolwiek. Studia filmowe wydały dużo filmów bezpośrednio do transmisji strumieniowej. Warner Bros. ogłosił, że wypuści wszystkie swoje filmy z 2021 roku w serwisie streamingowym HBO Max i jednocześnie w kinach. Co może zaoferować kino, czego nie może zaoferować kanapa w twoim salonie? Kina muszą dokonać pewnych ulepszeń, aby na nowo zachęcić do siebie swoich klientów.

 

 14. Nauczanie zdalne zostanie ulepszone

Nagłe przeniesienie kształcenia podstawowego i ponadpodstawowego oraz edukacji wyższej do świata online stanowiło niejedno wyzwanie dla uczniów oraz kadry nauczycielskiej. Niektórzy nie dysponowali odpowiednim sprzętem oraz narzędziami do poprowadzenia e-lekcji, inni byli przytłoczeni nieznajomością technologii. Sprawiło to potrzebę wdrożenia nowoczesnych platform i strategii zdalnego nauczania. W 2021 roku firmy takie jak Zoom, Cisco WebEx i Microsoft Teams będą wprowadzać kolejne ulepszenia, aby sprostać potrzebom rynku edukacyjnego.

 

 15. Zmienimy plan miast

Pandemia sprawiła, że zatarła się granica pomiędzy obszarami miast przeznaczonymi do zamieszkania, a tymi do pracy. Aby przestrzeń miejska stała się jeszcze bardziej zrównoważona, powstał koncept „15-minutowych miast”, czyli rozmieszczenia wszystkich kluczowych punktów usługowych (bary, restauracje, sklepy, szkoły, opieka zdrowotna, wypoczynek) w obszarze 15 minut – pieszo lub rowerem – od domu. Frederik Anseel, profesor zarządzania na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, twierdzi, że „duże miasta, takie jak Paryż, Londyn i Sydney, mogą stać się rozległymi obszarami miejskimi składającymi się z kilku mniejszych społeczności, z których każda ma własne centrum”.

 

 16. Aby uciec od zmian klimatycznych, powstaną miasta-schronienia

W ubiegłym roku świat skupił się na pandemii koronawirusa tak bardzo, że na chwilę zapomniał o globalnym ociepleniu i towarzyszącej mu zmianie klimatu. Rosnące temperatury w połączeniu ze wzrostem liczby ludności sprawiają, że wiele ludzi już wkrótce będzie żyła w skrajnie upalnych miejscach „nie do zamieszkania”, czego rezultatem będzie masowa migracja do „rajów klimatycznych” lub miast chronionych przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W związku z tym powstają propozycje projektów budownictwa mieszkaniowego o zerowej emisji dwutlenku węgla oraz pasów zieleni zastępujących asfalt.

 

 17. Chiny znajdą się w centrum uwagi w 2021 roku

Gospodarka Chin w rekordowym tempie odrodziła się po fali pandemii, którą zapoczątkowała się właśnie tam. Dzięki ścisłym obostrzeniom wprowadzonym kilka miesięcy temu, dziś obywatele prowadzą w dużej mierze normalne życie. Wszystko to sprawia, że Chiny są w doskonałej pozycji, aby zapewnić sobie pozycję dominującego supermocarstwa na świecie na nadchodzące lata.

 

 18. Branża turystyczna pójdzie drogą Netflixa

Sektor turystyczny to jedna z najbardziej pokrzywdzonych gałęzi gospodarki w 2020 roku. Lockdown sprawił, że w wielu krajach podróże międzynarodowe zostały ograniczone lub też całkowicie wstrzymane, a wielkie turystyczne kurorty świeciły pustkami. W tym roku nowym trendem stają się „abonamenty podróżne”, czyli subskrypcje, w ramach których sieci hoteli oferują elastyczne rezerwacje dla klientów w zakresie pobytu i pracy w dowolnym ze swoich hoteli w całym kraju. Niektóre linie lotnicze zaczęły również eksperymentować z abonamentami podróżnymi, oferując loty o niezmiennej stawce w zamian za bezpieczne, stałe źródło przychodów.

 

 19. Zapobieganie pandemii wykroczy daleko poza medycynę

Nasze zdrowie jest ściśle związane z środowiskiem, w którym żyjemy. Zwiększona gęstość zaludnienia, wylesianie, rolnictwo na dużą skalę zaburzyły siedliska zwierząt, zbliżając je do ludzi. Zwiększyło to ryzyko epidemii chorób odzwierzęcych, jak chociażby Ebola, Zika, SARS, MERS i świńska grypa. Dodatkowo pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła nierówności społeczne, ponieważ nie ma szczepionki na ubóstwo, głód, zmiany klimatyczne czy rasizm. To, gdzie się urodziliśmy, w znacznym stopniu determinuje nasz dostęp do leków i opieki zdrowotnej. Chcąc skutecznie wyeliminować wirusa przywódcy muszą wziąć te wszystkie aspekty pod uwagę.

