Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Mo Gawdat: nauka i nowe technologie kluczem do szczęścia w biznesie

Pracował w IBM i Microsofcie w Dolinie Krzemowej. Przede wszystkim współtworzył jednak Google X, najbardziej innowacyjną tajną komórkę Google, gdzie powstają najnowsze zdobycze technologii. O nowych technologiach wie zresztą wszystko. Teraz chce je wykorzystać i sprawić, by biznes rozwijał się sprawniej, a pracownicy czuli się szczęśliwi i spełnieni w pracy.

 

mo gawdat

Ten wybitny inżynier ma wieloletnie doświadczenie w pracy w sektorze nowych technologii w sercu Doliny Krzemowej. Mo Gawdat ma też ogromne doświadczenie jako przedsiębiorca i twórca start-upów. Doskonale wie, jak sprawić, aby firmy działały sprawnie i skutecznie.

Jego wizję przyszłości nowych technologii będzie można poznać w trakcie konferencji Masters&Robots, która odbędzie się już w dniach 7-9 października 2019 w Warszawie. Mo Gawdat otworzy całą konferencję wystąpieniem pod tytułem „One Billion Happy: The Future of Technology, AI & Robotics”.

Mo w ramach tegorocznej konferencji pojawi się na scenie dwukrotnie. Wspólnie ze swoją partnerką biznesową, Anahitą Moghaddam opowie także o „pozytywnych organizacjach”. W trakcie tego niezwykłego wystąpienia opowiedzą, jak przekształcić kulturę organizacji tak, by pracownicy firmy byli zmotywowani i bardziej innowacyjni i kreatywni. To ogromne wyzwanie w dzisiejszym świecie biznesu, gdzie każdy talent jest na wagę złota i bardzo trudno jest utrzymać dobrego pracownika.

Modelowa kariera

Mo Gawdat zaczynał swoją karierę w IBM, gdzie początkowo pracował jako inżynier. Na początkowym etapie swojej kariery pracował też w takich firmach jak NCR Corp, British American Tobacco i Microsoft. W 2007 roku związał się z Google. Początkowo realizował interesy spółki na rynkach wschodzących, m.in. w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Później współtworzył i pracował w Google X, nowej odnodze Google odpowiadającej za innowacje i owianej tajemnicą. Nic, nad czym pracowano w Google X nie mogło wyjść na światło dzienne. Przez kilka lat Mo był w Google X Wiceprezesem.

Za jego kadencji działalność Google X zdecydowanie nabrała rozpędu. To właśnie on był odpowiedzialny za takie projekty jak: Project Loon (dostarczenie szybkiego i taniego Internetu dla 5 miliardów ludzi), Project Makani (opracowanie nowych technologii dla energetyki wiatrowej) czy autonomiczne samochody od Waymo.

Według Mo Gawdata zadaniem Google X jest poszukiwanie rozwiązań dla najbardziej palących problemów ludzkości. Społeczna odpowiedzialność biznesu nie jest dla niego wyłącznie pustym hasłem. To właśnie dlatego tak bardzo zaangażował się w projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii czy taniego dostępu do Internetu.

 

 

Start-upy i przedsiębiorstwa

Równolegle do swojej działalności w Google X, Mo Gawdat realizował się także jako przedsiębiorca. Jest współzałożycielem ponad 20 startupów działających w różnych branżach. W wielu innych spółkach, na przykład rosyjskim Skolkovo Foundation zajmującym się technologią kwantową, czy egpiskim SmartGym, zasiada w zarządzie lub radzie nadzorczej.

Był także Partnerem – Założycielem i członkiem zarządu w Tahrir², pierwszym egipskim akceleratorze technologii. Spółka ta dotychczas zdołała z powodzeniem wprowadzić na lokalny rynek wiele start-upów. Sam Mo Gawdat był współzałożycielem aż 15 z nich. Tahrir Square może poszczycić się wieloma sukcesami.

Znaczna część zbudowanych przez nich start-upów ma zasięg globalny, ale firmy te mają także znaczny potencjał społeczny. Na ich czele stoją często kobiety, osoby bez wysokiego wykształcenia i przedstawiciele mniejszości.

Mo Gawdat: specjalista od szczęścia

Przełomowym momentem w życiu Mo Gawdata było wydanie książki Solve for Happy: Engineer Your Path to Joy w 2017 roku. To właśnie w niej zawarł rezultaty swoim badań i przemyśleń na temat ludzkiego szczęścia. Jego zdaniem nauka i nowe technologie mogą odegrać kluczową rolę w jego osiągnięciu!

Bodźcem do napisania tej książki była przedwczesna śmierć jego syna. Gdy Ali zmarł w wyniku błędu lekarskiego, Mo Gawdat poświęcił się idei. Już wcześniej interesował się tą tematyką, ale dopiero w obliczu tragedii jego praca nabrała rozpędu. Pisanie o szczęściu było dla niego wielką ulgą w ciężkich chwilach. Jego syn był dla niego uosobieniem szczęścia, jego życie pełne było radości i pokoju. Książka Solve for Happy ma przekazywać jego dziedzictwo.

 

 

Mo Gawdat nie ograniczył się jednak do spisania swoich przemyśleń na temat szczęścia. W książce stara się zrobić jak najlepszy użytek ze swojej wiedzy na temat nowych technologii i współczesnego świata. W wyniku wieloletnich badań nad szczęściem udało mu się opracować pewien algorytm i powtarzalny model działania, które pozwolą osiągnąć i utrzymać szczęście niezależnie od zmieniających się życiowych okoliczności.

Opracowane przez niego „Równanie Szczęścia” jest w całości oparte na naukowych i logicznych podstawach. Mo Gawdat czerpał z popularnych obecnie idei (buddyzm, mindfullnes, stoicyzm). Brał z nich to, co w praktycznym zastosowaniu miało okazać się najbardziej skuteczne. W efekcie udało mu się poznać prawdziwe powody niepowodzeń i skuteczne sposoby na osiągnięcie trwałego szczęścia.

Więcej o nowych technologiach i budowaniu „positive organisations”, będzie można usłyszeć z ust samego Mo Gawdata, który wystąpi dwukrotnie w trakcie konferencji Masters&Robots, odbywającej się w dniach 7-9 października 2019 w Warszawie.

 

Inline
Inline