Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Dave Shepherd – pionier branży AgTech

Przedstawiamy postać cyfrowego rewolucjonisty wprowadzającego techniczne innowacje w rolnictwie – branży rzadko kojarzonej z technologią. Dave Shepherd przeszedł niezwykle ciekawą drogę od FinTechu przez cyberbezpieczeństwo aż do wschodzącej branży AgTech, w której wprowadza przełomowe rozwiązania.

Dave Shepherd pełni obowiązki naczelnika Digital Innovation Lab w Syngenta. To firma, która mierzy się z najtrudniejszym z wyzwań stojących przed ludzkością: z problem dostarczania żywności dla nieustannie rosnącej populacji. Obszarem działania, w którym specjalizuje się Dave Shepherd jest digitalizacja procesów, zarządzanie już wprowadzonymi rozwiązaniami cyfrowymi oraz wdrażanie nowych. Wykorzystując posiadaną wiedzę, Dave wspiera rozwój start-upów i działań z zakresu badań i rozwoju. Zajmuje się również kreacją nowych produktów. Współpracuje też ze specjalistami wykorzystującymi w swojej pracy podobne do Syngenty technologie w rejonie pacyficznym.

FinTechowe początki

Przebieg kariery Dave’a może zaskakiwać. Swoje pierwsze doświadczenia zebrał w bankowości, pracując nad rozwojem wpływów Barclays Commercial Bank na rynkach zagranicznych. Był odpowiedzialny za oddział Barclays w Johannesburgu, a także działalność banku w Singapurze i Indiach: w Bombaju, Ćennaj i Pune.

Pracując w sektorze finansowym, szybko skupił się na działalności wewnątrz organizacji – głównie na optymalizacji wszelkich procesów. To wtedy miał szansę pokazać swoje możliwości w Six Sigma oraz LEAN, dokonując imponujących usprawnień. Przykładowo: udało mu się zredukować ilość marnowanych zasobów i zbędnie wykonywanej pracy aż o 32%. Większa część tej poprawy wypracowana była za pomocą rozwiązań cyfrowych – takich jak wprowadzenie platformy SharePoint, integrującej wysiłek ponad 40 tys. pracowników. Ostatecznie działania Dave’a Shepherda w firmie Barclays pozwoliły na oszczędności na poziomie 3,1 mln GBP rocznie. Wszystko dzięki dobrze wykorzystanej technologii.

Dave Shepherd o optymalizacji wewnętrznej komunikacji w firmie z pomocą digital workplace:

Przez cyberbezpieczeństwo do technologii w rolnictwie

Niedługo po tym Dave Shepherd zaczął angażować się w działania o bardziej globalnym zasięgu. Przez ponad 2 lata jako prezes zarządu w London Digital Security Centre pracował nad podniesieniem świadomości cyberzagrożeń. Pomógł przy tym ponad 900 tys. małych przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii.

Doświadczenie zdobyte w optymalizacji procesów, wdrażaniu rozwiązań cyfrowych i przede wszystkim w pracy na rynkach wschodnich ostatecznie zaowocowało trwałą współpracą Dave’a z Syngenta AG. Już od ponad 2 lat Dave Shepherd pomaga w regionie Pacyfiku w inkubacji startupów i poszukiwaniu najbardziej obiecujących innowacji. Jest to obszar działań o tyle ciekawy, że łączy biznes i twórcze przedsięwzięcia z efektywnym altruizmem.

Na czele Digital Innovation Lab

Zarządzane przez niego singapurskie Digital Innovation Lab pomaga rolnikom koordynować procesy, które stanowią podstawę działania każdego gospodarstwa rolnego. Jednak nie chodzi tu o samo wspomaganie rolników, a również o dbanie o poziom życia całej lokalnej społeczności. Wszystko odbywa się za pomocą aplikacji mobilnych i w zgodzie z podejściem BYOD (Bring You Own Device), czyli “Weź Swoje Własne Urządzenie”. To trend polegający na korzystaniu przez pracowników z prywatnych urządzeń (laptopów, telefonów, tabletów) w celach służbowych. Wzrost jego popularności zauważyć można również w Polsce.

Oprogramowanie rozpowszechniane pod kierownictwem Dave’a pomaga rolnikom w ewidencji wyposażenia, umożliwia m.in. monitorowanie popytu i kontakt z profesjonalistami, z którymi współpracują na co dzień. Pozwala też na rozważanie zgryfikowanych scenariuszy “What if…?”. Dzięki tym działaniom rynek rolniczy regionu pacyficznego staje się bardziej zintegrowany. Jego uczestnicy zwyczajnie oszczędzają czas i zarabiają więcej pieniędzy. Odpowiada to też na problem podaży żywności, który w tych lokalizacjach geograficznych jest realnym wyzwaniem. Poprawa sytuacji na tym polu z kolei wpływa na bardzo szeroki zakres innych obszarów życia tamtejszego społeczeństwa. Mając mniej trosk powiązanych z podstawowymi potrzebami, może się bowiem rozwijać w bardziej zaawansowanych aspektach.

agtech

Pionier branży AgTech

Dave Shepherd to niezwykle interesujący przykład drogi prowadzącej od sukcesów na polu komercyjnym do działalności generującej nie tylko przychody, ale również zmieniającej życie ludzi na lepsze. Przez ostatnich 10 lat Dave Shepherd udowadniał, że jest świetnym specjalistą w branży cyfryzacji i że potrafi wykorzystać nowoczesne technologie do usprawniania istniejących procesów, wynosząc je na zupełnie nowy poziom skuteczności i koordynacji. Udzielił ogromnego wsparcia małym przedsiębiorstwom i start-upom, które dzięki jego rozwiązaniom, mogą pracować przy minimalnym zaangażowaniu zasobów. Z powodzeniem mierzył się z zarządzaniem programami oraz projektami w branży IT, cyfryzacją i przemianami strategicznymi. Współpracował przy tym z rządami Wielkiej Brytanii i Singapuru. Działał również przy prowadzonych na dużą skalę projektach FinTech i AgTech.

Więcej o AgTech piszemy TUTAJ.

Śmiało można powiedzieć, że Dave Shepherd jest prawdziwym ekspertem w sprawach strategii, planowania, optymalizacji procesów oraz maksymalizowania wydajności poprzez rozwiązania technologiczne. Najlepiej czuje się w sytuacjach, które stawiają przed nim nowe wyzwania i wymagają dostosowania się poprzez wypracowywanie niekonwencjonalnych rozwiązań.

Niesamowicie cieszymy się, że to właśnie jego prelekcję pt. „Driving Innovation & Transformation for Future Farming in APAC” będziemy mogli usłyszeć podczas konferencji Masters&Robots już w październiku 2019!

Inline
Inline