 

 20. Nowe metody budowania będą raczej pochłaniać niż emitować CO2

Sektor budowlany odpowiada za 39% światowej emisji dwutlenku węgla. Nowym trendem w budownictwie pod względem niskiej emisji dwutlenku węgla staje się wykorzystywanie naturalnych (nieprzetworzonych) materiałów, takich jak kamienie, drewno, gleba, biomasa oraz takich, których produkcja nie pochłania dużo energii. Mając na uwadze wpływ na klimat branża ta będzie zmierzała w kierunku zrównoważonego budownictwa.

 

 21. Milenialsi na nowo zainwestują we własny wizerunek

Pokolenie milenialsów, czyli osób urodzonych w latach 1981-1996 wkracza właśnie w szczytowe lata swojej kariery. Ich wyróżniającą cechą jest wszechobecny dostęp do wiedzy i technologii oraz przekonanie, że cały świat jest w zasięgu ich ręki. Według The Economist, „pokolenie wychowane na smartfonach z równym prawdopodobieństwem zaufa aplikacji, jak dobrze sytuowanemu brokerowi”. Młodsze pokolenia chcą czegoś więcej niż tylko zwrotu finansowego z inwestycji, chcą mieć pewność, że firma, w którą inwestują, jest zrównoważona pod względem środowiskowym lub społecznym. Branża inwestycyjna będzie zmuszona dostosować się do tego trendu.

 

 22. Regulacja prawna Big Techów

Sekcja 230 ustawy Communications Decency Act umożliwiła rozkwit innowacji i wolności słowa w Internecie, jak również dała firmom technologicznym szerokie uprawnienia do decydowania o sposobie moderowania treści na ich platformach, równocześnie chroniąc je przed odpowiedzialnością prawną za to, co publikują ich użytkownicy. 2021 rok zapoczątkuje szereg działań mających na celu umożliwienie organom regulację gigantów technologicznych i pociągnięcie ich do odpowiedzialności. Departament Sprawiedliwości już pozwał Google za stosowanie praktyk monopolistycznych, a to dopiero początek zmian.

 

 23. Jeszcze głębiej zanurzymy się w wirtualnym świecie

Dystans społeczny zmusił miliony ludzi do pracy i nauki zdalnej, a także do ograniczenia kontaktów społecznych. Życie towarzyskie przeniosło się do świata online. Za pośrednictwem technologii rozszerzonej rzeczywistości, świat wirtualny jeszcze bardziej nas wciągnie. Coraz bardziej popularne staną się e-koncerty, e-sporty oraz wydarzenia online. Dodatkowo transakcje finansowe zostaną wplecione w technologię Blockchain, zmieniając charakter bankowości.

 

 24. Pandemia przyniesie nową falę przedsiębiorców

Pomimo, że pandemia zdewastowała lokalne gospodarki na całym świecie i pozbawiła pracy miliony ludzi, to przyniesie ona nową falę przedsiębiorczości. Wysokie bezrobocie zachęca potencjalnych przedsiębiorców do otworzenia swojej własnej działalności, zamiast polegania na niestabilnej sytuacji rynkowej. Przejście od pracownika do przedsiębiorcy już się rozpoczęło, a w przyszłości będziemy obserwować debiut kolejnych innowacyjnych pomysłów i przedsięwzięć.

 

Powyżej przedstawione zostały 24 trendy, które będą nam towarzyszyły w tym roku oraz kolejnych latach. Pomimo spustoszenia wywołanego wirusem COVID-19, możemy obserwować powolne budzenie się gospodarki. Widmo recesji i zagrożenia z tym związane są również szansą dla nowych organizacji. Z dnia na dzień runęły niezmienne od lat stałe rzeczy i przekonania. Kryzys zweryfikował nasze wartości podkreślając to, co jest w szczególności ważne: nasze zdrowie, najbliżsi, środowisko, w którym żyjemy. Świat nigdy nie wróci już do normalności, którą znaliśmy. Tylko od nas zależy, jak zareagujemy na zmiany i jaką lekcję na przyszłość wyciągniemy.

AboutDigital University
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial